Buďte odlišní. Vytvořte si vlastní vyzvánění nebo zvukové upozornění do iOS a překvapte jím své okolí. Stačí se držet tohoto podrobného návodu.
Standardní zvuky a vyzváněcí melodie pro iPhone, které jsou součástí každého Apple zařízení, už nikoho neohromí. Většina uživatelů pozná Apple produkt široko daleko pouze na základě vyluzujících zvuků. Existuje ovšem způsob, jak iOS obohatit třeba o vlastní vyzvánění skládající se např. z části vaší oblíbené písničky. Buď pro zisk nové melodie zaplatíte požadovanou částku v iTunes Storu, nebo vytrváte a zkusíte si ji vytvořit sami. Jenže jak postupovat?
Nákup vyzvánění je bez námahy. Prostě jen v sekci zvuky v nastavení iOS klepnete na obchod. Otevře se iTunes Store, kde si vyhledáte oblíbenou část skladby, třeba od takových Kabátů, a postupujete úplně stejně, jako když kupujete aplikaci v App Storu. Vybraná varianta se stáhne, a vám už jen stačí si ji navolit z nabídky. K realizaci nákupu musíte samozřejmě mít u svého Apple ID přiřazenou aktivní platební kartu nebo být součástí rodinného sdílení.
Mnohem zajímavější ovšem je vytvořit si vlastní zvuk nebo vyzvánění pomocí iTunes. Nestojí vás to ani halíř, a vaše výsledná práce bude jedinečná.
Výběr vhodné skladby
Než se pustíte do díla, pečlivě prozkoumejte svoji hudební kolekci v iTunes. Vyberte si vhodnou skladbu, se kterou se chystáte pracovat. Poslechněte si ji a určete si část, která se stane novým zvukem v iOS. Dobré je sledovat a zapamatovat si uplynulý čas začátku a konce dané části skladby, protože délka zvukové signalizace v iPhonu nebo iPadu může mít maximálně 40 vteřin. Bude tedy nutné svoji vybranou skladbu zkrátit na požadovanou délku. Pokud iTunes pro přehrávání hudby nijak zvlášť nepoužíváte, tak skladbu najděte jinde a do iTunes ji přidejte.
Když se pro některou ze skladeb rozhodnete, vyvolejte nad ní sekci informace. Zde zaškrtněte volby a nastavte začátek a konec jedné z pro vás nejoblíbenějších částí tak, aby maximální délka činila 40 vteřin. Pak klepněte na OK. I když se to na první pohled nezdá, v okamžiku, když nyní skladbu pustíte, bude hrát pouze ta její část, kterou jste navolili.
Převod do formátu AAC
Nyní máte za sebou první krok. Následně danou skladbu označte. Vyvolejte si nabídku Soubor a zde v podnabídce Převést potvrďte možnost Vytvořit verzi pro AAC. Dojde k duplikování prvně vybrané skladby nyní už v požadované délce a ve formátu m4a. Doporučuji vrátit se k původní skladbě a v informacích, část Volby zrušit předtím nastavenou zkrácenou délku.
Vytvoření vyzvánění
Praxe mě naučila, že dřív, než budete pokračovat, hodí se ještě mírně upravit vytvořený duplikát skladby. Tím, jak mám v iTunes hromadu hudby, nemohl jsem zkrácený a převedený soubor mezi ostatními skladbami najít. Abych si usnadnil hledání, vyvolám si vždy na upravované skladbě v iTunes informace.
Zde v části podrobnost doplním do políčka umělec alba např. zvonění nebo něco podobného. Tím vznikne v adresáři iTunes, a následně podadresářích iTunes Media a Music nová složka, jako kdyby další album s navoleným názvem. Otevřu ji a mám zde pouze soubory určené pro zvuková upozornění nebo vyzvánějící melodie v iOS. Postavím se kurzorem na soubor, se kterým chci dále pracovat a manuálně přepíšu jeho příponu. Z m4a vytvořím m4r neboli označení ringtones. Poté takto upravený soubor zkopíruji do schránky.
Opustím adresář Music a dostanu se kurzorem na složku s názvem Automatically Add to iTunes. Vše, co je zde vloženo, se automaticky zařadí do té sekce v iTunes, kam daný soubor patří. Při vložení upraveného souboru ve formátu m4r do tohoto adresáře dojde k jeho přiřazení do části zvuky, kde musí být pro úspěšnou synchronizaci do iPhonu nebo iPadu.
Provedení synchronizace
Nyní následuje způsob, který se vůbec neliší od synchronizace např. hudebních skladeb. Jednoduše připojíte iOS zařízení k PC přijatelným kabelem. V iTunes potvrdíte název zařízení, v bočním panelu vyberete zvuk. Poté aktivujete synchronizaci zvuků a navolíte si, jestli chcete synchronizovat všechny zvuky, nebo pouze ty, které vyberete manuálně. Celý proces dokončíte tlačítkem použít, a pak už jen čekáte, dokud nebude synchronizace dokončena. Úspěšnou synchronizaci poznáte podle nezaměnitelné zvukové signalizace.
Když závěrem vstoupíte na iOS do nastavení, část zvuky a zde si navolíte přijatelnou sekci zvukových upozornění nebo vyzvánění, měl by se zde objevit soubor, se kterým jste tak zdlouhavě pracovali v iTunes. Potvrdíte jeho název a nové upozornění je aktivní.
Celý proces vlastního vyzvánění je celkem krkolomný. Když ale vytrváte a budete přesně postupovat podle výše uveřejněných informací, nakonec se vám to podaří. Tento návod je sepsán na základě mé osobní zkušenosti z praxe, kdy se mi povedlo vytvořit vlastní vyzvánění do iPhonu. Pro úplnost dodávám, že vše bylo řešeno v macOS.
Stačí vám standardní melodie nebo jste zastánci vlastních zvuků v iOS? Pište do komentářů.