Psal se rok 2010 a iPhone 4 byl modla. Píše se rok 2018 a iPhone 4 by si zasloužil prohodit oknem. Jediné, co je mu k dobru, je jeho design. I když je tak malý.
Situace byla jednoduchá. Prodal jsem iPhone 7 Plus a den čekal, než mi dorazí iPhone Xs Max. Protože mám doma nějaká vysloužilá zařízení, tak abych nebyl zcela odstřihnut od okolního světa, aktivoval jsem natolik kdysi oblíbený Apple iPhone 4. Závan nostalgie vás sice pobaví, ale hned první kroky jsou naprosto k vzteku.
Předně iOS 7.1.2 nezná, neumí a ignoruje dvoufázové ověření. Výsledek je takový, že ač si kód k ověření odešlete, již jej není kam zadat. Je to absurdní, ale je to tak. Takže chcete-li se přihlásit na starším zařízením ke svým datům na iCloudu (zprávy, kontakty, kalendáře, poznámky), máte jednoduše smůlu. Smůlu také máte, pokud si do takového telefonu chcete nainstalovat jakoukoli aplikaci z App Store. Prostě to bez přihlášení svým Apple ID neuděláte. A jak ověřit vaše Apple ID? Ano, to už jistě víte.
Už jen telefon, ne smartphone
Nezbylo tedy než nastavit telefon jako nový, přepsat do něho nějaké kontakty a těšit se z jeho užívání. Těšil jsem se asi tak dvě minuty, než jsem chtěl napsat zprávu. Klávesnice je titěrná a nepřesná, takže jsem psal jen neskutečný balast a neustále jej přepisoval. Rychlost systému, i když se jedná o „nově“ nastavené zařízení, je pak tristní.
Rychlost Wi-Fi je jak kdyby závodil šnek s hlemýžděm. Problém s internetovým prohlížečem je pak ještě jeden – neoptimalizované stránky. Dnes už žádný web nepočítá s takto malou úhlopříčkou displeje, takže prohlížení webu je skutečný očistec. Tohle už prostě nechcete. Stejně jako cestovat s 3G připojením. Kam se vlastně podělo?
iPhone 4 nemá LTE ani 4G, má 3G, které už nikde není. Není? Nevíte, jak to s ním je? Na trase Tábor – Praha jsem na displeji měl totiž buď 3G (jen v Táboře a v Praze), nebo EDGE (cestou vlakem), takže takové zařízení se nedá použít už ani jako hotspot (ano, opravdu jsem ve vlaku moc nepopracoval).
Phone 4 na Wikipedii
Jedná se o smartphone od firmy Apple Inc., který byl představen jako nástupce modelu iPhone 3GS (v pořadí se již jedná o 4. generaci iPhonu) 7. června 2010 na Celosvětové konferenci vývojářů (WWDC 2010) v Moscone Center v San Franciscu. Do prodeje se iPhone 4 dostal 24. června 2010.
Vzhledem se iPhone 4 výrazně liší od svých předchůdců, oblá záda, typická pro původní iPhone a modely 3G/3GS, byla nahrazena ostře řezaným šasi, které sestává z přední a zadní skleněné strany (k dispozici byla původně černá barva, teprve 28. srpna 2011 Steve Jobs představil i bílou verzi), které po obvodu celého přístroje spojuje ocelový pruh.
Jako procesor byl použit Apple A4 1 GHz ARMv7, podtaktovaný na 789 MHz (ARM Cortex-A8, grafický koprocesor PowerVR SGX 535, technologie 45 nm), RAM byla oproti modelu 3GS zdvojnásobena na 512 MB. Uživatelská paměť byla pevná (bez slotu pro paměťové karty), k dispozici byly velikosti 8, 16 a 32 GB. Kapacita 8 GB byla používána až po zahájení prodeje modelu 4S, přičemž vyšší kapacity již nebyly nabízeny.
Zdroj: Wikipedie
8 let je dlouhá doba
Z tohoto článku nemá vzejít žádné ponaučení, jen chce konstatovat, kam doba za těch osm let pokročila, a jak je složité a omezující používat tak starou techniku, jakou iPhone 4 prostě už je. Nehledě na jeho líbivý design. Být ale úhlopříčka o dva palce větší a jeho hardware rychlejší, jistě by obstál i dnes (např. v podobě iPhonu XR).
Apple přidal iPhone 4 a 13palcový MacBook Air z roku 2010 na obstarožní list
Ona totiž stála za starou bačkoru i výdrž. Po tolika letech letěla kapacita baterie závratně dolů, takže nabíječka na iPhone 4 musela být v batohu přibalena. A jestli si to už nepamatujete, věřte, že 30pinový konektor vypadá v dnešní době naprosto šíleně. Na druhou stranu se díky stáří zařízení nemusíte bát o nějaký ten šrám, takže kryt na iPhone 4 není třeba. I když mi jich zůstala pěkná řádka. Nechcete nějaký?
Už tedy nekoukám na iPhone 4 bazar, abych v zánovním stavu iPhone 4 levně pořídil a rozšířil si svou sbírku. Už totiž vím, že než tohle, to si dám raději SIM kartu do iPadu a oželím telefonní hovory. Co se všeho ostatního týče, jen na tom vydělám. Vzpomínky na tehdejší používání telefonu mám vskutku líbezné, a je škoda ničit si je použitím tohoto zařízení v dnešní době. Budiž tedy iPhonu 4 křemíkové nebe lehké.
Přihlásit se lze když kod ktery dojde na jine zarizeni zadas za heslo. Pakarna, ale funguje mi na iP3s👍🏻 Tedy lze skoro vše, ale musi se človek snazit… Myslim, ze clanek je neadekvatni. Pouzivat se da a par lidi znam a jsou stale spokojeni. Nejede to na max, ale jede a pouzivat se da. Synchronizace s iCloudem jede a po vymene baterky bude i vydrz. Rychlost s os7 je adekvatni dobe. A byl to kultak👍🏻
Na serveru o Apple bych spíše čekal korektní informace. Přihlásit se na telefonu do iCloudu samozřejmě lze. Jen se kód zadává za heslo nikoliv do samostatného okénka. Toť vše. Doporučoval bych opravit článek a uvést věci na pravou míru.
Kde je 3G? Například v Praze, když jedete z Proseku směrem na Vysocanskou, tak přímo na té estakádě. Vždy se mi zde přepne LTE na 3G 🙂
Do iPhonu 4 jde úplně snadno nahrát ios 6, proč to říkám? Protože 7 se na 4ku nikdy neměl dostat s iOS 6 je to úplně jiný a krásně svižný telefon. iCloud se dá lehce ověřit, když víte, jak na to stačí napsat k heslu kód co Vám přišel na druhé zařízení a je to. Klávesnice byla o zvyku za tři dny jste s ní v pohodě a bude se Vám blbě psát na větší. Internet jsem nezkoušel, ale na iPhonu SE jede úplně v pohodě co se týče zobrazení a přitom má stejný displej jen trochu protažený ale šířka je stejná i počet pixelů na šířku a stránky se právě optimalizují hlavně na šířku takže tam bych problém neviděl. Spíš se Vám mohly stránky díky slabému připojení načíst v neůplné podobě. Jediný problém tedy vidím v nepodpoře LTE. Jinak pro děti je to úplně v pohodě telefon…