Při práci s produkty Apple jsem v operačních systémech iOS a OS X objevil několik drobností, na které si nemohu plně zvyknout. Sníval jsem o určitých vylepšeních a poslední dobou to vypadá, že mé sny se začínají proměňovat ve skutečnost.
Většina uživatelů systémů iOS a OS X časem objeví drobné nedostatky, se kterými se jen tak nedokáže smířit. Může se jednat o funkce v systému nebo postradatelnost některých aplikací. S trochou trpělivosti lze najít přijatelnou alternativu, která pomůže zahnat zklamání, ale některé situace nemají řešení. V takových případech lze pouze doufat v zázrak.
Trvalo mi dlouho, než jsem si zvykl na rozhraní systémů iOS a OS X. Nemohl jsem se smířit s úplně jiným ovládáním, učil jsem se řadu dotykových gest a klávesových zkratek, než jsem dovedl VoiceOver přimět k poslušnosti. S internetem jsem se seznamoval půl roku, na iTunes si stále nemohu zvyknout. Nebylo to snadné, ale za určitý čas se mi podařilo do práce s produkty Apple proniknout a vyřešit několik nesrovnalostí po svém. I když jsem si některé situace přizpůsobil podle sebe, stále mě trápí řada problémů, se kterými si nevím rady. Poslední dobou se začala objevovat taková překvapivá vylepšení, ve která jsem vůbec nedoufal. Jedná se např. o aplikaci Skype nebo nedávné počeštění App Storu.
Anglická rozhraní aplikací v systémech OS X a iOS pro mě ze začátku byla sice novinkou, ale zvykl jsem si na tuto skutečnost velmi rychle. Po nějaké době mi to už nepřišlo. Jaké tedy bylo mé překvapení, když při spuštění Skypu bylo vše česky. Nemohl jsem tomu uvěřit, domníval jsem se, že se mi to pouze zdá, ale později bylo jasné, že se nejedná o sen. O tom, že by Skype chtěl češtinu, jsem uvažoval dlouho. Nepočítal jsem ale s tím, že tento den někdy přijde, a k mému velkému překvapení přišel a jsem tomu rád. Musím se ale přiznat, že mi angličtina na Skypu začala chybět. Stejně, jak jsem si musel zvykat na anglické rozhraní při první instalaci této aplikace, u češtiny tomu nebylo jinak.
Stejný pocit jsem zakusil u českého App Storu, které má nyní také českou lokalizaci. Jedná se o velmi příjemnou a potěšující změnu.
Při přechodu na Apple mi nezbylo nic jiného, než se rozloučit s velmi příjemnou aplikací pro poslech rádií. Trvalo mi dlouho, než se na mě usmálo štěstí, a narazil jsem na aplikaci Radium, která splňuje všechny mé požadavky. Na OS X sice stojí 8,99 euro, ale investice se vyplatí. Poslech rádií nikdy nebyl pohodlnější. Zajímavé je, že na iOS je Radium zcela zdarma.
Závěrem dodávám, že můj velký sen se mi splnil ve chvíli, kdy jsem pronikl do ovládání Apple produktů. Jednotlivá zařízení jsou sice dražší, ale zrakově handicapovaným lidem nabízejí opravdu skvělé možnosti. Za iPhone, iPad nebo Mac je nutné slušně zaplatit, ale věřte, že se to vyplatí. Odpadá investice do drahých programů zaručující práci bez zraku se systémem Windows, nemusíte se trápit s tím, že nebudete moci některé funkce ovládat. U produktů od společnosti Apple máte jistotu plné přístupnosti jak systému iOS, tak OS X.
Sny se plní s používáním Apple zařízení. Pořiďte si též iPhone, iPad nebo Mac a uvidíte sami.