Philips Hue a použití doma s HomeKitem

Chytré příslušenství, které lze propojit s HomeKitem, se stále rozrůstá. Vyzkoušeli jsme spojení žárovek Philips Hue s aplikací Domácnost.

Ježíšek byl hodný, a tak mi nadělil startovací sadu dvou chytrých žárovek Philips Hue. Součástí sady je most, který zapojíte do routeru a spárujete s ním žárovky. Díky tomu je můžete bezdrátově ovládat v rámci své domácí sítě. Lze to ale i vzdáleně, když na ní nejste. To si ukážeme dále.

 

Nastavení zabere o trochu více času

Následoval jsem návod a po lehce zdlouhavějším zapojení mostu, jeho spárování s aplikací, povolení HomeKitu a spárování produktu s aplikací Domácnost, jsem měl dva kusy bílých světel, které lze ovládat pomocí iOS zařízení. Philips prodává v zásadě tři typy chytrých žárovek. Na základních lze regulovat pouze intenzitu osvětlení, další dokáží ladit i barevnou teplotu bílé a poslední jsou barevné. Dále se dělí na typy patic a na LED pásky a lampy. O tom ale možná zase někdy příště.

Jakmile jsem spustil oficiální aplikaci od Philipsu, moc se mi nechtělo ji procházet. Rovnou jsem chtěl vše spojit s HomeKitem a mít možnost ovládat světla z ovládacího centra. Aplikace dovoluje jednoduše zapnout podporu Domácnosti v nastavení. Jakmile toto učiníte, můžete příslušenství přidat v rozhraní aplikace od Applu.

Kromě přidání světel lze nastavit scény. To se hodí, když máte příslušenství více, nebo chcete při spuštění scény rovnou nastavit požadovanou intenzitu světla (nebo barvy). Já jsem si nastavil dvě. Jednu jsem pojmenoval Dobrou noc, a pokud jsou obě žárovky rozsvícené, automaticky je zhasne. Druhá, Uspávání, slouží pak na rozsvícení světla v ložnici na 1 %, když uspáváme nejmenšího člena rodiny.

 

Automatizace probíhá přes Apple TV nebo iPad

Samostatnou kapitolou je automatizace fungování světel. Ta se dělí na čtyři možnosti. Lze tak počítat s vlastní polohou, denní dobou, změnou stavu příslušenství, a v případě, že máte pohybové čidlo, tak i to můžete zapojit do akce. Pro nastavení automatizace je ale nutné mít doma Apple TV nebo iPad. Přes tyto dvě zařízení, která fungují jako centrum, se vše řídí. Já jsem tímto pověřil iPad.

V současnosti mám aktivní dvě akce. Jedna vypíná všechna světla, když se vzdálím od domova více než 150 metrů. Vzdálenost jde nastavit uživatelsky, a počítá samozřejmě s mým iPhonem, jehož polohu neustále sleduje iPad. Druhou akcí je rozsvícení žárovky v obývacím pokoji, když zapadne slunce. To se skutečně vždy, když se smráká, zapne, a můžete určit i intenzitu osvětlení.

V nejbližší době hodlám pořídit pohybové čidlo a vybavit jím chodbu. Zajímavé příslušenství na doplnění skýtá teď řada Eve od společnosti Elgato. Na interiérový senzor měřící teplotu, vlhkost a kvalitu ovzduší si už také brousím zuby. Skoro každý měsíc se teď objeví nové produkty s podporou HomeKitu. Budoucnost je chytrá.Kam dál?