Fitbit Ionic chce konkurovat Apple Watch. Daří se mu to?

Fitbit uvedl svoje první opravdu chytré hodinky a hodlá s nimi bojovat o nejvyšší pozice. Jaké jsou Fitbit Ionic s možností instalace dalších aplikací?

Fitbit je známý jako výrobce fitness náramků a to, co dělá, opravdu umí. Nedávno jsme testovali chytrý náramek Fitbit Alta HR. Není tak úplně překvapením, že musí jít s dobou a ukázat konkurenci, že i on dokáže uvést na trh konkurenceschopné chytré hodinky. Ionic jsou první vlaštovkou a určitě ne tou poslední.

Někdo by mohl namítnout, že přece Fitbit Blaze už můžeme označit za smart watch, ale u nich nešlo instalovat další aplikace. A právě tato možnost rozšiřuje využití Ionic. I když zatím není moc na výběr. O tom ale více dále v článku.

 

V balení jsou rovnou dva pásky

Samotné balení je vyřešeno chytře a Fitbit se za něj rozhodně nemusí stydět. Naleznete v něm rovnou dva pásky a každý v jiné velikosti. Na mou ruku seděly oba, takže pokud nemáte opravdu hodně tlusté zápěstí, postačí vám ten ve velikosti S. Jejich připnutí k hodinkám je velmi pohodlné a rychlé. Jednoduše oba konce pásku zacvaknete do těla Ionic a pokud budete chtít pásek opět odebrat, slouží k odepnutí malé tlačítko na konci každé strany pásku. Vše jde lehce a nemusíte vynakládat téměř žádnou sílu.

Fitbit nabízí ještě samozřejmě další pásky k dokoupení. Na výběr jsou sportovní, kožené i klasické. U sportovní a klasické verze lze volit mezi 3 barevnými variantami. U kožené jsou pak k dispozici dvě. A právě ten kožený, který jsem navíc dostal pro testování, mi padl snad ze všech nejlépe. Vypadá opravdu elegantně a navíc se pod ním zápěstí nepotí díky množství malých dírek, které přivádí na kůži čerstvý vzduch.

Nabíjecí kabel má na jednom konci klasické USB a na tom druhém svůj vlastní typ zakončení. Je to 3pinový proprietární konektor, který magneticky drží zapojený do hodinek a je nutné mít Fitbit Ionic položené na bodu nebo displejem na podložce.

Fitbit Ionic

Kromě pásků, nabíjecího kabelu, nějakých prospektů a návodů, už je v krabičce pouze tělo hodinek. To na mě udělalo opravdu velký dojem, protože je velmi bytelné, kovové a působí elegantně. Zároveň si zachovává nízkou hmotnost, a to 30 gramů.

 

Fitbit Ionic se hodí na sport i do společnosti

Každá barevná varianta Fitbit Ionic se hodí na všechny činnosti. Zní to možná až moc podezřele, ale opravdu si dokážu představit, že s kouřově šedou (můj testovaný kus), oranžově zlatou i stříbrnou, mohu jít běhat, na jednání nebo prostě jen tak si hodinky nosit celý den. Oproti Apple Watch, které budu s Fitbit Ionic často porovnávat, je jejich profil elegantnější. Alespoň pro mě.

Když jsem zmiňoval, že hodinky mohu nosit celý den, platí to i pro noc. Více jak týden jsem je nesundal z ruky (jen po čas sprchování, protože jsem se bál, že stříkající voda už bude moc, i když jsou vhodné i do bazénu a hloubky 50 metrů, stejně jako Apple Watch Series 3). A vůbec mi nevadily při usínání, v podstatě jsem je necítil. Navíc se nikde nezachytávaly. Nehrozí tak, že si s nimi roztrhnete peřinu, nebo se zachytíte o polštář.

Vypadají skvěle a ať už půjdete do společnosti, běhat, nebo si jen tak celý den lenošit doma, ostudu neuděláte a na ruce je skoro nebudete cítit.

Pohodlnost nošení je tedy na vysoké úrovni. Co ale jejich funkce? Na spodní straně je kromě magnetického konektoru pro nabíjení i několik senzorů. Pro využití měřiče tepové frekvence je mezi dvěma čidly i přisvětlovací dioda, která prosvítí vaše žíly na zápěstí a senzory mohou spočítat, kolik je vaše aktuální tepovka.

