V roce 2008 nastala revoluce v distribuci aplikací. Apple uvolnil App Store, zpřístupnil SDK, a tím dal malým vývojářům do rukou nástroj, který jim umožnil snadno naplnit jejich touhy.
Do té doby nevídaná věc, alespoň v takovém měřítku. Pokud někdo myslel vývoj seriózně, najednou získal distribuční kanál snadno a zejména levně. Pro běžné uživatele je App Store místem, kam jdou nakupovat. Pro vývojáře je však velmi důležitým středobodem, který musí pochopit, naučit se v něm orientovat a naslouchat mu.
Přínos
Hlavním kladem je samotná existence App Storu. Před ním se jen velmi těžko realizovaly úspěšné startupy na indie scéně. Díky App Storu jsou aplikace dostupné odkudkoli, kdykoli a na velmi navštěvovaném místě. Navíc zabezpečené proti pirátství. Vývojáři se mohou plně soustředit na produkt jako takový, distribuci mají zajištěnou. Již dříve bylo možné dělat aplikace například pro Windows Mobile, Symbian apod. Ale tohle byl krok, který teprve naplno otevřel náruč indie scéně.
Nedostatky
Těch je bohužel hned několik a leckdy mohou znamenat existenční problémy. Velká studia se jim smějí a běžné uživatele to nijak nemusí trápit.
Schvalovací proces
Každá aplikace musí projít schvalovacím procesem, který v lepším případě Apple stihne za zhruba pět dní. V horším to může být i 10 a více. V nejhorším vás zamítnou, a celý proces se tak opakuje. Nutno podotknout, že VIP klienti mají diametrálně jiné podmínky. Nečekáte snad, že například Angry Birds od Rovia čekají poslušně ve frontě, že ne?
Schvalovací proces na jednu stranu chrání Store a jeho uživatele před nevhodným obsahem, na straně druhé velmi komplikuje život. Představte si, že máte ve hře kritickou chybu a potrvá vám 20 dní, než se oprava reálně dostane k lidem. Oprava, která vám zabrala dvě minuty u zdrojového kódu. Sami si domyslete, do jakých problémů se pak hra dostane.
Hodnocení a komentáře
No do jakých asi, začne sbírat špatné hodnocení. Ze čtyř hvězdiček se během chvíle může hra propadnout až na dno a nejhorší je, že vy nemáte jedinou možnost reagovat. Schvalovací proces neurychlíte (až na výjimku, viz dále), na komentáře a špatné hodnocení nelze nijak reagovat, odpovědět, pomoct sobě i lidem. Často jde o banální věc nebo nepochopení, ale vy máte svázané ruce.
Apple se rád vyhýbá konfrontaci, a tak než aby umožnil odpovídat na hodnocení a dovolit přímý kontakt mezi uživatelem a vývojářem, tak to raději znemožnil.
Pouze jedna verze
Málokdo si to uvědomí, ale každá dostupná aplikace má pouze poslední schválenou verzi. Pokud má kritickou chybu, nezbyde vám než se s tím smířit nebo ji dočasně odstavit z prodeje. Ideálně bych si představoval, že deaktivujete verzi s kritickou chybou a automaticky nabídnete poslední fungující verzi. Technicky to řešitelné je, sice je to složitější, ale ne nemožné. Jenže proč by to Apple řešil a vycházel vývojářům vstříc?
Absence videa
iTunes se za řadu let prakticky nezměnily, a App Store stále neumožňuje přiložit video, které prezentuje aplikaci. Pravda, od iOS 8 to alespoň iPhone/iPad verze App Storu má, říka se tomu Preview. Indie vývojář často doslova žadoní o každý další nákup aplikace a poskytnutí pouze pěti statických obrazků může odradit nemalé procento potenciálních kupců.
Automatické updaty aplikací
Jde čistě o můj názor, ale ani tato (relativně nová) funkce zrovna nepomáhá vývojářům. Když nasazujete update hry, máte prostor vypsat tzv. changelog. Stručně sdělíte, co nového přibylo a je to jediný potenciální kontakt s hráčem. Pokud se update stane automaticky, nemusí si toho hráč nějaký čas všimnout.
