Aplikace a HryiOSRecenze

Lařina malá revoluce ve hře Lara Croft GO


Jsou tituly, které těží ze slávy svých předchozích dílů, nebo alespoň ty vykrádající značku v podobě použití jejího jména. I kdyby se iOS hra Lara Croft GO jmenovala Véna Novák v Džungli, byla by prostě a jednoduše skvělá.

Lara Croft GO sice stojí na úspěšných principech předchůdce s názvem Hitman GO, nicméně rozvádí je ještě dále. Je dílem vývojářů SQUARE ENIX, kteří mají na svědomí i takové tituly, jakými jsou RPG série Chaos Rings, Final Fantasy nebo akční Deus Ex, zároveň byla vyhlášena nejlepší iOS hrou roku 2015 samotnou společností Apple.

 

Úkrok stranou

Série her Tomb Raider s Larou v hlavní roli toho má již opravdu hodně za sebou (několik sequelů, restartů i filmů). Na iOS si dokonce můžete zahrát porty originálních her Tomb Raider I, Tomb Raider II či také jeden z novějších počinů Lara Croft and the Guardian of Light. Z žánru akčních her se Lara trochu vymezila už běhačkou Relic Run, nicméně s podtitulem GO jde ještě dál.

Nejedná se totiž o akci, i když ani zde se Lara nevyhne střílení ze svých dvou pistolí, ale spíše o logickou záležitost. Nikam přitom nechvátáte. Každý krok je třeba pečlivě rozvážit. Lařina trasa je předem dána, vy se tedy jen rozhodujete, kterým směrem poskočíte, kterým sloupem posunete, kterou páku přepnete atd.

Prozkoumejte ruiny labyrintů vytvořených zapomenutou civilizací v nejlepší iOS hře roku 2015. Nebudete litovat.

Rozhodování je to mnohdy obtížné. Někdy jen zkoušíte hýbat pákami, abyste zjistili, co jejich přepnutí vyvolá za reakci. Jindy se prostě bezhlavě vrhnete do řešení rébusu bez větší myšlenky s tím, že jednoduše doufáte v úspěch. A náhodu. Nápověda by se prostě šikla. Ona tedy ve hře přímo obsažena je. Za 4,99 eura si můžete koupit kompletní balík s řešením každé úrovně – no fuj!

Příjemnější řešení by bylo třeba to, které je použito u hry Shadowmatic. Přímo vám totiž neřekne výsledek, ale snaží se vás jen navést na správnou stopu. Ve hře je pak obsažen ještě jeden In-App, kdy si můžete za 1,99 eura koupit speciální sadu Lařiných outfitů, které si hraním neodemknete.


 

Lara Croft je fiktivní postava, hlavní hrdinka série počítačových her Tomb Raider. Jde o britskou archeoložku, která pátrá po rozličných bájných artefaktech. Coby dcera lorda Henshingly Crofta, prožila své bezstarostné dětství na rodném panství v prostředí vysoké britské aristokracie. Na škole ve Skotsku se začala věnovat horolezectví a střelbě, ve Švýcarsku se pak věnovala extrémnímu lyžování a prázdniny strávila v Himalájích. Na zpáteční cestě její letadlo ovšem havarovalo. Lara jediná přežila.

Po dvou týdnech útrap se ocitla ve vesnici Tokakeribi. V důsledku této zkušenosti se změnil celý její dosavadní život. Vrhla se po hlavě do dobrodružného života, plného vzrušení a nebezpečí. Proti tomu ovšem byli nejen její rodiče ale i bývalý snoubenec Earl of Farrington. V Anglii se většinou zdržuje na svém zámečku v Surrey. Je autorkou bestselerů Tyranosaurova čelist u mé hlavy a Zabití Seskvoche. Jejím neocenitelným průvodcem, učitelem a přítelem, který v ní podnítil lásku k historii a záhadám, byl profesor Werner von Croy.

Zdroj: Wikipedia


 

Úrovní je opravdu spousty, a nedávná aktualizace je ještě více rozšířila. Jsou řazeny do sekcí, kdy na konci jedné najdete artefakt, který vám obvykle otevře dveře do sekce další. Nečekejte, že se jedná o nějaký titul do veřejné dopravy. Když se do něho totiž zažerete, snadno ztratíte pojem o čase. A to natolik, že sotva vstanete ze záchodu, jak budete mít dřevěné nohy.

V úrovních jsou poschovávané nádoby ukrývající části sošek nebo různé drahokamy. Pokud posbíráte všechny jednoho druhu, získáte nejen úspěch do Game Centeru, ale i nový slušivý obleček pro svoji hrdinku – to aby vás pohled na ni neomrzel. Oblek si měníte v menu hry, které je poplatné menu známému z původní počítačové série. Přítomnost „secretů“ tak přivádí hráče k opětovnému hraní, kdy každý přece chce mít kolekci úplnou. Naštěstí u výběru lokace vidíte, že jste na nějaký zapomněli.

 

Trefa do černého

Grafika je velice podobná jinému úspěšnému titulu Monument Valey. Je kreslená a příjemně hranatá, takže se na ni opravdu dobře kouká i díky tomu, že není agresivní. S postupem ve hře se mění i prostředí, kterým Lara prochází, a tak nestihne nudit monotónností.

Toto je ta pravá mobilní hra. Systému iOS je navíc dobře odladěna, takže pokud potřebujete hraní přerušit, při opětovném spuštění, se budete nacházet tam, kde jste ji opustili. Na iPhonu 6 Plus se mi však sem tam seká při přecházení mezi obrazovkami jedné lokace, načítání úrovní bych si také dokázal představit rychlejší.

Hudební stránka hry je, dalo by se říci, famózní. Ve vypjatých situacích graduje, když však potřebujete klid na vyřešení scény, nervy vám nijak nedrásá. Zvukové efekty jsou stejně tak dokonalé. Jsou převzaté z „dospělé“ řady her, kdy Lara vzdychá i heká stejným hlasem, rozbití skryté nádoby má stejný zvuk, jako když odhalíte „secret“ atd. Šumění listí, syčení hadů, bublání potůčku, vše vám navodí pocit, jako byste stáli Laře přímo za zády. Tleskám, smekám, děkuji, končím, zase hraji.

[box type=”success” ]

– Množství hádanek

– Dokonalá atmosféra

– Zvukový podkres
[/box]

[box type=”error” ]

– Dlouhé načítání úrovní

– Místy nepřesné ovládání
[/box]

icon
Lara Croft GOSQUARE ENIX LtdGames129,00 KčStáhnout