To by nebylo nic neobvyklého, takto funguje většina zápěstních měřičů. Ionic ale dokáže měřit tepovku celý den i noc a za 24 hodin fungování si vezme kolem 30 % baterie. To je opravdu dobré! Také umí vypočítat aktuální tepovou zónu, ve které se nacházíte a uvidíte ji jak na displeji, tak poté zpětně v aplikaci na telefonu.

Čím ale Fitbit Ioic překvapil, je SpO2 snímač. Měří saturaci krve kyslíkem metodou pulsní oxymetrie. Udává tedy, kolik kyslíku se ve vašem krevním řečišti aktuálně nachází. Pokud by hladina byla moc nízká, dokáže to okamžitě odhalit. Zatím tento senzor zůstává nevyužit a v budoucnu Fitbit přinese aplikaci a možnost měření. V první řadě by pak měl sloužit k detekci spánkové apnoe a probuzení osoby. Toto v současnosti ale nemohu otestovat.

 

Displej překvapil

Vždy jsem dával přednost u fitness náramků malému displeji. Hlavně proto, že tělo náramku pak nenabobtnalo do obludných rozměrů. V případě chytrých hodinek se ale na toto musíte dívat jinak. Největší obavou bývá právě velikost a tím pádem jakési domnění, že mi budou hodinky na ruce překážet. Ne, nepřekáží. A díky větším rozměrům mohly dostat velký displej. Ten dosahuje úhlopříčně 36 mm (Apple Watch Series 3 se nabízejí ve velikostech 38 a 42 mm).

Co je ale hlavní, krásně se na něj kouká! Dosahuje stejného jasu jako Apple Watch Series 3 (1 000 nitů) a i venku je perfektně čitelný. V rámečku pod displejem je zabudovaný snímač okolního osvětlení a ve tmě svítí jen tak, jak je potřeba a zbytečně neoslňuje.

I Fitbit Ionic podporuje funkci Raise to wake. To znamená, že když zvednu zápěstí s hodinkami a chci se na ně podívat, automaticky se rozsvítí. Pokud se potřebujete mrknout na displej a nechcete zvedat ruku, stačí po něm prstem přejet nebo zmáčknout tlačítko na levém boku.

Fitbit Ionic

Díky Clock Faces si lze vybrat úvodní obrazovku hodinek a dát jim svůj vlastní vzhled. Na výběr je několik různých designů a volíte si je v aplikaci v telefonu. Kromě hodin se tak může na první obrazovce ukazovat datum, ušlá vzdálenost za dnešek, aktuální tepová frekvence nebo i spálené kalorie. Ťukáním na displej pak u některých designů lze zobrazení informací měnit. Také je možné nastavit různé barvy.

 

Automatické měření aktivit a spánku

Pro co jsou chytré hodinky od Fitbitu naprosto ideální, je sport. Z historie produktů firmy je jasné, na koho cílí. Jsou to aktivní lidé a motivace k lepším výsledkům je pro Fitbit vlastní. O nic se v tomto případě ale nemusíte starat. Hodinky rozpoznají, když začnete vykonávat nějakou aktivitu a jakmile skončíte, automaticky ji uloží. V aplikaci v telefonu se pak ukáže druh aktivity, uplynulý čas, spálené kalorie, průměrná i průběžná tepovka a čas strávený v jednotlivých tepových zónách. Pokud byste ale automatickému rozpoznání nevěřili, můžete aktivitu ručně přímo na hodinkách vybrat.

Fitbit také cílí na pravidelný pohyb, ale přistupuje k tomu trochu jinak. Zatímco u ostatních výrobců a v jiných aplikacích, je cílem dosáhnout 10 000 kroků za den, zde jste úkolováni každou hodinu. Ve výchozím nastavení se tak počítá každou hodinu od 9. ráno po 18. večer, zda jste ušli alespoň 250 kroků. V nastavení pak lze určit jiný denní interval (od 5 do 14 hodin). 250 kroků není moc, ale zkuste je nachodit opravdu pravidelně každou hodinu přes den. Dá to trochu zabrat.

