Apple Music

Apple Music v Číně není sranda, skladby s demokratickou tématikou musí pryč

Čínská vláda kontroluje obsah na Apple Music a teď zakročila


Apple Music v Číně je zřejmě hlídané čínskou vládou. Ta údajně Applu nařídila, aby odstranil nějaké skladby, které mají narušovat chod režimu.

Čína je pro Apple obrovský trh a americká firma se tím netají. Přes miliardu potenciálních uživatelů, z nichž spousta má na to, aby si produkty a služby Applu pořídila, je opravdu lákavou destinací. Teď ale komunistická země ukázala svoji temnou stránku.

Apple Music v Číně
Služba Apple Music nabízená v Číně

Apple nedávno odstranil písně pro-demokratických umělců ze své služby hudební služby. Podle všeho tak učinil na příkaz čínské vlády. Především mladí lidé jsou naštvaní, že se tak děje.

Zatím není zásah vlády potvrzen, ale vše tomu nasvědčuje. Jedním z důvodů, proč byly skladby odebrány, má být i zmírnění potenciálu veřejných demonstrací, které by mohly narušit poklidný chod komunismu.

Apple Music v Číně pod dohledem

Mezi poškozené umělce se zařadili například Jacky Cheung, James Wong nebo Denise Ho. U posledně jmenovaného došlo dokonce k odstranění jeho kompletní diskografie.

Obhájci lidských práv si podivného kroku všimli a například Sophie Richardsonová, ředitelka společnosti Human Rights Watch, vyslala prostřednictvím svého Twitteru jasný vzkaz:

Velkolepě zbabělé, dokonce podle (Apple a Tim Cook) standardů.

Není to ale jediný případ, kdy Apple výrazně zasáhl na popud Číny. Koncem roku 2016 odstranil z čínského App Store oficiální aplikaci New York Times. Místní úřady prý tvrdily, že aplikace rozporuje nespecifikovaným zákonům. O několik měsíců později Apple otevřel v Číně své první datové centrum.

VPN ani emoji nesmí zradit

V roce 2017 zase Apple vyhověl odstranění aplikací pro zřízení privátní sítě (VPN). Tímto krokem by mohli uživatelé obcházet centrálně nastavený firewall země.

Apple Music už nedovolí současné přehrávání na více zařízeních

Nedávno pak kalifornská společnost ustoupila i v případě smajlíků. Populární emoji dále neměly zobrazovat vlajku Tchaj-wanu.

Apple nadále tvrdí, že musí respektovat zákony země, kde působí. Spíše to ale vypadá, jako kdyby musel poslouchat nestandardní nařízení čínské vlády, která jen upevňují pozici současného režimu. Na oplátku dostane to, co chce.

Zdroj