Recenze chytrých žárovek TP-LINK LB120/LB130

Chytré žárovky LB120 a LB130 od společnosti TP-LINK jsou velice zdařilým produktem s intuitivní aplikací a ovládáním. Jaký je rozdíl mezi modelem LB120 a LB130? Přinášíme vám recenzi těchto produktů.

Hned na začátek je dobré říci, že model LB120 umí svítit „pouze“ různými odstíny bílé a žluté. Naopak vyšší model LB130 zvládá všechny barvy, na které si jen vzpomenete. To je tak hlavní rozdíl, zbytek funkcí je prakticky stejný. Obě žárovky jsou dle výrobce tak úsporné, že vám ušetří 80 % nákladů oproti běžné 60W žárovce. Pozitivní je také informace o životnosti, která se pohybuje kolem 25 000 hodin neustálého svícení (cca 3 roky nepřetržitého svícení).

 


O společnosti TP-LINK

Společnost TP-LINK byla založena v roce 1996 v Číně a od té doby se vypracovala mezi špičku ve svém oboru. Kromě chytrých doplňků do domácností vyrábí také například Wi-Fi routery, mobilní routery, modemy či různé příslušenství k počítačům  a mobilním telefonům.

Zdroj: tp-link.cz


TP-LINK LB120

Chytrá žárovka s označením LB120 toho umí více, než by se na první pohled mohlo zdát. Žárovka dorazila v celkem hezky vypadajícím balení, ve kterém se také kromě žárovky nachází literatura s návodem. Dle mých zkušeností ale návod není vůbec třeba, protože celým procesem nastavování provede uživatele samotná aplikace, která je dostupná v App Store a Google Play pod názvem Kasa. Obě dvě žárovky se ovládají skrze váš router, na který je nutné žárovky připojit.

 

Obě dvě žárovky se ovládají skrze wifi, takže je lze ovládat doslova odkudkoli. Nemusíte tedy být doma, nemusíte být v dosahu – vše je řešeno pomocí internetu.

Ihned po rozbalení z krabice jsem zaregistroval poměrně vysokou hmotnost, ale pokud se nad tím zamyslíte, tak to nikterak nevadí. Žárovku vložíte jednou do lampičky či lustru a pak už se o ni nestaráte.

Obě dvě žárovky se ovládají skrze Wi-Fi, takže je lze ovládat doslova odkudkoli. Nemusíte tedy být doma, nemusíte být v dosahu – vše je řešeno pomocí internetu. Nastavování je tedy velice jednoduché a nezabere více než 2 minuty. Po tomto čase bude žárovka plně funkční a přichystaná na vaše povely skrze aplikaci.

Spuštění a hlavní funkce

Na hlavní obrazovce uvidíte to, co dělá žárovku žárovkou – nastavení odstínu světla a jeho intenzity. To může být teplé (do oranžova) nebo až do studena (světle modrá). Co je ale na žárovce nejzajímavější, je funkce AUTO-WHITE, která přizpůsobuje onen odstín bílé barvy na základě denní doby. To znamená, že například v poledne bude automaticky svítit studené světlo a naopak k večeru se bude odstín dostávat postupně do oranžové barvy. Princip je prakticky stejný, jako u funkce Night Shift v iOS zařízení.

Statistiky a plánování

Zajímavé jsou také statistiky, které vám prozradí informace o tom, jak žárovka dlouho svítila, kolik spotřebovala energie atd. Dále se můžete podívat na srovnání toho, kolik by za danou dobu svícení spotřebovala energie normální 60W žárovka a kolik spotřebuje úsporná LB120.

S žárovkou také lze plánovat. Ano, čtete správně. Pokud například chcete, aby se žárovka každé úterý od 14:00 do 17:30 rozsvítila, není problém. Lze také plánovat intenzitu světla, která je buď přednastavena, nebo ji lze libovolně upravovat.

TP-LINK LB130

Vyšší model LB130 je ve všech výše napsaných věcech stejný, jako model LB120. Jen s tím rozdílem, že má pár funkcí navíc a žárovka umí svítit jakoukoli barvou chcete. Máte rádi modrou? Temně červenou? Nebo třeba zelenožlutou? Není problém, žárovka vše zvládne.

