Apple ID a dvoufázové ověření, o co vlastně jde?

Email a heslo nestačí. Chraňte svůj přístup k Apple ID prostřednictvím dvoufázového ověření. K čemu je to dobré?

I když se na první pohled může zdát, že pevně stanovená kritéria při tvorbě Apple ID mohou dostačovat, nemusí tomu tak být vždy. Někteří uživatelé uvítají větší zabezpečení svých citlivých údajů. A tak není divu, že pečlivě zvolené bezpečnostní otázky a přihlašovací heslo o minimální délce osm znaků obsahující minimálně jednu číslicí a jedno velké písmeno pro ně nepředstavuje vhodný způsob zabezpečení.

A protože Apple zastává názor, že bezpečnost je na prvním místě, zavedl aktivaci dvoufázového ověření. S touto funkcí se přístup k Apple ID stane pro vetřelce nepřekonatelnou bariérou.

Kdo věří, je v bezpečí

V případě, že se rozhodnete dvoufázové ověření používat, musíte projevit svoji důvěru v některé ze svých dalších zařízení, např. iPhone nebo iPad. Zvolený produkt je nutné při aktivaci této funkce ověřit. Budete k tomu včas vyzváni. Bez důvěryhodného produktu není možné dokončit proces spuštění dvoufázového ověření. Důvěra hraje totiž u tohoto druhu zabezpečení hlavní roli.

Vše funguje na bázi generovaných čtyřmístných kódů zasílaných na jedno z ověřených a důvěryhodných zařízení. To znamená, že když je dvoufázové ověření aktivní, a vy se chcete přihlásit třeba na stránku pro správu svého Apple ID, po zadání přihlašovacího hesla budete vyzváni k zadání bezpečnostního kódu. Ten si jedním kliknutím pošlete na jedno z ověřených zařízení, např. iPhone nebo iPad. Zadáte jej do příslušných políček na tom přístroji, kde se máte v plánu přihlásit. Pokud je vše správně, bude vám povolen přístup. V opačném případě máte smůlu.

A protože nepovolané osoby nemají nikdy přístup k více než k jednomu produktu, neexistuje v podstatě šance tento druh zabezpečení prolomit. Takže i kdyby se někomu povedlo uhádnout heslo k Apple ID, bez zadání vygenerovaného kódu z důvěryhodného zařízení se nikam nedostane. Kdo tedy věří, je v bezpečí.

Aktivaci zvládnete do několika minut

Dvoufázové ověření lehce aktivujete bez pomoci technické podpory Applu. Celý proces lze realizovat v uživatelském rozhraní na stránkách pro správu svého Apple ID. Zde v sekci zabezpečení a dvoufázové ověření klepněte na začít. Pročtěte si úvodní informace a postupujte podle jednotlivých kroků.

Apple ID

Součástí aktivace je zadání telefonního čísla, na které vám mohou chodit SMS a jeho následné ověření prostřednictvím zaslaného kódu, který zadáte do zobrazeného políčka na webu. Poté musíte zvolit svá důvěryhodná zařízení. Jejich seznam se objeví automaticky. Záleží na tom, kolik Apple produktů máte přidruženo k Apple ID. Mně se např. zobrazil jak iPhone, tak iPad, ale už ne MacBook. Z toho soudím, že důvěřovat lze pouze těm zařízením, u kterých se předpokládá, že minimálně jedno z nich budete mít neustále po ruce. Aby bylo možné jejich ověření provést, musíte na nich mít odemknutý displej.

V závěru aktivace vám bude vygenerován takzvaný klíč zotavení. Tento klíč si pečlivě uschovejte, protože v okamžiku, kdy dvoufázové ověření spustíte, stane se pro vás záchranným lanem v případě nějakých nesrovnalostí. Bez něj si nedokážete ani obnovit heslo k Apple ID. Proto jej uchovávejte na pečlivě střeženém místě a pamatujte na to, že když se ztratí a vy nebudete mít po ruce žádné z důvěryhodných zařízení, může dojít k úplnému zablokování Apple ID.

Specializované přístupy ke konkrétním aplikacím

Občas se můžete ocitnout v situaci, že se budete chtít připojit např. k iCloudu prostřednictvím aplikace třetích stran. Pokud nebude zmíněná aplikace podporovat kódy dvoufázového ověření, neobejdete se bez specializovaného hesla, které si k tomuto účelu musíte nechat vytvořit. To lze učinit na stránce Apple ID v sekci zabezpečení a po potvrzení volby upravit.

Kromě vygenerování specifického hesla pro konkrétní aplikaci zde můžete provádět veškerá nastavování dvoufázového ověřování včetně jeho deaktivace, vytvoření nového klíče zotavení apod.

Nepotřebujete bezpečnostní otázky

Pokud máte aktivní dvoufázové ověření, nepotřebujete bezpečnostní otázky. Veškeré ověřování probíhá totiž výhradně prostřednictvím aktivních důvěryhodných zařízení. V okamžiku, kdy tento způsob zabezpečení vypnete, musíte si opět zvolit nové bezpečnostní otázky a ověřit své datum narození.

Nezapomeňte

Při používání dvoufázového ověřování není moudré zapomenout na následující tři záležitosti:

  • Znejte své heslo.
  • Fyzicky zabezpečte svá důvěryhodná zařízení.
  • Uchovávejte klíč zotavení na bezpečném místě a neztraťte jej.

S výše uvedenými body vám není schopna Apple podpora pomoci, jedná se tedy o projevení vlastní iniciativy. Buďte pečliví.

Používáte dvoufázové ověření? Co si o tomhle způsobu zabezpečení myslíte? Pište do komentářů.Kam dál?