K tomu, abyste se začali hýbat, ale dobře poslouží i Coach. Zabudovaná aplikace v hodinkách, která vám dá na výběr z několika různých cvičení a po spuštění vás instruuje, jak a co máte dělat. Po dokončení se zobrazí statistiky tréninku.

 

Aplikací je zatím málo

V čem Fitbit Ionic ale zaostává, je výběr aplikací. Zatím nejsou vlastně skoro žádné. Věřím, že se to časem zlepší, ale momentální situace je taková, že k dispozici je 11 aplikací. Z toho dvě jsou od jiného vývojáře, než samotného Fitbitu. Je jím Strava, populární titul pro měření běhu a Počasí od AccuWeather. Prvně jmenovaná funguje velmi dobře a po ukončeném výběhu je i na hodinkách vidět, kde jste běželi (díky zabudované GPS), jak dlouho, jaké tempo jste měli v průběhu běhu, tep a další. Počasí pak ukazuje kromě aktuální teploty také další parametry jako pocitovou teplotu nebo pravděpodobnost srážek.

Mezi vestavěnými aplikacemi pak najdete Počasí, Hudbu, Relax, Wallet, Coach, Alarm, Stopky, Cvičení, Today a Nastavení. U většiny je asi zřejmé k čemu slouží. Aplikace Relax je velmi podobná té z Apple Watch, akorát že na nich se nazývá Breathe a pomáhá s uklidněním. Vše spočívá v tom, že se nadechujete a vydechujete podle instrukcí na displeji hodinek a dostane se vám požadovaného klidu. Aplikace Today pak ukazuje hezky pohromadě, kolik kroků jste dnes ušli, jak se hýbete každou hodinu, jakou máte tepovku, nachozených kilometrů, pater a aktivních minut.

Na pravém boku hodinek jsou 2 tlačítka a slouží jako rychlé volby výběru aplikací. Z výchozí obrazovky se pro zobrazení aplikací musíte prstem přesunout zprava doleva. Aplikaci, která je na první místě spustíte horním tlačítkem na boku, aplikaci, která je pod ní, pak dolním tlačítkem na boku. Kromě toho slouží tato tlačítka i pro spuštění nebo vypnutí aktivity nebo třeba ovládání přehrávané hudby.

 

Notifikace zvládají, ale…

Jedním z hlavních poslání chytrých hodinek, jsou notifikace. Mobilní telefon tak hodíte někam do kapsy a nemusíte jej ani vyndat, abyste věděli, že vám někdo napsal, nebo máte zmeškané volání. Fitbit Ionic také mohou takto sloužit, ale jen v omezené míře. V nastavení notifikací v aplikaci si můžete zapnout ve výchozím zobrazení 3 volby. Nechat se notifikovat v případě, že vám někdo volá (lze vzít, nebo odmítnout volání i pomocí hodinek), napsal zprávu, nebo máte pozvánku na událost v kalendáři.

U dalších notifikací to funguje tak, že jakmile vám na telefon poprvé od spárování s hodinkami dorazí, daná aplikace se přidá do nastavení. Takže například, pokud chcete, aby vás Ionic upozorňoval na hovory ze Skypu, musíte počkat, až vám z něj do telefonu dorazí jakákoliv notifikace. Teprve poté se ukáže v nastavení aplikace Fitbit a je možné ji povolit i do hodinek.

Poměrně nemilým zjištěním, je skutečnost, že notifikace se chovají pasivně. To znamená, že nejsou obousměrně provázané a když si zprávu přečtete na iPhonu, v hodinkách se stále notifikace ukazuje a nezmizí, dokud ji manuálně neodstraníte. Stačí vyjet prstem z dolního okraje směrem nahoru a zobrazit všechny notifikace, pod nimi pak je k dispozici tlačítko pro smazání všech. Věřím ale, že časem se toto upraví.

 


Fitbit

Firma Fitbit je na poli fitness zařízení pro vaše zápěstí již zkušeným hráčem. Nabízí celou řadu náramků a hodinek, které mohou zlepšit vaši kondici. Svoji základnu má společnost v San Francisku, a to jen nedaleko od sídla Applu. Firma byla založena v roce 2007 Jamesem Parkem a Ericem Friedmanem. Od roku 2015 se její akcie prodávají na newyorské burze.


