PříslušenstvíRecenze

EVVA AirKey je chytrý klíč nejen do vaší domácnosti


Cylindrická vložka EVVA AirKey nabízí vašim dveřím nejvyšší standard zabezpečení, ovládání skrze chytrý telefon i možnost směřovat návštěvu až na místo, kde je vložka nainstalovaná.

Mít chytrou domácnost je jedna věc, mít chytrou a zabezpečenou domácnost pak druhá. AirKey od společnosti EVVA je chytrá cylindrická vložka s těmi nejvyššími stupni ochrany, která komunikuje s vaším chytrým telefonem, takže nemusíte u sebe už nikdy víc nosit klíče. Navíc poskytuje ještě řádku benefitů, které oceníte nejen ve své domácnosti.

 

Montáž zvládne každý

Cylindrická vložka AirKey nahrazuje vaši stávající. Proto tu původní musíte ze dveří demontovat, což není nic složitého. Složitá rozhodně není ani montáž AirKey vložky a kdo kdy sestavoval jakýkoli nábytek od švédského výrobce, nebude s tím mít problém. Může za to i přiložený návod, který je velice podrobný a instruuje vás krok od kroku – od vložení baterií, přes použití montážního nástroje, až po přesné sestavení. Prakticky k tomu potřebujete jen křížový šroubovák. Chcete-li, na celou montáž se můžete podívat i v tomto videu.

EVVA AirKey

Montážní nástroj je sice nepostradatelný, avšak i tak není součástí balení. Je tomu proto, že vám stačí mít jeden. Pokud si tedy vložku EVVA AirKey pořídíte, musíte si jej zakoupit samostatně. Když si ale kupujete vložek několik, nebo je budete později dokupovat postupně, již vám bude stačit ten původně pořízený. Kdyby tedy byl součástí balení produktu, zbytečně by se vám doma kupil.

 

Jednoduše inteligentní a bezpečná

Tento systém vám značně usnadní život, přičemž vám poskytne větší míru nezávislosti. Je tomu zejména proto, že s ním můžete své dveře odemykat pomocí vašeho chytrého telefonu, přičemž další oprávnění ostatním uživatelům můžete odeslat prostřednictvím SMS zprávy. K systému navíc můžete přistupovat on-line.

Za dveře se bez oprávnění prostě nikdo nedostane. To probíhá skrze aplikaci AirKey, nebo za pomoci čipu.

Lze jej využívat jak uvnitř, tak venku, protože je produkt certifikován stupněm krytí IP 65. Zároveň je přítomna ochrana proti odvrtání či rotační brzda. A kdyby chtěl hlavici někdo urazit, je zde předem určené místo zlomu. Stejně si ale nijak nepomůže – za dveře se bez oprávnění prostě nikdo nedostane. To probíhá skrze aplikaci AirKey ve vašem chytrém telefonu, nebo za pomoci čipu.

Ten využijete zejména, pokud opouštíte dům bez chytrého telefonu, nebo pokud jej dáte například starším lidem, kteří si s moderními technologiemi příliš nerozumí. Ti jej navíc ocení i proto, že se nemusí trefovat klíčem do dírky a mají relativně velkou plochu na to čip jednoduše přiložit.

V obou případech se však při odemykání/zamykání musí s hlavicí ještě otočit tím směrem, kterým byste točili i s obyčejným klíčem. Společnost EVVA však nabízí i totožné řešení s motorickou vložkou. U té vám pak už opravdu jen stačí použít mobilní telefon nebo čip a o víc se nestarat.


Společnost EVVA odvedla ve vývojové, experimentální a výzkumné oblasti spoustu práce. Od svého založení v roce 1919 přes první zámek z roku 1937 a modernizaci v 70. letech 20. století až po současný stav, kdy je předním evropským podnikem vyrábějícím zabezpečovací systémy. Po celou dobu klade důraz na základní hodnoty rodinného podniku EVVA, jimiž jsou inovace a kvalita.

I v současnosti společnost dokazuje, že jako rodinná firma může uspět na mezinárodním poli. Má totiž pobočky v deseti zemích, exportuje své produkty do celého světa a je předním evropským výrobcem zabezpečovací techniky. Díky osvědčené kvalitě a jedinečným inovacím má navíc dobře nakročeno k tomu, aby svou přední evropskou pozici v budoucnosti dále rozšiřovala.

