iPhone

Díky špatným prodejům poklesnou v Číně ceny telefonů iPhone


Ceny telefonů iPhone byly vždy brány jako něco neměnného. Samotný Apple historicky nastavil, že se až na výjimky nehýbaly. Ale špatné prodeje v Číně si vyžádaly své.

Velmi zajímavá zpráva už stihla obletět snad všechny sociální sítě a pomalu se dostává i do médií. Ceny posledních modelů iPhone poklesnou. Špatnou zprávou je, že půjde o pokles pouze na specifickém čínském trhu, kde se Applu poslední dobou příliš nedaří.

Proč iPhone XR není úspěšný v Číně a nejen tam

Největší slevy se dočká iPhone XR a to o 450 jenů (cca 1 500 Kč). Celková cena iPhone XR tak bude čítat 5 250 jenů (cca 17 tisíc korun). Průměrně poklesnou ceny modelů 8, 8 Plus, XR, Xs a Xs Max o 400 jenů (cca 1 300 Kč).

To vše paradoxně po rozhovoru pro CNBC, kde Tim Cook sebevědomě hovořil o skvělých prodejích zejména modelu XR, který je dle slov Cooka „nejprodávanějším“ z nových modelů. Na druhou stranu mírně přiznal, že by byl rád, kdyby se prodával ještě více. A možná proto cena klesá, tedy minimálně v Číně.

Shodou okolností hodinu před samotným oznámením poklesu cen bylo oznámeno serverem Nikkei další snížení výroby nových modelů iPhone o 10 %. Útlum výroby by se měl dotknout nadcházejících tří měsíců, a tedy se promítne až do dalších kvartálních výsledků.

Ceny iPhone budou klesat

Ceny telefonů iPhone klesají jen výjimečně

Apple s cenou hýbal historicky velmi vzácně. Poslední velká změna ceny ani ne v půlce životního cyklu se např. konala v roce 2007 u původního modelu iPhone. Tehdy Apple ze své ceny slevil rovnou 200 USD a to pár měsíců po uvedení telefonu na trh.

Letos se však daly drobné náznaky vypozorovat hlavně v zahraničí. V Japonsku, kde má Apple silný tržní podíl okolo 60 %, se ukázalo, že mnohem oblíbenější než iPhone XR nebo Xs a Xs Max jsou paradoxně starší modely 8 a zejména 8 Plus. Cupertino tak na tamějším trhu reagovalo dotovanou pobídkou u operátorů, kdy se cena dala srazit až o 100 USD.

V USA a západě EU Apple rovněž obnovil v minulosti úspěšné „trade-in“ programy, kdy můžete koupit iPhone XR nebo Xs na protiúčet za svůj starý iPhone. Ačkoli se tedy Tim Cook tváří, jak je iPhone XR úspěšný, dost možná bude pravda někde uprostřed.

Zdroj: 9to5Mac.com