Prodeje iPhonů se v prvním čtvrtletí roku 2024 celosvětově snížily o téměř 10 %. Z toho profituje Samsung, který prodával více.
Podle údajů společnosti International Data Corporation (IDC) se dodávky iPhonů Apple v prvním čtvrtletí roku 2024 celosvětově snížily o téměř 10 %, což bylo způsobeno rychlým růstem dodávek konkurenčních čínských výrobců.
Apple zaznamenal nejvýraznější pokles
Podle zprávy IDC klesly dodávky společnosti Apple v prvním čtvrtletí o 9,6 % na 50,1 milionu kusů, což je méně než 55,4 milionu kusů ve stejném čtvrtletí předchozího roku. Společnost Apple zaznamenala nejvýraznější meziroční pokles mezi pěti největšími značkami chytrých telefonů, které zpráva zahrnuje.
Samsung získal zpět pozici lídra trhu, kterou v předchozím roce ztratil ve prospěch Applu, když získal 20,8% podíl na trhu s dodávkami ve výši přibližně 60,1 milionu kusů, což je zhruba stejně jako v loňském roce. V roce 2023 činil jeho podíl na trhu ve stejném období 22,5 %.
Naproti tomu Apple poté, co v loňském roce poprvé předstihl Samsung a stal se nejvýznamnějším výrobcem chytrých telefonů, zaznamenal pokles tržního podílu z 20,7 % na 17,3 %.
Ryan Reith, viceprezident skupiny IDC Worldwide Mobility and Consumer Device Trackers, řekl:
Zatímco IDC očekává, že si tyto dvě společnosti udrží své postavení v horní části trhu, oživení společnosti Huawei v Číně, stejně jako výrazné zisky společností Xiaomi, Transsion, OPPO/OnePlus a vivo, pravděpodobně přimějí oba výrobce OEM hledat oblasti pro expanzi a diverzifikaci.
Apple se snaží udržet zájem o svou vlajkovou řadu chytrých telefonů v Číně od doby, kdy v září vydal řadu iPhone 15, což přišlo jen několik týdnů poté, co společnost Huawei debutovala se svou velmi populární řadou Mate 60. Zájem o iPhony ovlivnil také Pekingem podporovaný zákaz vstupu do kanceláří obrovského množství státních podniků v oblasti energetiky, výstavby námořních přístavů, těžby, výroby, vzdělávání a investičních trhů.
Pokles dodávek společnosti Apple nastal v době, kdy celosvětové dodávky chytrých telefonů v prvním čtvrtletí ve skutečnosti meziročně vzrostly o 7,8 % na 289,4 milionu kusů. Podle IDC se jednalo o třetí po sobě jdoucí čtvrtletí růstu dodávek na celém světovém trhu.