Vídeň je nezanedbatelná světová metropole, proto je mi s podivem, že v ní nemají jediný Apple Store. Prčice jsou částí města Sedlec – Prčice a Apple Store v ní nikdy stát nebude. Obě místa jsem v nedávné době navštívil za použití aplikace RunKeeper.
Navštivte Vídeň
V seznamu měst podle kvality života sestaveném firmou Mercer se v roce 2011 Vídeň umístila na první příčce. Ani to však nebylo dostatečným argumentem pro Apple, aby v této metropoli vystavěl svůj kamenný Apple Store. Samotného mě to překvapilo, protože když už jsem tam měl naplánovánu cestu, myslel jsem, že očíhnu ty zázračné Apple Watch.
Nepřítomnost Apple Storu mě však od nadějí neodradila, protože po internetu kolovaly jisté zvěsti, že Apple Watch tam alespoň ukazují tamní APR. Inu, nenašel jsem asi zrovna ten „pravý“ obchod, který se jejich showroomem může chlubit. Na první kontakt s tímto jablečným zázrakem si tedy budu muset ještě chvíli počkat. Nicméně Vídeň je úžasná, a pokud máte možnost ji navštívit, rozhodně neváhejte.
Jděte do Prčic
Pochod Praha – Prčice letos zažil svůj 50. ročník. Z Prahy je pěší pochod o život, měří totiž 70 km. To z Tábora už je vzdálenost přijatelnější, i když 30 km je pořád dostatečně zabijáckých. Nicméně ujít to jde, s vypětím všech sil. Počasí se vydařilo, pivo bylo orosené, nohy však necítím ještě dnes, i když jsem jim včera dopřál dostatečného odpočinku.
Jít ve štrůdlu turistů (každoročně ze všech míst vychází cca 18 tisíc pochodníků, v tomto jubilejním jich šlo na 22 tisíc), na každé možné zastávce do sebe hodit trochu lahodného moku a k němu spořádat řádně mastnou klobásu, přičemž si užívat tu úžasnou atmosféru, je zážitek vskutku nezapomenutelný. Takže už za rok, pojďte také do Prčic!
Hlídač běhu
Oba tyto mé „výlety“ spojuje aplikace Runkeeper, kterou používám pro trackování aktivity – v tomto případě pro trackování chůze. Používám ji už řadu let, a i když není dokonalá (zejména v ohledu určení přesnosti polohy), měnit z důvodu historie aktivit nehodlám. S její pomocí jsem tedy měřil trasu jak po Vídni, tak při pochodu do Prčic.
V rakouské metropoli jsme dle něho našlapali 27 kilometrů. Po ruční úpravě vychýlení GPS na mapě se tato hodnota smrskla na necelých 23 km. Rozdíl to sice veliký není, ale zanedbatelný také není. Pro porovnání jsem kouknul do aplikace Zdraví, kolik kilometrů mi naměřila ona. 35 tisíc kroků se rovná oněm 23. kilometrům. Protože mimo Vídně jsem nikde nechodil, tak by se dalo soudit, že vzdálenost 23 kilometrů je opravdu pravdivá. Au.
Trasováček
Pokud teprve hledáte tu pravou trackovací aplikaci, rozhodně vyzkoušejte český počin s názvem Routie. Chcete-li o něm vědět více, koukněte se na 81. VideoCast, ve kterém nás její vývojář navštívil a o titulu pohovořil.
Nedávno také vyšla nová aktualizace tohoto titulu, která přináší podporu Apple Watch. Pomocí jablečných hodinek můžete zapnout a vypnout měření, a to kdykoli, i když aplikace na iPhonu zrovna neběží. Svou aktivitou na hodinkách ji totiž spustíte na pozadí telefonu. Na hodinkách také samozřejmě lze sledovat aktuální hodnoty záznamu – čas, vzdálenost, aktuální rychlost, nadmořskou výšku a průměrnou rychlost. V zobrazení Glance pak můžete sledovat aktuální vzdálenost a čas.
Routie ale nekomunikuje jen s jablečnými hodinkami. Vy, kteří vlastníte ty značky Pebble, můžete svou aktivitu sledovat i na nich. O první generaci těchto hodinek si můžete na Applišti přečíst i jejich recenzi.