iCloudiOSiPadiPhoneMac

WWDC 2014 shrnutí: vylepšené iOS 8, přepracovaný OS X 10.10 a nový hardware?


Tento rok Apple vydal levnější verzi iPhonu 5c na vybraných trzích, nepatrně vylepšil MacBook a snížil cenu čtvrté generace iPadu z roku 2012. Co představí letos na WWDC?

WWDC-2014-01

V pondělí 2. června bude Apple na WWDC 2014 zveřejňovat novinky ohledně budoucnosti dvou hlavních platforem – iOS a OS X. Společnost zveřejní změny provedené v iOS 8, přepracovaný operační systém OS X a možná se dočkáme i nového hardwaru.

WWDC-2014-02

Během několika posledních měsíců se objevilo mnoho spekulací o očekávaných novinkách, které budou zveřejněny příští týden. Zde můžete najít shrnutí všeho, co by mohl Apple představit.

iOS 8 „Okemo“

Po úspěchu s rozsáhlou změnou vzhledu v iOS 7 se v iOS 8, který má kódové označení Okemo, Apple zaměří na funkce a vylepšení designu v celém systému. Mnoho z konstrukčních rozhodnutích provedených v iOS 7 dostane drobná vylepšení a zlepšení aplikací, jako je například aplikace Mapy a celkové zlepšení systému s dramatickým zvýšením výkonu.

Apple se také zaměřuje na integraci údajů týkajících se zdraví v iOS 8 s novou aplikací Healthbook. Bohužel, zatímco Apple pracuje na několika nových funkcích pro iOS 8, některé zdroje uvádějí, že nemusí být všechny představeny na WWDC. Zdroje také uvádějí, že dokončuje jen ty, které budou představeny v iOS 8 beta.

Healthbook

Nejvýznamnější nová aplikace, kterou Apple plánuje přidat do iOS 8, je Healthbook. Healthbook sdružuje data o zdraví a fitness z různých aplikací a hardwarových doplňků. Aplikace je podobná uživatelskému rozhraní aplikace Passbook a uživatelé si budou moci upravit prioritu zdravotních statistik, které pro ně budou důležité. Healthbook je schopna sledovat údaje srdeční frekvence, krevního tlaku, výživy, cukru v krvi, spánku, dýchání, saturace kyslíkem, hmotnosti a aktivitě.

Sekce Aktivita sleduje ušlé kroky a vzdálenost a spálené kalorie. Karta Hmotnost sleduje váhu člověka, BMI a procento tělesného tuku. Aktuální inzerce zdravotního příslušenství zahrnuje bezdrátový přenos informací o hmotnosti, takže je pravděpodobné, že Healthbook obdrží data z produktů tohoto typu. Obě zmíněné sekce budou mít rozhraní s grafy a tabulkami, takže uživatelé budou sledovat své fitness pokroky v průběhu dne, týdne, měsíce či roku.

Dalším důležitým prvkem v Healthbook je funkce Emergency Card, kam si uživatelé ukládají informace o sobě, jako je jméno, fotografie, datum narození, krevní skupina, nouzové kontaktní informace, hmotnost a seznam léků. Tato funkce může zachránit život, protože poskytne důležité informace lékaři či sestře o pacientovi v nouzových situacích.

Mapy

Apple plánuje přepracovat svou dříve chybami prolezlou aplikaci Mapy. Aktualizovaná aplikace bude obsahovat stejné uživatelské rozhraní, nové funkce, bude mít lepší přehlednost a dočká se také nových mapových podkladů. Kromě spolehlivějších a bohatších údajů bude zahrnovat vylepšenou kartografii, jasnější označování a lepší seznam autobusových zastávek, nádraží, letišť atd. Kvalitnější data také znamenají nové funkce, jako jsou informace o veřejné dopravě, které jsou už několik let součástí Google Maps.

WWDC-2014-06

Díky několika akvizicím firem zabývající se tranzitem bude mít aplikace Mapy v iOS 8 zakořeněny tranzitní funkce v několika městech po celém světě. Tranzitní funkce umožní lidem navigaci pomocí autobusů, vlaků či metra. Bude také integrována jako nový pohled a jako nová možnost navigace vedle chůze a jízdy autem. Tranzitní funkce bude fungovat jak pro budoucí plánování cesty, tak okamžitou navigaci.

Bohužel zdroje uvádějí, že tranzitní funkce budou odsunuty až na příští rok. Avšak oznámení na WWDC je stále možné, ale nepotvrzené.

iTunes Radio

V iOS 8 bude oddělena funkčnost iTunes Radia a aplikace Hudba. Díky samostatné aplikaci budou moci uživatelé rychleji přistupovat k iTunes Radiu. Tato aplikace bude přímo konkurovat aplikacím, jako je Pandora, Spotify či iHeartRadio. Nicméně přínosem pro Apple je, že iTunes Radio bude v iOS 8 předinstalováno.

