iOS

Apple přestal podepisovat iOS 11.4.1 a tím znemožnil downgrade a jailbreak


Po vydání aktualizace iOS 12.0.1 Apple ukončil podepisování předchozího systému iOS 11.4.1. Uživatelé tak už nebudou schopni downgradu z iOS 12 na iOS 11, neuskuteční ani jailbreak.

Jak už bývá zvykem, dříve nebo později od vydání nejnovější hlavní verze iOS Apple postupně přestane podporovat tu předchozí a ukončí podepisování instalačních souborů. Nyní tomu došlo společně s vydáním aktualizace iOS 12.0.1. K poslední verzi iOS 11.4.1 už se tedy nedá vrátit.

To může způsobit vrásky zejména uživatelům, kteří si nainstalovali takzvaný jailbreak. Ten už sice je v určitých formách dostupný pro iOS 12, ale poslední odladěné a funkční verze se týkají hlavně iOS 11.4.1, což byl také důvod, proč u této verze systému někteří setrvávali.

iOS 12.0.1 je tady. Apple jím opravuje chybu nabíjení nových iPhonů Xs

 

Problém pro jailbreak

Jailbreak umožní využívat systém způsobem, který překonává omezení daná Applem. Například instalovat aplikace z neověřených zdrojů, měnit nastavení nebo zasahovat do kořenové struktury. Daní za to však bývá obvykle nestabilita, anebo ztráta záruky.

Jailbreak

Apple proti jailbreaku aktivně bojuje i s pravidelnými bezpečnostními záplatami, které jsou vždy součástí většiny aktualizací systému iOS.

Na druhou stranu adopce iOS 12 je opravdu vysoká. Dle předběžných dat už má nejnovější systém přes 50 % všech zařízení a číslo nadále roste. Nový systém iOS 12 tak překonal svého předchůdce a aspiruje na jeden z nejrychleji instalovaných systémů.

Vývojáři a testeři už mají k dispozici betaverzi iOS 12.1. Ta by měla zpět přinést funkci skupinových hovorů FaceTime (Group FaceTime). Její vydání se odhaduje na příští měsíc.

Zdroj: 9to5Mac