Aplikace a Hry

Super Mario Run by byla skvělá hra, kdyby se nepsal rok 2016


Čekali jsme na něho pěkně dlouho a konečně se ho dočkali. Super Mario Run už je dostupný v App Store. Stojí ale za to, ztrácet s ním čas?

To, že Super Mario hernímu průmyslu hodně pomohl, se rozporovat rozhodně nedá. Také proto se stal takovou legendou, jakou je. Co se ale rozporovat dá, je přínos nejnovějšího titulu Super Mario Run na platformu iOS všem mobilním hráčům.

 

Stará legenda v novém kabátku

Doba je značně jiná a i fanoušci Maria se změnili. Samo Nintendo dlouho tápalo, kterým směrem se vydat. Nakonec pochopilo, že nedělat hry pro jednu z nejvíce se rozšiřujících platforem světa byla chyba, a proto tady máme nového Maria (a další tituly se chystají). Ve všem odkazuje ke svému legendárnímu statusu, ale ta zábava, ta tady docela chybí.

Princip je extrémně jednoduchý – v daném čase musíte doběhnout do cíle a cestou posbírat co nejvíce peněz. Mario přitom běží sám, překážky zdolává sám, nepřátele přelézá sám, vy jen určujete, kdy má skočit, popřípadě kdy má hodně skočit. Čekání na autobus je nuda, nuda to bude i s hraním Mária, jen o něco menší.


Super Mario je série plošinových arkádových videoher, jejichž hlavními postavami je dvojice italských bratrů instalatérů Maria a Luigiho, kteří putují světy Mushroom Kingdom a překonávají složité překážky, aby se dostali až k unesené princezně Peach a zachránili ji od zlého draka Bowsera.

První díl této série se jmenoval Super Mario Bros. a vyšel v roce 1985 pro 8bitovou herní konzoli NES v Severní Americe, Evropě a pro Famicom v Japonsku. Úspěch a oblíbenost hry vedla k oficiálnímu portování i na další tehdejší konzole a herní systémy. S každým dalším dílem se postupně vylepšovalo ovládání i grafika, ale také dovednosti hlavního hrdiny.

Zdroj: Wikipedia.org


Ať už Mario odkazuje ke svým kořenům, jak chce, zvuky jsou prostě příšerné. Jak doprovodná hudba, tak efekty vám při delším hraní polezou krkem. Grafika přitom byla značně vylepšena, i když žádných orgií se zde rozhodně nedočkáte. Osobně bych ten odkaz uvítal více zde, než u zvuků, jednoduše mohlo být víc pixelů a nemuselo být tak vyhlazené. Kouká se na to ale pěkně, to zase jo, jen kdyby ty nabídky nebyly tak příšerně provedené.

 

Málo muziky za hodně peněz

I když je hratelnost opravdu jednoduchá, v čem se neznalý může hráč ztratit, je pozadí hry. Základní příběh je jasný. Máte zde hlavní příběhovou linii (World Tour) ve které Mario zachraňuje svou milou Peach ze spárů zlého Bowsera. Opět, takže nic nového. Hra je rozdělena do šesti světů po čtyřech úrovních, kdy je na konci vždy boj s bossem.

V roce 2016 bych od legendy Nintenda čekal více, než jen hloupou hopsačku, s hloupým dějem, obyčejným provedením a bez většího nápadu.

Hra je zdarma, k dispozici však máte jen první tři úrovně a dvacetivteřinový limit v té čtvrté – ještě že tak! Koupit zajíce v pytli a zaplatit za hru 10 € a až následně zjistit, že vás vlastně vůbec nebaví, by bylo velice smutné. Takhle máte možnost hru si osahat a zjistit, jestli to za ty prachy stojí. Upřímně? V roce 2016 bych od legendy Nintenda čekal více, než jen hloupou hopsačku, s hloupým dějem, obyčejným provedením a bez většího nápadu. Za mě jednoznačné zklamání, které se ale přece jen dalo tušit.

 

Toad Rally – hon za budováním

Nápad je přítomný jen ve dvou případech, přitom jeden čerpá z druhého. Toad Rally je klání mezi vámi a vašimi přáteli ve hře, nebo zcela neznámými oponenty z celého světa. Jde jen o to porazit je v množství nasbíraných peněz v dané úrovni. Když vyhrajete, získáte množství bonusů, mezi které patří hlavně možnost opětovně budovat Bowserem zničené království.

Běhačka je zde tak kombinována i s budovatelskou strategií, to však ve velice omezené míře.

Běhačka je zde tak kombinována i s budovatelskou strategií, to však ve velice omezené míře. Různé budovy také dávají různé bonusy, obsahují totiž různé minihry. To je sice fajn, takovou hříčku ale chroupnete za půlminutu a pak čekáte, než se opětovně nabije. Za klání v Toad Rally navíc musíte mít našetřené speciální kredity, takže ani to není jen tak.

Super Mario Run není žádný zázrak, není to ale ani žádný extrémní průser. Dá se očekávat, že příběhová linie bude časem kynout, že budou přidávány nové budovy a dekorace ke zkrášlování království a možná přijdou i nové herní módy. Hodně také záleží, jak bude bavit režim Toad Rally. Já zatím vyčkám, rozhodně vím, do kterých jiných herních titulů těch 10 € vrazit, abych si patřičně užil vánoční svátky.

[box type=”success” ]

  • Ke hraní vám stačí jen palec u ruky
  • Bestiář s charaktery ze hry

[/box]

[box type=”error” ]

  • Nelze hrát bez připojení k internetu
  • Šílený zvukový doprovod
  • Vysoká cena za málo obsahu

[/box]

icon
Super Mario RunNintendo Co., Ltd.GamesZdarmaStáhnout