Hudbu můžete nahrát přímo do hodinek

Hudba se v hodinkách skvěle ovládá, o to hůře se ale do nich dostává. Pokud budete přehrávat skladby jen z telefonu, nemusíte nic moc řešit. Hodinky poznají, že telefon skladbu přehrává a ukazují název songu, uplynulý čas přehrávání a hlavní volby pro pohyb. Takže přehrávání spustíte, zastavíte, přesunete se na další skladbu nebo můžete upravovat hlasitost. Pro zobrazení voleb s hudbou stačí přejet prstem z horního okraje směrem dolů. Hodinky podporují propojení s bezdrátovými sluchátky.

 

Horší je to s nahráním skladeb přímo do hodinek. Ty mají vestavěnou kapacitu úložiště o kapacitě 2,5 GB. Takže pár set skladeb se do nich vejde, ale nelze je tam dostat jinak, než přes aplikaci Fitbit Connect. Ta je k dispozici pro Windows i Mac.

 

Koupit či nekoupit?

Fitbit Ionic jsou první svého druhu a musíte počítat s tím, že chvíli bude trvat, než se vychytají všechny porodní bolesti. Na druhou stranu se jedná o moc pěkný kus zařízení a vzhledově se mi líbí možná ještě o chlup víc, než Apple Watch. Trumfnou je i ve vestavěném monitoru spánkové aktivity, SpO2 snímačem, který snad bude brzy k využití, nebo pohodlností, se kterou se nosí. V neposlední řadě vydrží na jedno nabití kolem 4 dnů a to je více jak dvakrát tolik oproti Apple hodinkám.

V čem se vyrovnají, je určitě měření tepové frekvence, velmi bytelným provedením a jasným a dobře čitelným displejem. Naopak pokulhávají v nabídce aplikací, provázanosti s telefonem v případě notifikací a také mi přijde chod celého systému o trochu pomalejší. To ale jistě budou řešit budoucí aktualizace.

S cenou něco málo nad 9 000 Kč se ale jedná o zajímavého konkurenta a díky zkušenostem Fitbitu s fitness náramky věřím, že se rychle budou ještě zlepšovat.

icon
FitbitFitbit, Inc.Health & FitnessZdarmaStáhnout

 

Klady

  • Výdrž baterie
  • Design
  • Pěkné pásky

Zápory

  • V současnosti malá nabídka aplikací
  • Pouze pasivní notifikace

Za poskytnutí produktu děkujeme společnosti Fitbit.

Název: Chytré hodinky Fitbit Ionic

Cena: 9 390 Kč

Parametry: osobní kouč, technologie PurePulse pro lepší měření tepové frekvence, možnost instalace dalších aplikací, automatické nahrávání aktivity, pokročilý monitoring spánku, přehrávání hudby do bezdrátových sluchátek a možnost uložení skladeb přímo do hodinek, vodotěsnost do 50 metrů, mobilní platby Fitbit Pay, celodenní režim měření činností, dokoupení dalších pásků, zabudovaná GPS, výdrž baterie kolem 4 dní, měření více aktivit, pasivní notifikace, bezdrátová synchronizace s aplikací v telefonu, akcelerometr, gyroskop, vibrace, Wi-Fi 802.11 b/g/n, NFC

Kompatibilita: s aplikací Fitbit pro iOS 9.0 a vyšší nebo pro Android a Windows 10

Rozměry: úhlopříčka displeje: 35,99 mm; rozlišení displeje: 348 x 250 px; hmotnost: 30 g

Fitbit uvedl svoje první opravdu chytré hodinky a hodlá s nimi bojovat o nejvyšší pozice. Jaké jsou Fitbit Ionic s možností instalace dalších aplikací? Fitbit je známý jako výrobce fitness náramků a to, co dělá, opravdu umí. Nedávno jsme testovali chytrý náramek Fitbit Alta HR. Není tak úplně překvapením, že musí jít s dobou a […]

Hodnocení

Kvalita zpracování
Design
Funkce
Cena

Skvělé

Shrnutí : Výborně zpracované a elegantní hodinky, které vsází především na funkce pro aktivní jedince. Pyšní se především dlouhou výdrží na jedno nabití a světlým a dobře čitelným displejem.

User Rating: Be the first one !
93


Kam dál?