Funkčnost iTunes Radia bude podobná aplikaci Hudba v iOS 7. Uživatelé budou prohlížet svou historii, nákupy streamovaných skladeb, vyhledávat doporučené stanice, vytvářet a spravovat stanice na základě písní, umělců a alb. Apple už dříve uvažoval o uvolnění samostatné aplikace v iOS 6, ale kvůli problémům s nahrávacími společnostmi se snažil integrovat aplikaci zpět do iOS 7.

WWDC-2014-07

Game Center 

Zdroje uvádějí, že Apple uvažuje o odebrání aplikace Game Center z iOS a OS X. Namísto málo používané aplikace Game Center bude funkce pouze uvnitř aplikací, které mají integrované sociálně herní služby. Jen v loňském roce Apple kompletně přepracoval tuto aplikaci pro iOS 7. Ale nedávné úniky snímků obrazovky iOS 8 stále obsahují ikonu Game Center.

WWDC-2014-08

iCloud aplikace

Apple vyvíjí aplikace Preview a TextEdit z OS X, které jsou optimalizované pro iPhone, iPad a iPod touch. Aplikace Preview slouží pro zobrazení náhledu a TextEdit pro úpravu souborů uložených v iCloudu.

Apple přidal iCloud synchronizaci pro Preview a TextEdit do verze OS X Mountain Lion, ale nebyla ještě integrována do iOS. Aplikace jsou stále na počátku vývoje a předpokládá se, že budou zveřejněny na konci tohoto roku.

WWDC-2014-09

iPad Multitasking

Podle zdrojů se Apple chystá do iOS 8 zahrnout nové multitasking funkce pro iPad, ale debut novinky by mohl být odložen. Zdroje uvádí, že tato funkce umožní uživatelům spouštět a pracovat s dvěma aplikacemi pro iPad najednou. Doteď je každá aplikace vyvinutá pro iPad použitelná pouze individuálně přes celou obrazovku. Brian X. Chen tvrdí, že funkce nebude představena na WWDC, protože ještě není připravena.

Kromě spuštění dvou aplikací ve stejnou dobu bude tato nová funkce také obsahovat snadnější interakci. Co to znamená? Uživatel může například přetáhnout obsah – text, obrázek, video, z jedné aplikace do druhé.

WWDC-2014-10

iPad jako Mac displej

Zdroje uvádějí, že Apple již testuje novou funkci pro iOS, která umožní uživatelům připojit iPad k počítači Mac jako externí monitor. Dále také uvádějí, že tato funkce nemusí být připravená v iOS 8, ale že se určitě testuje. Tato funkce je podobná aplikaci Air Display, která se nachází v App Storu.

WWDC-2014-11

iOS v domě

Apple plánuje integrovat iOS zařízení s inteligentním hardwarem v domácnosti. Například iOS aktualizace by mohla zpřístupnit iPhone ke snadnějšímu připojení a nastavení domácích zařízení, jako jsou Nest termostaty a Hue žárovky. Celkově se zdá, že je tato funkce pouze v plenkách, a že má Apple do budoucna větší ambice.

WWDC-2014-12

Shazam v Siri

Apple též pracuje na rozpoznávací funkci písní pro Siri ve spolupráci se Shazamem, podle několika zdrojů. Tato funkce umožní Siri využít databázi Shazamu a vytáhnout si název a metadata skladby, která hraje z externího reproduktoru. Siri by pak mohla nabídnout uživateli možnost stáhnout skladbu přes iTunes Store.

WWDC-2014-13

Hlasové poznámky

Jako součást změny designu iOS 7 byla tato aplikace zcela přepracována. Vzhled reaálného mikrofonu byl nahrazen interaktivními křivkami. Bohužel si někteří uživatelé stěžují, že se v aplikaci špatně orientují a ovládací prvky jsou nejasné. S iOS 8 Apple opraví tento problém a zlepší umístění tlačítka v rámci aplikace.

WWDC-2014-14

Oznamovací centrum

Oznamovací centrum může být zjednodušeno. V iOS7 obsahuje karty Dnes, Všechna oznámení a Zmeškané události. V iOS 8 Apple uvažuje o snížení počtu panelů na náhled Dnes a Upozornění, kde by se spojily karty Všechna oznámení a Zmeškané události. Tím se celkový dojem zjednoduší. Není jasné, zda tyto změny budou připraveny a zveřejněny již v letošním roce v iOS 8.

