App Store během roku 2017 přišel o pět procent svých aplikací. A protože nových tolik nepřišlo, je výsledek takový, že na konci roku v něm bylo méně aplikací než na začátku.
Hlavní důvod úbytku je, že Apple z jeho obchodu App Store odstranil zastaralé, duplicitní, závadné a jinak nevyhovující aplikace – např. ty, které byly ještě po příchodu iOS 11 32bitové. A protože každá aplikace v App Store musí projít schválením, zdá se, že i to je nově o něco přísnější.
Na začátku roku 2017 bylo v App Store 2,2 milionu aplikací, na jeho konci pak 2,1 milionu. Pokles tedy není nijak dramatický, důležité však je to, že i kdyby byl jen o jednu aplikaci, prostě to pokles je. Kupodivu z toho ale mohou profitovat sami uživatelé, na které se tak nehrne zbytečný balast. Jako například z Google Play.
Zpráva společnosti AppFigures totiž hovoří i o tom, že objem aplikací V Google Play vzrost za rok 2017 o 30 %. Přibylo v něm tak 1,5 milionů nových titulů, což znamená, že v něm nyní najdete již 3,6 milionů aplikací. Oproti tomu na iOS bylo vydáno „jen“ 755 tisíc titulů. Otázka je však ta, jestli opravdu najdete tu, kterou hledáte. Ono je to mnohdy těžké i v App Store, v Google Play se úspěšnost rovná prakticky nule.
Z iOS na Android a méně opačně
Některé aplikace vyjdou na Android i na iOS naráz. Některé se však vydají nejdříve na jednu platformu a poté se až podívají na tu druhou. V případě titulů, které jsou přednostně uveřejněny na iOS, se jich docela dost dočká i uveřejnění na platformě Android (téměř 20 tisíc). V opačném případě už to natolik slavné není (z Google Play do App Store putuje zhruba 7 500 aplikací). V současné době existuje přibližně 450 tisíc aplikací, které jsou dostupné jak pro Android tak pro iOS.
Neustále přicházet s něčím novým je totiž stále obtížnější. Je ale třeba brát v potaz, že platforma Android je, ať se vám to líbí, nebo ne, nejrozšířenějším mobilním systémem světa. A i kdyby se vám to nelíbilo sebevíc, trh hovoří jasně.
USA na špici
Co vás pak možná zarazí, je ten fakt, že největším chrličem nových aplikací není Čína, která je druhá, ani Indie, která je třetí. Nejvíce aplikací totiž vznikne v USA a to s pořádným náskokem před ostatními státy. V Silicon Valley (a jinde) se asi řádně vaří mozky. Špatně si nevede ani Velká Británie, či sousední Německo.
Zdroj: AppleInsider.com, TechCrunch.com, AppFigures.com