Zdroj: EVVA


Mobilní aplikace

Aby se ale vložka aktivovala a mohla s mobilní aplikací komunikovat, musí se jí dotyčný dotknout, zakrýt ji, zaklepat na ni, prostě jakkoli s ní interagovat, aby se probudila. V ten moment začne modře blikat a v aplikaci se vám zobrazí její pojmenování, které stačí vybrat a šup, svítí zelená a je odemknuto či zamknuto. Stav je doprovázen i zvukovým tónem, abyste se nemuseli orientovat jen dle vlastních očí, což někdy při přímém slunečním světle nejde.

O postupu akcí vás aplikace informuje okamžitě po jejím spuštění. Říká jak to, abyste udržovali dostatečný dosah, tak že máte nejdříve vložku aktivovat. Nevyplatí se tedy zmatkovat, postup je pokaždé stejný a bleskurychlý. Skenování navíc probíhá neustále, takže jakmile se vložka aktivuje, ihned ji v aplikaci vidíte.

Vyjma toho zásadního úkonu, odemknutí a zamknutí, slouží aplikace ještě k úkonu údržby, nastavení trvalého otevření, kódování médií či vám ukáže protokol oprávnění. Zajímavé je ale i samotné Nastavení. Telefony s Androidem mají totiž tu výhodu, že k Airkey mohou přistupovat pomocí NFC. Jednoduše tak stačí telefonem vložku zakrýt a ta se odblokuje.

Po aktivaci vložky vám přijde notifikace, skrze kterou můžete patřičný úkon vykonat, aniž byste museli telefon vůbec odemykat.

I když iPhone NFC obsahuje, je čip přístupný pouze pro službu Apple Pay. Vývojáři si tak na platformě iOS museli vystačit s technologií Bluetooth. Přišli tedy s funkcí Hands-free, kdy vám po aktivaci vložky přijde na zařízení notifikace, skrze kterou můžete patřičný úkon vykonat, aniž byste museli telefon odemykat. Jedná se tak alespoň o malou náplast na bolístku všem iPhonům.

Zásadním neduhem celého systému tak není nemožnost používat s iPhony NFC, ale hlavně absence platformy HomeKit. S ní by nebyla nutná aplikace a vložka by šla integrovat do celé vaší chytré domácnosti. Jenže licence holt něco stojí a navíc se jedná o multiplatformní systém, takže i tak by musela být aplikace vyvíjena alespoň pro Android. Tam je mimochodem identická a liší se jen v několika málo detailech.

 

Desktopové rozhraní

Bez počítače však vložku nezprovozníte. Na stránkách airkey.evva.com tak najdete on-line správu systému, kde si musíte založit svůj účet. Než se zde trochu zorientujete, můžete z toho být trochu zmateni. Hodně pomohou obrázkové ikony, uživatelská příručka na webu a také videa, která vás celým procesem názorně provedou. Díky interaktivní nápovědě, která vás do detailu provede prvními kroky ale nemusíte mít starost, že byste si s něčím nevěděli rady.

V internetovém prohlížeči tak můžete přidávat nové osoby, vytvářet nová oprávnění pro mobilní telefony, stejně tak vytvářet karty neboli čipy. Zároveň si zde můžete nahrávat nové kredity, které získáte na speciální kartě. Jeden kredit se spotřebuje na vytvoření oprávnění jednoho čipu nebo jednoho mobilního telefonu. Jeho životnost není nijak omezena, dokud slouží telefon/čip, funguje i oprávnění.

Pokud jedno či druhé ztratíte, můžete v on-line zprávě takový kus nahlásit jako ztracený, čímž jej uvedete do nefunkčního stavu. Nikdo se vám tedy s jeho pomocí domů už nedostane. Pokud jej ale najdete, lze jej opětovně aktivovat. Lze zde také nahlížet do protokolů a kontrolovat jednotlivé přístupy různých zařízeních u různých uživatelů.

