Co je to VPN a jak funkci na iOS používat?

Jistě jste již někdy slyšeli zkratku VPN. Co si ale pod tím představit a k čemu funkce slouží? Pojďme se podívat, jak správně pro VPN nastavit iOS zařízení.

VPN je zkratka pro Virtual Private Network, neboli česky Virtuální privátní síť. Ve zkratce se jedná o funkci, která vám zabezpečí připojení na Wi-Fi routerech, o kterých nevíte, jak jsou zabezpečeny (typicky například veřejné prostory – kavárny, restaurace, MHD, letiště atd.). Vzhledem k tomu, že většina těchto Wi-Fi sítí není nikterak dobře zabezpečena, je teoreticky možné, že po připojení na onu veřejnou Wi-Fi vám může útočník, který je na tu samou síť připojen, ukrást například hesla a citlivá data. Těchto softwarů pro odcizení dat přes Wi-Fi je spousta a krádež by zvládlo i malé dítě, které je alespoň trochu technologicky schopné.

Proto je tedy dobré využívat bezpečnostní funkci VPN, která data šifruje. Pro správné fungování je nutné nainstalovat aplikaci, která vám VPN umožní používat. Osobně například používám aplikaci od Avastu, jménem SecureMe. Aplikací je ale celá řada a záleží jen na vás, jakého poskytovatele VPN si vyberete.

Aplikace SecureMe je zdarma, ale společnost Avast nabízí také placenou aplikaci SecureLine. Hlavní rozdíl je v tom, že VPN nemusíte vždy manuálně zapínat, ale šifrování se zapne automaticky vždy, když se připojíte na nezabezpečenou Wi-Fi.

Po nainstalování vás aplikace provede potřebnými kroky pro úspěšné nastavení. Pro fungování VPN je také nutné zavítat do Nastavení vašeho iOS zařízení a zde přidat konfiguraci VPN právě pomocí stažené aplikace.

 

Bezpečné připojení VPN a ještě něco navíc

Poté stačí jen při každém připojení na veřejnou Wi-Fi síť spustit aplikaci, která následně spustí VPN. To, že je VPN zapnuté také poznáte podle toho, že v horní liště na iOS zařízení vedle indikace Wi-Fi svítí nápis VPN. Díky této funkci se tedy můžete na veřejných Wi-Fi připojovat například do internetového bankovnictví, či vypisovat důležitá hesla a nemusíte mít obavy ze zneužití.

Stejně tak lze VPN použít například na geografické omezení různých aplikací – typicky například zpravodajství ČT, které jinde, než na území ČR nefunguje. Tato funkce funguje jednoduše tak, že VPN změní vaši IP adresu na zemi, kterou si vyberete. Aplikace se tedy tváří tak, že je v ČR, i když je reálně například v Německu. Tuto funkci nabízí také ostatní aplikace, které se specializují na VPN a jsou většinou placené.

icon
Avast SecureMeAVAST Software a.s.UtilitiesZdarmaStáhnout


Kam dál?