Software

Windows Mobile končí a uživatelé mají přejít na iOS a Android


Windows Mobile, poslední pokus Microsoftu o dobytí pole smartphonů, bude zcela ukončen. Dle doporučení by uživatelé měli přejít na iOS nebo Android.

Ačkoli byl osud mobilního operačního systému Windows zpečetěn již před roky, Microsoft teprve nyní zcela ukončí veškerou podporu. Windows 10 Mobile obdrží poslední bezpečnostní aktualizace k 10. prosinci 2019 a od té doby budou patřit mezi definitivně ukončené projekty.

Stránka „Windows 10 Mobile End of Support: FAQ“ odpovídá na mnoho dotazů. Mezi nimi najdeme i ty nejpalčivější. Na otázku „Co by měli zákazníci Windows 10 Mobile nyní udělat?“ nacházíme poměrně jasnou odpověď:

S koncem podpory Windows 10 Mobile doporučujeme zákazníkům přechod na podporované platformy jako je Android nebo iOS. Výzva společnosti Microsoft se týká každého člověka a organizace na planetě, a abychom dosáhli více, nutí nás podporovat mobilní aplikace na těchto platformách a zařízeních.

Není to jediná porážka, kterou Microsoft takto uznává. Na poli virtuálních asistentů jasně kraluje dvojice Amazon Alexa a Google Assistant. Dítko Redmondu v podobě Cortany tak s nimi už nebude přímo bojovat a raději se pokusí o bližší integraci.

Windows Mobile 10. prosince 2019 definitivně skončí

Windows Mobile – pýcha a pád

Od roku 2017 tak Microsoft definitivně ukončuje projekt Windows Mobile platformy a razantně mění směr svého chytrého asistenta. Minimálně definitivní ukončení platformy může mrzet i nás, jablečné uživatele. Microsoft totiž na rozdíl od Googlu nezvolil taktiku pouhého kopírování, ale přišel s kompletně vlastním návrhem uživatelského rozhraní. Navíc konkurence vždy posouvá vpřed.

Zatímco tedy Android a iOS jsou si nyní podobné jako vejce vejci, Windows Phone / Mobile měly naprosto originální koncept. Živé a přizpůsobitelné dlaždice s integrovanými notifikacemi, vyhledávání, propojení systému služeb a mnohé další.

Microsoft paradoxně svou mobilní platformou přinesl mnoho originálních myšlenek, které se později dostaly do Androidu a iOS. Na druhou stranu Redmond jasně doplatil na svou pýchu. Dlouho ignoroval sektor smartphonů a do rozjetého vlaku s novou generací naskočil až příliš pozdě. Mobilním Windows se tak od počátku nedařilo a i přes originální pojetí nakonec doplatily na pozdní start.

Je zde další koncept toho, jak možná bude vypadat iPhone 11

Zdroj: 9to5Mac