EVVA AirKey

Prvotně je zde také nutné zatrhnout režim Hands-free, abyste jej na mobilním telefonu mohli plně využívat. Nastavit si lze i volné dny a mnoho dalšího, jako třeba prodlevu pro dobu odemknutí, která se zejména u starších osob vyplatí o nějakou tu sekundu zvednout. Standardně je nastaveno 5 sekund. Pokud chytrých vložek používáte více, vše řešíte jen v jednom rozhraní, kde o nich máte patřičný přehled.

EVVA AirKey

 

Příklady použití

Cylindrickou vložku AirKey se samozřejmě nabízí použít v domácnosti a to ze všech již popsaných důvodů. Lze ji ale také využívat ve firmách, protože daným zaměstnancům můžete nastavit od kdy do kdy mohou vložku ovládat. Speciálně se ale uplatní i v ubytovacích službách.

Pomocí SMS totiž dané osobě jednoduše pošlete kód, čímž jí udělíte oprávnění s vložkou manipulovat. Nemusíte si tedy nikde předávat klíče osobně, nebo je nechávat u sousedů atd. Aby poté osoba dorazila až na místo, mohou ji přímo z aplikace směřovat do dané lokality třeba Google mapy. Po ukončení pobytu jen oprávnění odeberete. Všem pronajímatelům bytů skrze službu Airbnb teď jistě poskočilo srdíčko.

EVVA AirKey

 

Zvyknete si okamžitě

Chytrou cylindrickou vložku EVVA AirKey aktivně používám již něco přes měsíc. Vyjma klidu na duši ohledně její bezpečnosti si nemohu vynachválit možnost odcházet z domu a nemít v kapse klíče. Telefon mám totiž po ruce vždy a vždy vím, že jej mám nabitý, takže se zpět domů dostanu. Ostatně kontrolu stavu nabití provedete stejně vždy při zamykání, protože se na telefon díváte. Tím si i zjistíte, jak na tom s výdrží vlastně je. A když máte špatné tušení, vezmete si čip.

Zvyk je sice železná košile, ale ten s trefováním se klíči do klíčové dírky jsem hodně rychle opustil. Ono je totiž i strašně jednoduché zamykání zevnitř. Tam je otočný mechanický systém, kterým ručně odemknete nebo zamknete. Zde se přes telefon ani čipy nic neřeší. Zbavíte se tím i neustálého nechávání klíčů v zámku, stejně tak jako volání o pomoc, když je někdo v zámku nechá zcela zasunuté a vy chcete dovnitř a ono to nejde.

[box type=”success” ]

  • Jednoduchá montáž
  • Snadné používání
  • Vhodné pro osoby s horší motorikou
  • Bezpečnost
  • Zvuková odezva
  • Precizní zpracování
  • Různé možnosti nastavení chování (trvalé otevření, prodleva atd.)

[/box]

[box type=”error” ]

  • Absence platformy HomeKit
  • Nemožnost na telefonech iPhone využít NFC
  • Nepříliš vzhledné ani intuitivní webové rozhraní

[/box]

Za poskytnutí produktu děkujeme společnosti EVVA.

Název: Cylindrická vložka EVVA AirKey

Cena: cca 10 900 Kč (jedná se o startovací balíček, ve kterém je obsažena vložka, montážní nástroj, 3× čip a 6× kredit pro mobilní zařízení)

Parametry: Bezpečnostní prvky: volně otočná venkovní hlavice zabraňující neoprávněné manipulaci, předem určené místo zlomu na venkovní hlavici, zapojení pouze při ověření oprávnění, paměť událostí, ochrana proti vytažení jádra, integrovaný zabezpečovací prvek s certifikací EAL5+, šifrování ECDSA a AES; kontrola podle směrnic CE; stupeň krytí IP 65; baterie: 2 ks lithiových baterií CR2 (až 30 tisíc cyklů); podmínky použití: teplota okolí – 20 až 55 ˚C, vlhkost vzduchu méně než 90 %; povrch: nikl, leštěná ocel; délka cylindrické vložky až 71 mm, detailní rozměry vložky najdete zde

Kompatibilita: Chytrý telefon s podporou technologie NFC či Bluetooth; operační systémy: Android 4.0 (NFC), Android 6.0 (NFC, Bluetooth), iOS 10 a vyšší (Bluetooth), seznam podporovaných telefonů