WWDC-2014-15

VoLTE podpora

Dalším významným doplňkem v iOS 8 a příští generace iPhonů je voice-over-LTE. S LTE se budou hovory přenášet přes stejný typ sítě, pomocí které jsou LTE data zpracována, což umožní výhody, jako je zlepšení kvality hovoru. Samozřejmě je zapotřebí určitá podpora pro tuto funkci, což v našich končinách bude asi velký problém.

WWDC-2014-16

Zprávy

Apple říká, že přidá možnost automatického mazání vláken zpráv v iOS 8. Možnost automatického mazání vláken zpráv na zařízení uživatele bude prováděna automaticky každý měsíc nebo jednou za rok. Funkčnost je integrována tak, že úložný prostor na každém zařízení nebude zanesen vlákny starých zpráv. Automatické mazání vláken zpráv bude volitelné.

WWDC-2014-17

OS X 10.10 „Syrah“

Verze OS X 10.9 Mavericks přinesla nové vylepšení a zvýšení výkonu. V OS X 10.10 se změny budou točit spíše kolem designu uživatelského rozhraní. Apple jde směrem změny designu u OS X podobnému v iOS 7. Systém má kódové označení Syrah, ale podle zveřejněných fotografií z přípravy na WWDC bude název OS X Yosemite nebo OS X El Cap.

WWDC-2014-18

Kompletní změna designu

Zdroje uvádějí, že jak prošel kompletní změnou v loňském roce iOS, bude kompletní změna designu u OS X v letošním roce. Nový vzhled bude mít podobné přepínače jako iOS 7, ostřejší okenní rohy, více definované ikony v rámci celého systému a další. Nicméně charakteristické prvky OS X zůstanou, jako je Finder, víceokenní multitasking a Mission Control. Apple chce udržet iOS jako iOS a OS X jako OS X.

WWDC-2014-19

Nové funkce

Zatímco zaměření OS X 10.10 je na nový design, Apple zřejmě vylepší staré funkce a snad přidá i nějaké nové. Je pravděpodobné, že Apple začne portovat některé nové vlastnosti, které jsou v iOS 7, ale ne v OS X Mavericks. Smysl by to dávalo u nového Control Centra, jako panel pro rychlý přístup k nastavení v OS X. Další možností je konečné uvolnění Siri pro Mac a verzi AirDrop kompatibilní s AirDrop na iOS.

Lepší aplikace Mapy, odstranění, nebo předělání Game Centra a vylepšení aplikace App Store je pravděpodobné. Doufáme, že Apple také opraví některé chyby, hlavně v aplikaci Mail a iPhoto. Předpokládáme, že iLife a iWork by mohly pracovat s novým vzhledem, ale otázkou zůstává, jak si se změnou designu poradí nepřepracované aplikace.

WWDC-2014-20

Vývojářské aplikace

Chce-li Apple přijít s aktualizacemi na straně spotřebitele OS X a iOS, přinese i několik novinek pro vývojáře, aby lépe vyvíjeli aplikace.

WWDC-2014-21

Xcode 6

Zdroje uvádí, že nová sada nástrojů bude obsahovat mnohem lepší simulátor iOS aplikací, který bude mít lepší testování aplikací na počítačích Mac. Další vylepšení jsou k rychlému prototypování a testování aplikací a integraci frameworks. K dispozici bude také zlepšení Interface Builder, pomocí kterého se vytvoří nové prvky vlastního uživatelského rozhraní.

iCloud

Kromě práce na nové aplikaci iCloud je vývoj nových iCloud nástrojů pro ukládání dat. Vývojáři si už delší dobu stěžují, že vývoj aplikací, které spoléhají na iCloud, je složitý a nespolehlivý proces. Tato aktualizace snad najde řešení těchto problémů.

Nový hardware?

Zdroje uvádějí, že se Apple chystá odhalit nový hardware na WWDC, ale otázkou zůstává jaký. Apple má několik nových kousků Mac ve vývoji, stejně jako několik produktů, které budou obnoveny.

WWDC-2014-22

  • Nové menší MacBooky Air/Pro s větším trackpadem, bez ventilátoru, štíhlejším designem a 12“ Retina displejem
  • Levnější řada iMacu s méně drahými komponenty displeje
  • Nová generace iMacu, snad s displejem Retina
  • Nový Mac mini s rychlejšími procesory
  • Nový Thunderbolt Displej, snad s Retina/4K panelem
  • Retina MacBook Pro s rychlejšími procesory

WWDC-2014-23

Zdroj: 9to5Mac.com