iOSiPhone

Emoji iPhone ovládají už deset let. Jak tato móda vznikla?


Dnes bere emoji iPhone jako naprostou samozřejmost. Ale před deseti lety byly tolik oblíbené smajlíky dostupné pouze na iPhonech pro Japonský trh.

Vše začalo s operačním systémem iPhone OS 2.2, tedy v době kdy na trh přišel iPhone 3G. Model, který se dostal jako první i do České republiky a první a poslední model, který jste si mohli koupit od operátora za korunu.

Shadow of the Tomb Raider se příští rok chystá na Mac

Na stránkách Emojipedia můžete zabrouzdat do historie prvních emotikonů, které se na iPhone objevily. Apple tehdy v iPhone OS 2.2 omezoval jejich podporu speciálně pro japonský trh. Na druhou stranu díky vynalézavým vývojářům se postupně dostaly i mimo tento trh. Mobilní operační systém totiž poprvé představil i App Store.

Emoji se do operačního systému pro smartphony od Applu dostaly ještě před standardizací Unicode. Ta dnes umožňuje jejich zobrazení napříč všemi platformami, což tehdy příliš nefungovalo. Každý systém totiž implementoval svou verzi emotikonů.

Apple v roce 2008 využil sadu emoji od japonského operátora Softbank, což se značně projevilo na jejich vzhledu. I přes značné zklamání některých uživatelů ale pojetí od Applu převládlo a mnozí další se nechali těmito smajlíky inspirovat.

Srovnání emoji klávesnic - iPhone 3G vs iPhone Xs

 

Emoji iPhone  jako kulturní fenomén

Zatímco Apple nijak neurčoval a neurčuje standardy emotikonů dodnes, v raných počátcích měl značný vliv na podobu, v jaké vídáme emotiky nyní. Právě i díky iPhone se staly kulturním fenoménem dneška.

Emoji pokračovaly ve svém vývoji dále a s iOS 4 a Mac OS X Lion se rozšířily. Teprve až s iOS 5 v roce 2011 však Apple naprogramoval speciální klávesnici, kterou známe a používáme dodnes. V následujícím roce 2012 pak Apple přidal dalších 376 nových smajlíků a navíc jste je mohli díky podpoře Unicode v iOS 6 poprvé zasílat multiplatformně.

Další velká aktualizace dorazila s iOS 8.3 v roce 2015, kdy už nebylo nutné si klávesnici se smajlíky ručně zapínat v nastavení. Dnes ve svých zařízeních s iOS 12 máme přes 2 776 smajlíků a další stále přibývají. Původních 471 se postupně rozšířilo o genderově vyvážené varianty, více odstínů pleti a mnohé další.

Zdroj: MacRumors