iPhone XR recenze vytýkají novince horší displej a tloušťku

První iPhone XR recenze na sebe nenechaly dlouho čekat a můžeme se v nich dočíst několik skutečností, které nové majitele asi nepotěší.

Server 9to5mac sestavil 10 bodů, ve kterých vychází Apple iPhone XR hůře než iPhone Xs. Vlajkové lodi se rovnat nemůže, ale zdánlivě stále působí jako výhodná koupě. Budete mít po přečtení této desítky stále chuť si jej pořídit?

Rapid, Restore nebo Retard? Co ve skutečnosti znamená označení iPhone XR?

 

Nový iPhone XR displejem neohromí

To, že iPhone XR kvalitou zobrazení neohromí, bylo jasné. Využívá LCD displej, namísto OLED, který je v dražších modelech jako iPhone Xs nebo iPhone Xs Max. Problém je, když dáte vedle sebe iPhone Xs XR a porovnáte je. Jasně pak uvidíte, že třeba u XR jsou rohy lehce zašedlé a displej není tak jasný. Také podání barev je trochu horší.

iPhone XR recenze

Další nevýhodou XR je pak jemnost rozlišení. To je na hodnotě 326 ppi dostačující, ale opět je vidět rozdíl ve srovnání s 458 ppi iPhonu Xs. Běžným pohledem nerozeznáte pixely ani u jednoho, ale například při čtení drobného textu se na XR trochu nadřete a bude se vám rozmazávat. Kdežto na iPhonu Xs bude stále ostrý.

 

Nemá 3D Touch

Někdo nedá na 3D Touch dopustit, jiní jej používají zřídka a leckdo vůbec neví, k čemu tato funkce slouží. Je jasné, že ne všem bude vyhovovat jeho absence a pouhá haptická odezva to nezachrání. 3D Touch iPhone XR nemá a i když nějaké akce lze provést dlouhým stiskem displeje, rozeznání přítlaku prostě chybí.

iPhone XR 3D Touch

Problém je, že 3D Touch byl k dispozici už od iPhonu 6s, takže si spousta uživatelů mohla zvyknout a s jeho ztrátou se těžko smiřuje.

 

XR iPhone je o poznání tlustší

Přesně 8,3 mm čítá tloušťka iPhonu XR. V porovnání s iPhony Xs a Xs Max, které mají 7,7 mm je to „pouze“ o 0,6 mm. Když se ale podíváme více do minulosti, tak iPhone 8 disponoval 7,3mm tloušťkou a iPhone 7 dokonce pouze 7,1mm. V reálu a hlavně ve vaší ruce je tento rozměr skutečně znát a i když dělá necelý milimetr, tak to poznáte.

iPhone XR rozměry

Vzpomínám si, když se výrobci honili za co nejtenčím telefonem a předbíhali se v tomto parametru. Apple už ale evidentně moc na tohle nehraje.

 

Tlustší jsou i rámečky kolem displeje

Na první pohled, když se mu zadíváte do očí (displeje), budete muset poznamenat, že černá linka kolem displeje je prostě jiná než u Xs. A je to pravda. Její šířka je zhruba 4 mm, naproti tomu iPhone Xs disponuje linkou tlustou 2 mm.

iPhone XR displej

Na používání to nemá vliv, ale opticky to trochu ruší. Pokud by žádný iPhone Xs, Xs Max nebo X nebyl, je to jedno. Když ale máte porovnání, je jasné, čemu by dal člověk přednost.

 

Žádná duální kamera vzadu

Na zadní straně najdete pouze jeden objektiv. A i když Apple při uvedení iPhonu XR tvrdil, že fotoaparát v podstatě zvládne to samé, co u dražších iPhonů Xs, není tomu úplně tak pravda. Sice i v něm naleznete režim Portrét, ale ten bude úspěšný jen v případě fotografování lidského obličeje. Na jiné objekty nezvládne použít efekt rozmazání pozadí.

iPhone XR kamera

Ja zajímavé, že aplikace třetích stran, jakou je například Halide, tento neduh odstranila a i s iPhonem XR zvládnete v režimu Portrét vyfotit i jiné objekty. Úspěšnost ale není taková jako u iPhopnů Xs. Je tak jasné, že Apple raději funkci neuvedl a možná se dočkáme někdy v budoucnu.

 

Zadní sklo není tak odolné

Přední strana je kryta odolným sklem a všechny nejnovější iPhony by měly mít stejně tvrdou a pevnou ochranu. Vzadu už to ale neplatí. Zatímco iPhone Xs je obdařen tímto tvrdým povrchem i na zadním skle, iPhone XR odolnost vzadu postrádá.

iPhone XR odolnost

iPhone XR rozbijete stejně snadno jako iPhone Xs

 

Kluzký povrch po stranách

Okraje telefonu jsou tvořeny hliníkem. iPhone Xs a Xs Max je ale vyroben z oceli. Ta je sice na pohled lesklejší, ale méně v rukou klouže. Záleží ale samozřejmě na více okolnostech. Pokud máte ruce zpocené nebo na nich jsou rukavice, může se iPhone XR chovat jinak.

iPhone XR klouže

 

Nejsou originální kryty

Apple sice prodává telefon, ale kryty na něj ne. Alespoň ne ty jeho originální. Jsme zvyklí, že ke každému iPhonu vydá svá silikonová a kožená pouzdra. V tomto případě je ale ticho po pěšině a spokojit se zatím musíte pouze s těmi od výrobců třetích stran.

iPhone XR kryty

iPhone XR je v prodeji. Apple originální kryt na něho nikoli

 

Horší vodotěsnost

Apple uvádí u svých iPhonů Xs a Xs Max specifikaci IP68. Ta udává vodotěsnost zařízení do 2 metrů po dobu 30 minut. iPhone XR vodotěsnost ale zvládne pouze do jednoho metru a také po dobu 30 minut. Specifikace IP67, kterou disponuje, už byla použita například u iPhonů 8.

iPhone XR vodotěsnost

 

iPhone XR cena ale láká

Přes všechny tyto nevýhody je ale iPhone XR velmi zajímavým telefonem. Pokračuje v designu dražších Xs a přináší snesitelné kompromisy. Naopak výhodou může být pestrý výběr barev, iPhone XR Red pomůže dobré věci a po vzoru lepších iPhonů se možná dočkáme verze iPhone Xr Max.

iPhone XR recenze tak nejsou úplně kladné, každý si musí zvážit, zda oželí několik funkcí. Pokud ano, dostane se vám příjemného telefonu, který okolí jen tak nepřehlédne.

Zdroj: 9to5mac.comKam dál?