iPhoneiPod

Nový iPod touch 7. generace a USB-C v iPhonech


Přehrávač iPod Touch by se po mnoha letech mohl dočkat aktualizace, stejně jako by do iPhonů měl už letos zamířit USB-C konektor.Hned z několika zdrojů v průběhu letošní konference CES 2019 zaznělo, že Apple pravděpodobně připravuje aktualizovaný iPod touch sedmé generace. Cupertino si už objednává komponenty přímo u dodavatelských řetězců. Na tyto zprávy upozornil japonský server Mac Otakara. Zatím není jasné, kdy by 7. generace měla dorazit na trh a jaké vlastnosti a parametry by mohla mít.

iPod slaví 17. narozeniny. Jeho posledním zástupcem je už jen iPod touch 6. generace

Když se podíváme na současnou 6. generaci iPodu touch, tak vidíme už skoro 4 roky staré zařízení. Apple jej totiž uvedl v červenci 2015 a od té doby se prodává v nezměněné podobě dodnes. Uvnitř tepe procesor Apple A8, iPod je osazen 8 Mpix foťákem a nabízí se v šesti barevných provedeních.

Vyjma cenové rošády v roce 2017, kdy se zúžil výběr velikosti kapacity na 32 GB a 128 GB, Apple na iPod touch nijak nesahal. Ceny jsou přitom posazené velmi vysoko, neboť za nižší model si Apple žádá 6 090 Kč a za vyšší dokonce 9 190 Kč, což je cena přesahující tu základního 9,7palcového iPadu. Ten toho však umí daleko více a je vybaven modernějším hardwarem.

iPod touch možná dostane 7. generaci

Mezitím Apple zcela zrušil ostatní řady iPodů. Oba modely iPod shuffle a iPod nano byly v roce 2017 ukončeny a doprodány.

Přehrávač iPod utrpěl zejména uvedením iPhonů a posléze iPadů, které jej odsunuly na druhou kolej jak v očích Applu, tak zákazníků. Prodeje postupně klesaly a produkt, který kdysi pomohl postavit Apple opět na nohy tak zřejmě míří ke svému konci.

 

Nejen iPod touch, ale i USB-C pro iPhony

Spolu s informacemi o novém modelu multimediálního přehrávače iPod touch se objevily i zprávy, že Apple zvažuje nasazení USB-C do iPhonů a to už letos. Apple by tak dle zdrojů měl kompletně přejít v celém portfoliu na tento moderní konektor. Minulý rok jej úspěšně adoptovaly také iPady Pro a smartphone Applu tak zůstává s Lightning konektorem osamocen.

Proti těmto zprávám však stojí varování některých analytiků, že Apple si velmi zakládá na svém certifikovaném programu MFi (Made for iPhone). Díky MFi vybírá licenční poplatky za příslušenství pro Lightning konektor. Zatímco příslušenství pro iPad nikdy nedosáhlo očekávaného boomu, kolem iPhone je spektrum velmi široké. Je pravděpodobné, že se Apple nebude chtít těchto příjmů jen tak rychle vzdát.

Zdroj: MacRumors