Řídit chytrou domácnost dokáže být pohodlnější, než si myslíte, a Apple v platformě HomeKit vidí budoucnost. Co by ještě měl vylepšit, aby byla dokonalá?
Dokonalý není nikdo, a ani vlastně být nemůže. Můžeme se ale přibližovat a pokoušet se o co nejmenší nedokonalosti. V případě technologií se setkáváme s tímto postupem v podstatě vždy. Každá další generace produktu je o krok dál. Alespoň by měla. Ne jinak je tomu u inteligentní domácnosti řízené ve stylu Apple, tedy na platformě HomeKit.
Americká společnost dokáže ovládnout trh a doufá, že se jí to povede i u produktů, které se využívají v chytré domácnosti. Sama je přitom nevyrábí, ale dokáže je propojit a vytvořit prostředí na jejich ovládání. Nedávno aktualizovala seznam těchto zařízení, které HomeKit podporují.
Jak plyne čas, můžeme skoro jistě říct, že když výrobce chytré žárovky, vypínače, nebo třeba domácí kamery nepočítá s podporou HomeKitu, bude to mít u zákazníků velmi těžké. Ti si totiž stále častěji chtějí propojit těchto zařízení víc a HomeKit je ideální řešení, jak donutit všechny tyto vychytávky, aby spolu pracovaly.
Co chytrá domácnost v podání Applu nezvládá
Už teď si můžete vybavit domácnost slušnou řádkou zařízení. Ta pak propojit mezi sebou a užívat si automatizované ovládání nebo ovládání přes iPhone, případně Apple Watch. K tomu, abyste docílili bezproblémového chodu, se ale leckdy natrápíte víc, než by bylo nutné.
V článku, kde jsem popisoval, jak funguje sada chytrých žárovek Philips Hue, jsem nastínil, jak vše propojit, abyste mohli ovládat žárovky i mimo domov. To je jedno z úskalích aktuálního řešení. Když jste mimo svoji Wi-Fi síť a chcete přes iPhone ovládat chytré zařízení, musíte vše propojit ještě s iPadem nebo Apple TV. Je tu tedy nutnost pořízení dalšího produktu.
Kromě tohoto propojení si jen obyčejné spárování žárovek s iOS zařízením vyžádá připojený hub. To je menší krabička, která zajišťuje komunikaci mezi žárovkami a iPhonem. Nedávno se ale objevilo první inteligentní osvětlení v podobě iLuv Rainbow 8, které propojený hub nevyžaduje a funguje s HomeKitem v podstatě ihned bez složitého nastavování.
Bez automatizace vám zařízení nebudou reagovat na východ nebo západ slunce. Přitom takový Night Shift v iOS dokáže s tímto údajem pracovat. Aplikace Domácnost to ale standardně nezvládá, a nelze tak u každého zařízení jednoduše nastavit, že se má po západu slunce rozsvítit. Jen opět v případě, že máte nastavený iPad nebo Apple TV jako domácí centrum
Na trhu je stále spousta prostoru pro nové produkty, které HomeKit budou podporovat. Je trochu škoda, že jednotliví výrobci nejsou schopní nabídnout více zařízení. Když se podíváte na už zmiňovaný list zařízení, uvidíte velkou rozmanitost značek. Není tu tedy nikdo, kdo by pokryl kompletní sadu produktů pro celou domácnost.
A co vy? používáte doma nějaké chytré zařízení propojené s HomeKitem? Pochlubte se nám v diskuzi pod článkem!
Osobne pouzivam vetsi mnozstvi zarizeni kompatibilnich s homekit a cim dele ji pouzivam, tim vic na Apple nadavam. Zkousel jste si treba pridat 3 nove zarovky od Philips hue? Nejdrive pridat v aplikaci domacnost, nebo v Hue? A schemata / sceny napred upravovat v Hue a sychronizovat do Domacnosti, nebo naopak? K automatizaci pouzivat hub philipsu nebo Apple TV? A kdo toho umi vic? A co kdyz ted chci koupit zarovky od Ikea, pujdou spojit ve sceny a schemata i v jeden celek i kdyz je to jiny vyrobce? Obecne je problem s homekitem, ze nikdo z vyrobcu a Apple uz vubec ne, neresi spolupraci mezi jednotlivymi vyrobky (treba dverni kontakt, na jeho rozepnuti se rozsviti svetlo na chodbe, ci pohybovy senzor. Vyzkouset si produkty a overit propojitelnost neni mozne 🙁
A to jsem ani nezminil sdileni domacnosti, co druhy clovek doma? Jak se resi priority signalu? Budem se o svetla pretahovat?