Firma Apple

Tiskneme fotografie aneb, jak vybrat správný papír pro tisk fotografií?


Pořídili jste si novou tiskárnu a chcete tisknout fotografie? Potřebujete kvalitní tištěné materiály pro prezentace výrobků a služeb? Rádi se obklopujete kvalitními rodinnými fotografiemi? Přestože při tisku fotografií záleží především na kvalitě tiskárny, možná byste se divili, jak důležitá je kvalita fotografického papíru.

Výběr fotopapíru rozhoduje o finálním vzhledu vytištěných fotografií. Je tak jasné, že nezáleží pouze na velikosti fotografie, ale především na typu fotopapíru, na jeho gramáži a dalších technických vlastnostech, třeba opacitě, světlosti či textuře.

jak vybrat správný papír pro tisk fotografií

Fotografické papíry dělíme na dva typy, a to na fotopapír lesklýfotopapír matný. Lesklé fotopapíry si vybíráme v případech, kdy chceme vytisknout pestrobarevné motivy a věrohodné barvy. Nevýhodou tohoto typu fotopapíru je fakt, že působením slunečního světla ztrácí svůj jas a životnost. Naopak matný fotografický papír využíváme v případech, kdy potřebujeme zachytit jasnější kontrast. Matný typ fotopapíru se výborně hodí pro tisk černobílých fotografií. Matný fotografický papír navíc disponuje delší životností na přímém slunci.

Čím vyšší gramáž, tím kvalitnější fotografie

Při výběru fotografického papíru se vždy vyplatí zvážit, co budete fotit a jestli budou vaše fotografie vystaveny dlouhotrvajícímu slunečnímu záření.

O kvalitě výsledné fotografie rozhoduje i gramáž fotopapíru. Sami jistě víte, jak rozdílné kvality dosahuje tisk na obyčejném offsetovém papíru a na kvalitním fotopapíru. Ovšem záleží i na gramáži samotného fotopapíru.

jak vybrat správný papír pro tisk fotografií

V obecné rovině bychom mohli tvrdit, že čím je vyšší gramáž fotografického papíru, tím je jeho kvalita vyšší. Tisk na kvalitním a pevném fotografickém papíru probíhá rovnoměrněji, inkoust se lehčeji vsakuje do hloubky fotografie, přičemž tvoří dokonalejší kontrast. Je však třeba, dát si pozor na maximální gramáž papíru, kterou dokáže vaše tiskárna vytisknout.

Pro tisk kvalitních fotografií se lépe hodí inkoustová tiskárna

Druh tiskárny může taktéž rozhodovat o výsledné kvalitě fotografie. Budete-li například tisknout fotografie na laserových tiskárnách, bude barevný prášek zůstávat na povrchu papíru a nebude se do něj vpíjet. Užší barevný rozsah a nižší rozlišení předurčuje laserové tiskárny k tisku prezentací, barevných grafů či dokumentů.

Barevný inkoust, používaný v inkoustových tiskárnách představuje vhodnější a efektivnější alternativu pro tisk fotografií, a to zejména proto, že inkoustové tiskárny mají vyšší rozlišení, dokonalejší vstřikování inkoustu na papír a vhodnější barevnou škálovatelnost.

Závěrem lze říci, že levné a neznačkové fotopapíry nemusejí reprezentovat nejefektivnější řešení. Každý výrobce tiskáren by měl vydat doporučení, jaký typ fotografického papíru používat, abyste při tisku dosáhli nádherných a dlouhotrvajících barev.