Obchodu App Store je 10 let. Podívejte se na vývoj designu jednotlivých aplikací

Když byl App Store spuštěn, obsahoval jen 500 aplikací. Nyní jich nabízí nesčetně více. Podívejte se, jak se měnil jejich design.

Mezi prvními tituly dostupnými na mobilní platformě Applu byly například Facebook, Things, Omnifocus ale i Evernote nebo eBay či Instapaper. Jak se samotný systém vyvíjel, vyvíjely se samozřejmě i dané tituly. Ty byly na počátku boomu s mobilními aplikacemi a stále jsou jeho nedílnou součástí. Změny v designu vás ale mohou překvapit. Pamatujete si ještě vůbec, jak první mobilní operační systém Applu vypadal? A víte, že se původně ani nejmenoval iOS?

 

Facebook

Aplikace Facebooku se v posledních letech neustále rozšiřuje. Přidává nové funkce a pro mnohé se stává více nepřehlednou. Tuto sociální síť jste ale mohli používat i na úplně prvním iPhonu, když ještě App Store neexistoval. Služba totiž byla původně dostupná jako jedna z prvních webových aplikací a to už v říjnu roku 2017.

App Store

App Store

Things

Aplikace Things započala svou existenci nejdříve na počítačích Mac, s příchodem iOS 1.0 jste si ji však mohli nainstalovat i do svých iPhonů. První verze aplikace byla navíc vytvořena za pouhý měsíc práce, což se v zdá být v dnešní době nemožné. Ono ale titulu také chybělo spoustu funkcí, jako např. synchronizace úkolů napříč zařízeními.

App Store

App Store

OmniFocus

To, že jednou bude iPhone důležitým nástrojem pro práci vycítili i tvůrci aplikace OmniFocus. Oproti titulu Things, který si drží svou původní strukturu dodnes, se OmniFocus z jednoduché tabulky rozrostl do komplexního plánovače. K OmniFocusu ještě jedna zajímavost – hned v roce 2008 získal cenu Apple Design Award. Věřili byste tomu, když se na první otisk obrazovky z aplikace dnes podíváte?

App Store

App Store

Evernote

Evernote verze 1.0 se silně opíral o UIKit a obsahoval velkou, lesklou grafiku. Zásadní změnou prošel až v roce 2011, kdy reorganizoval lištu záložek a přišel s tou, která vaše záznamy řadila chronologicky.

App Store

App Store

eBay

Pokud si všechny aplikace nesou alespoň nějaké prvky shodné s jejich původními verzemi i dnes, aplikace eBay se změnila od základu. To hlavní, čili pole pro vyhledávání položek, však zůstalo.

App Store

App Store

Instapaper

Aplikaci Instapaper jsem znal ještě před příchodem iPhonů a z počátku jsem ji velice rád používal. Později jsem ji však vyměnil za titul Pocket. Instapaper prošel od začátku existence App Store pravděpodobně nejmenší změnou ze všech zmíněných titulů. Může za to hlavně ten fakt, že se jedná o jednoduchou aplikaci s minimem grafiky.

App Store

App Store

Překvapilo vás, jak se jednotlivé aplikace za těch 10 let změnily? Chcete-li vidět změn designu u různých titulů více, můžete se podívat zde. Najdete tam ještě aplikace jako iTunes Remote, Twitterrific či Yelp.

Zdroj: 9to5mac.comKam dál?