iPhone

Výherci soutěže Shot on iPhone by měli dostat od Applu honorář


Shot on iPhone je soutěž Applu, kde hledá nejlepší snímky vyfocené iPhonem pro účely reklamní kampaně. Internetem koluje otázka ohledně odměn pro autory.

Názory na kampaň se různí. Někteří obhajují postoj Applu s tím, že autorovi se dostane uznání. Jiní protiargumentují, že uznání samo o sobě nestačí. Zvlášť když bude Apple používat vylosované snímky po celý rok v marketingové kampani.

Profesionální fotograf Trevor Mahlmann navrhuje, aby Apple výhercům za jejich fotografie zaplatil. Sepsal proto otevřený dopis na sociální síti Reddit. Velmi zajímá je zejména tato pasáž:

Apple bude celosvětově využívat dané fotografie v rámci roční kampaně.
Pokud chce využít snímky po celou dobu trvání propagace, aby prodal více iPhonů, pak by oněch 10 výherců mělo být oceněno určitou sumou v dolarech za exkluzivní práva na dílo.

Trevor navrhuje poplatek 10 000 USD za snímek. To je směšná částka v porovnání s dopadem na prodeje iPhonů, jaký kampaň bude celosvětově mít.

Dále fotograf upozorňuje, že Apple si na veškeré snímky klade výhradní právo užití. Přímo jedna z podmínek soutěže je totiž formulována takto:

Pokud je vaše fotka vybrána pro účely billboardů, pak souhlasíte s výhradním právem společnosti Apple na využití díla po dobu trvání kampaně.

Kampaň Shot on iPhone a debata ohledně honorářů

Shot on iPhone a odpůrci honorářů

Ne každý však s Mahlmannem souhlasí. Naopak, tábor jeho odpůrců je poměrně hlasitý. Nejčastěji protiargumentují tím, že nabídnutím finanční odměny by Apple přilákal profesionální fotografy. Tím by se citelně zmenšila naděje pro všechny amatéry, kteří se nyní zapojují.

Další hlasy poté zmiňují, že už samotný snímek vybraný Applem bude mít sám o sobě hodnotu. Amatéři, kteří budou chtít přejít do komerční sféry tak získají neocenitelný „zářez“ do portfolia. Tady totiž nejde o nějakého YouTubera s možností sebepropagace. Jde o celosvětovou kampaň, přesahující věhlas vysílacího času amerického Super Bowlu.

Třetí skupina účastníků navrhuje kompromisní řešení. Apple by mohl výhercům nabídnout nefinanční odměnu v podobě výběru z produktů, které prodává. Nešlo by tedy o přímý honorář, ale zcela jistě o velmi zajímavou odměnu, která by Apple stále nic moc nestála.

DxOMark se pouští do testování selfie kamer. iPhone Xs Max v nich propadl

A co si myslíte vy? Napište nám to do komentářů pod článek.

Zdroj: 9to5Mac