Mac

Tim Cook chce pokračovat s výrobou Macu Pro v USA

Nejvýkonnější a nejdražší Mac budou stále sestavovat štědřeji zaplacení zaměstnanci


Generální ředitel společnosti Apple, Tim Cook, odpovídal na otázky týkající se přesunu výroby z Číny. V USA má výroba pokračovat.

Tim Cook odpovídal na dotazy analytiků a jeho slova patřila především na sestavování Macu Pro na domácím trhu, přesunu výroby z čínské oblasti a globálním podnikání. Americký prezident, Donald Trump, je totiž velkým zastáncem výroby v USA a bojuje s Čínou. Ta hodlá navýšit vůči USA sankce, a tak se už nemusí vyplatit nechat si vyrábět produkty v této asijské zemi. V úvahu připadají blízké státy, nebo rovnou USA. Tim Cook tak řekl:

Sestavujeme Mac Pro v USA a chceme to tak dělat i nadále. Investujeme do možností, které nám pomohou zůstat s výrobou u nás doma.

Současný Mac Pro (populární „popelník“, nikoliv nedávno představený hliníkový krasavec a pro někoho „struhadlo“) je sestavován v texaském Austinu. Jednotlivé komponenty ale pocházejí z celého světa. Pro nadcházející generaci Macu Pro ale Apple předal výrobní povinnosti čínské společnosti Quanta.

Mac Pro Tim Cook
Nadcházející Mac Pro 2019

Tim Cook ujistil, že výroba v USA bude pokračovat

Tim Cook si nedělá, alespoň navenek, těžkou hlavu z nedávných informací o masivním přesunu výroby z Číny do jiných zemí. A jak se zdá, Apple asi ani nebude hledat ekonomičtější variantu pro kompletaci svého vrcholného modelu. Finančně na tom určitě neprodělá.

Spekulovalo se o různých věcech. Já to vidím tak, že drtivá většina našich produktů je sestavována z komponentů, které se vyrábějí v mnoha zemích. A nadále to tak bude, protože to je povaha globálního podnikání.

Pokud by Apple chtěl přesunout výrobu některých součástek z Číny, trvalo by to několik let. A čím je výroba větší, tím delší doba bude pro přesun potřeba.

Zdroj