Jak jsem psal výše, funkce, které umí LB120 umí i LB130, takže je zbytečné vypisovat vše znovu. Budu se tedy věnovat funkcím, které jsou specifické pro model LB130.

Spuštění a hlavní funkce

Už v hlavní nabídce v aplikaci zjistíte, že žárovka toho umí více, než předchozí model. Je zde na výběr celé barevné spektrum, které si lze libovolně zvolit. Pod výběrem barev poté naleznete posuvník stejně, jako u LB120, kterým se nastavuje intenzita světla.

Pokud nechcete, aby žárovka svítila barevně, lze se přepnout do módu, ve kterém svítí žárovka bílým odstínem a lze ji nastavit stejně, jako model LB120.

Něco navíc: Scény

Scény jsou zajímavá funkce, která dává smysl až když máte více chytrých zařízení od společnosti TP-LINK. Zde si lze nastavit, že například každé ráno se zapnou některé žárovky, kávovar či bezpečnostní kamera. Naopak večer nemusíte vypínat každé zařízení zvlášť, ale stačí nastavit scénu a celou ji vypnout.

Stejně tak si lze nastavit například scénu Kino, při kterém se ztlumí všechna světla tak, aby byl zážitek z filmu co nejlepší. Scény jsou tedy hromadné funkce, které budete využívat ve specifický moment a usnadní vám tak zapínání nebo vypínání zařízení.

 

Koupit nebo ne?

Chytré žárovky mohou do vaší domácnosti přinést něco, o čem jste si před 10 lety mohli nechat jen zdát. Žárovky se mohou jednotlivě přizpůsobovat denní době, lze vytvořit scény, při kterých se budou chovat tak, jak budete chtít vy.

Žárovky lze nastavit tak, aby se v určitou hodinu zapnuly. Stejně tak je lze nastavit na automatické vypnutí. Třešnička na dortu je také ovládání skrze Amazon Alexu či Google Assistant, bohužel to má ale háček a to ten, že Amazon Alexa a ani Google Assistant u nás není oficiálně dostupný. U druhé jmenované funkce ale možná nebude dlouho trvat a koncem roku se přece jenom dočkáme.

Je škoda, že žárovky nepodporují Apple HomeKit a nelze je tak ovládat skrze Siri. Je ale možné, že vývojáři podporu někdy v budoucnu přidají.

Klady

  • Ovládání odkudkoli bez potřeby dalšího zařízení
  • Vysoká úspora energie (až 80 %)

Zápory

  • Nepodporuje Apple HomeKit

Za poskytnutí produktu děkujeme společnosti TP-LINK

 

NázevTP-LINK Wi-Fi LED žárovka LB120 a LB130

Cena1 149 Kč (LB120), 1 549 Kč (LB130)

Parametry: Komunikační protokol: Wi-Fi, životnost 25 000 hodin, patice E27, typ žárovky LED, příkon 10W, napájecí napěti 220 – 240 V, v balení jeden kus + návody

KompatibilitaVšechna zařízení podporující Wi-Fi a aplikaci Kasa pro iOS a Android

Chytré žárovky LB120 a LB130 od společnosti TP-LINK jsou velice zdařilým produktem s intuitivní aplikací a ovládáním. Jaký je rozdíl mezi modelem LB120 a LB130? Přinášíme vám recenzi těchto produktů. Hned na začátek je dobré říci, že model LB120 umí svítit „pouze“ různými odstíny bílé a žluté. Naopak vyšší model LB130 zvládá všechny barvy, na […]

Hodnocení

Kvalita zpracování
Využití
Funkce
Cena

Vynikající

Shrnutí : Skvěle zpracované chytré žárovky. Poskytují i nadstandardní funkce a dokáží se navzájem propojit. Jen škoda, že zatím není k dispozici ovládání přes Apple Domácnost.

User Rating: Be the first one !
90


Kam dál?