iPod

iPod slaví 17. narozeniny. Jeho posledním zástupcem je už jen iPod touch 6. generace


Je to už 17 let, co Steve Jobs představil v Town Hall v kalifornském Cupertinu světu jeho revoluční hudební přehrávač iPod. Posledním přeživším je iPod touch.

Přenosnost, snadnost použití a synchronizace s iTunes – to byly hlavní taháky nového produktu na trhu společnosti Apple, kterým iPod byl. První generace tohoto přehrávače byla prezentována jako zařízení, se kterým můžete mít 1 000 písní ve své kapse. Jeho pevný disk měl 5 GB paměti a iPod vydržel svůj obsah přehrávat po dobu deseti hodin. Jeho cena byla 399 dolarů.

První iPod obsahoval černobílý LCD displej, a originální ovládání pomocí dotykového kola, s nímž šlo jednoduše listovat v seznamu skladeb. Tzv. „Click wheel“ se stal ikonickým prvkem řady iPod. Rok co rok poté Apple představoval inovovaný model jeho iPodu. Rozrostlo se i jeho portfolio, které čítalo modely jako iPod Photo (2004), iPod nano (2005), iPod shuffle (2005) atd.

iPod touch

 

Poslední mohykán iPod touch

V roce 2007 byl také představen první iPod touch. Ten je, ve své 6. generaci, posledním zástupcem rodu iPod, od roku 2015 navíc nebyl nijak aktualizovaný. Může za to především fakt, že většina uživatelů přešla z tohoto oblíbeného přehrávače na multifunkční zařízení zvané iPhone. Doba totiž pokročila a Apple mezitím přišel se službou Apple Music, která by v klasických iPodech nebyla bez internetového připojení použitelná.

iPod touch

Apple přestal prodávat iPody nano a shuffle v červenci 2017. Navíc to vypadá, že iPod touch se už žádné větší aktualizace nedočká, a až Apple vyprodá jeho zásoby, nadobro se nad produktovou linií iPod zavře voda. Nyní jej lze pořídit v šesti barevných variantách a ve dvou paměťových. Za 32GB prostor zaplatíte 6 090 Kč, za 128GB 9 190 Kč. Nastavenou cenou mu tak není nakloněn asi sám Apple, protože za 8 990 Kč už můžete mít nový 9,7palcový iPad s 32 GB interním úložištěm.

iPod touch

Zdroj: MacRumors.com