macOS

OS X je napadený novým malwarem, zkontrolujte si systém


Internetem se šíří nový nenápadný malware, který útočí na počítače Mac, respektive systém OS X. Malware byl vytvořen skupinou HackingTeam a má za cíl získat na dálku přístup k vašemu počítači.

OS X

Virus využívá některých starších kódů této hackerské skupiny, a k tomu jsou přidány nové triky, aby se schoval před antivirovými programy. Podle všeho je ale téměř neškodný. Není však na škodu se ho zbavit – nikdo přeci nechce mít v počítači potenciálně nebezpečný malware.

Jedná se o soubor, který do systému nahraje škodlivý kód vytvořený skupinou HackingTeam. Když se poprvé dostal na světlo světa, žádný antivirový program ho nemohl detekovat. Jako první ho nahlásil Pedro Vilaca, bezpečnostní analytik ze společnosti Sentinel One, a následně byl potvrzen expertem v oboru, Patrickem Wardlem ze Synacku.

Nyní lze malware detekovat více než 40 antivirovými programy pro Mac, včetně těch nejznámějších – McAfee, ClamAV a Kaspersky.

 

Jednoduchá detekce, jednoduché odstranění

Pokud máte nainstalovaný některý z výše uvedených programů, nemusíte se obávat. Jinak to lze zjistit jednoduchým způsobem: zkontrolujte složku ~/Library/Preferences/8pHbqThW/. Pokud je vytvořena a dostanete se do ní, váš systém je infikovaný.

OS X

Vše vyřešíte stažením aplikace KnockKnock, která je velice jednoduchá a nainstalovat ji zvládne každý. KnockKnock malware najde a bezpečně vymaže.

Zkontrolovali jste si již svůj systém? Nachází se v něm zmiňovaný malware? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroj: CultOfMac