PříslušenstvíRecenze

Trust USB-C Multiport adaptér udělá z nového MacBooku Pro použitelný stroj


Nový MacBook Pro je skvělý stroj. Jak k němu ale připojit starší zařízení s USB nebo monitor s HDMI? Zkusili jsme adaptér USB-C od Trustu.

Hned po uvedení 12palcového MacBooku s jediným USB-C portem se spousta firem vrhla na vytvoření adaptéru, díky kterému byste využili příslušenství se starším typem USB, monitory a další. Jediné, co jde stále připojit, jsou sluchátka s 3,5mm jack konektorem. Vše ostatní už musí mít USB-C.

Stejná situace je pak u nejnovějšího MacBooku Pro. Ten obsahuje dva, respektive čtyři porty USB-C, a už zmíněný jack konektor. Sám jsem tak řešil, jak připojit externí disk s klasickým USB 3.0, iPhone, iPad nebo monitor s HDMI propojením. Adaptér od Trustu se zdá být dobrou volbou.

 

Balení je skromné, ale nic nechybí

V malé papírové krabičce najdete jen samotný adaptér a nějaké ty tiskoviny. Hub je uložen do vylisované plastové formy. Nic dalšího není potřeba. Produkt si vystačí zcela sám, a po připojení do MacBooku ihned funguje. Nic neinstalujete, ani nenastavujete.

Nejvíc oceňuji na hubu, že nemusím nic nastavovat. Nechávám si zapojené všechny periferie a pak jen připojím adaptér k MacBooku. Během sekundy se veškeré příslušenství spojí.

Plastová krabička obsahuje tři porty. Najdete mezi nimi USB 3.1, HDMI a USB-C, které dokáže MacBook nabíjet, a podporuje až 60W výkon. To je téměř hodnota, kterou se nový MacBook Pro nabíjí (originální adaptér pro tento stroj uvádí 61 W). 12palcový MacBook pak nabije s přehledem.

Škoda, že se adaptér prodává pouze v černé barvě. Dokážu si představit, že by mohl být nabízen ve stejných barvách jako MacBook Pro a 12palcové MacBooky. Jen by musel výrobce přistoupit na změnu materiálu a plast vyměnit za hliník. To by se pak ale určitě promítlo na ceně.

 


Trust

Společnost byla založena v roce 1983. Jedná se o předního výrobce digitálního příslušenství. Portfolio produktů se zaměřuje na tablety, počítače, notebooky, herní zařízení, chytré telefony nebo televizory. K dostání jsou produkty jak online, tak v kamenných obchodech po celém světě. Důraz je kladen na atraktivní design, použitelnost a cenovou dostupnost.

Zdroj: Trust.com


Ani nepoznáte, že jedete přes adaptér

Po propojení periferií s adaptérem jsem nezaznamenal jediný rozdíl ve fungování. Oproti připojení přímo do MacBooku prostě není rozdíl. Externí disk, který mi přenáší data přes USB 3.0 rychlostí kolem 120 MB/s. Tedy stejně, jako když jsem disk připojoval přímo ke svému předešlému MacBooku Air. Oficiální specifikace pak uvádí, že přes adaptér by měla létat data rychlostí až 5 Gb/s (kolem 625 MB/s), takže i s rychlejším externím diskem si poradí.

HDMI port zase využívám k připojení monitoru. Dříve jsem na MacBooku Air připojoval monitor díky redukci z HDMI na Mini DisplayPort (stejný konektor jako Thunderbolt a zpětně kompatibilní). Teď je idea Applu taková, že nejnovější monitory připojíte díky Thunderboltu 3, který má stejný konektor jako USB-C. Raději ale stále využiji svůj starší displej NEC. Díky adaptéru je propojení okamžité a bez problémů zvládá zobrazovat Full HD rozlišení při 60 Hz.

I když bych mohl připojit napájecí USB-C kabel do jednoho z konektorů a na Trust USB-C adaptér využít jiný, vše zapojuji do jednoho. Má to výhodu v tom, že když přijdu do kanceláře, zapojím jen adaptér, na kterém už je vše, co k práci potřebuji. A opět – nabíjení se okamžitě aktivuje, nečekám.

Adaptér je tak skvělým pomocníkem, a klady jednoznačně převažují nad pár negativními drobnostmi. Jednou z nich je absence více barevných variant, která už byla zmíněna. Pak mi také občas přijde krátký integrovaný kabel. Přece jen, kabely k příslušenství jsou občas neposedné, a samotný adaptér tak nelze více ohnout. Pár centimetrů délky navíc by rozhodně nebylo ke škodě.

[box type=”success” ]
– Bezproblémová funkčnost
– Přenositelnost
– Cena

[/box]

[box type=”error” ]
– Pouze černé provedení
– Kratší integrovaný kabel na adaptéru
[/box]

Za poskytnutí produktu děkujeme společnosti Trust.

Název: USB-C Multiport Adapter

Cena: 1 800 Kč

Parametry: 3 rozšiřovací konektory: HDMI, USB 3.1, USB-C, podpora FullHD rozlišení, rychlost přenosu přes USB 3.1 až 5 Gb/s, barva černá

Kompatibilita: všechny počítače s USB-C konektorem