Za mnohem nebezpečnější pak považuji to, že si uživatel nechá dobrovolně nainstalovat novou verzi, aniž by učinil rozhodnutí (a do jisté míry i kontrolu), že se mu nová verze skutečně vyplatí. Často nové verze provázejí chyby (nejen iOS, sám Apple má s updaty problém, a to i na úrovni OS X). Setkal jsem se i s tím, že mě bavila nějaká hra, a po čase přišla s nesmyslným updatem, který jí kompletně změnil gameplay.
Expedite Review
Když jsem mluvil o výjimce, měl jsem na mysli tzv. žádost o urychlený schvalovací proces. Apple o tom moc nemluví a formulář s žádostí nemá zrovna na viditelném místě. Navíc je to podmíněné na maximálně jednu žádost ročně a negarantuje vám, že bude vyhověno. Osobně jsem to párkrát použil a zažil jsem jak schválení, tak ignoraci.
Top trhy
Za dlouhodobě nejmasivnější trhy se považují USA, Japonsko, Čína, Británie, Austrálie, Kanada, Německo, Francie, Korea a Tchaj-wan. Těchto 10 trhů pokrye většinu aktivit a zisků z App Storu. Všechny ostatní země paběrkují. Není to jen o počtu uživatelů, ale i o jejich smýšlení. U hry Woozzle se nakupovala placená verze v USA v poměru 10:1 vůči zkušební verzi zdarma, zatímco v České republice to bylo naopak. Nejsme zkrátka nátura ochotná platit a ocenit něčí práci.
App Store na český způsob
Jsme malá země, je nás tu málo, těch s iPhonem ještě méně, a k tomu máme vlastní hlavu. Může jít sice až o 300 tisíc majitelů iPhonu, popřípadě iPadu. Řada z nich ale nemusí mít aktivní platební kartu a jakkoli se podílet na nákupech. Na Top 1 pozici v placených aplikacích u nás postačí zhruba 100 stažení. Ale s tím si zkrátka nelze vystačit. Na lokálních trzích nejde postavit úspěšný produkt, a tak vývojářům nezbývá, než myslet v globálním měřítku. Produkt postaví v angličtině pro Top trhy a nezdržují se péčí o českou lokalizaci.
Věděli jste, že…
Applu je často přisuzováno prvenství za inovace v různých oblastech, ale mnohdy nejsou kluci z Cupertina podepsaní pod vývojem technologie, pouze ji dokážou masově rozšířit. App Store nebyl ani zdaleka první, před ním to zkusili i jiné firmy. Například Nokie se svým (dnes již mrtvým Symbianem) měla Ovi Store. A i když měl svého času až 10 mil. stažení denně, nestal se fenoménem.
Vlastní zkušenost – Woozzle
Herní prvotina, která vešla na trh v březnu 2011, a okamžitě dostala od Applu prostor ve výběru týdne, okupovala v České republice Top 2 místo za zhruba 50 stažení denně. Druhé místo v USA jde do tisíců, klidně i desítky tisíců. Říkáte si 2011, ale ona ta situace dnes je plus minus totožná, alespoň v placených aplikacích.
Woozzle však poznamenala jedna kritická chyba. Update přinášející pár novinek způsbil, že hra po levelu 46 nepokračovala dál. Oprava zabrala vteřiny, ale schválení nepřišlo dlouhých 16 dní (neznalost expedite review neomlouvá). Po pár dnech se začaly objevovat negativní komentáře a jednohvězdičkové hodnocení. Hru to poznamenalo natolik, že se z toho vlastně už nikdy nevzpamatovala.
Zde dnešní díl ukončím, abych příště pokračoval mnohem detailněji. Podíváme se na rozdíly mezi App Storem iOS a OS X, a watchOS a tvOS App Story. O fenoménech mezi aplikacemi, o absurditách a užitečných odkazech s podrobnějšími informacemi.