Spotify obvinilo Apple, ten zamítl vydat update aplikace

Spotify odeslalo přostřednictvím svého advokáta dopis k rukám představitelů americké společnosti. V něm tvrdí, že Apple způsobuje vážnou újmu zákazníkům.

Bruce Sewell, který je hlavním právníkem v celé kauze, sepsal dopis. V něm rozvádí důvody, proč je podle něj chování cupertinské společnosti nevhodné. Tvrdí, že politika společnosti způsobuje vážnou újmu nejen Spotify, ale také svým zákazníkům.

Spotify se nelíbí výše provize z předplatného

Celý problém spočívá v odměnách poskytovatelům obsahu v App Storu. V rámci předplatného služby, kterou si zákazník zaplatí prostřednictvím stažené aplikace z App Storu, si Apple účtuje 30 % zisku. V případě, že trvá předplatné více než rok, je to 15 %.

Spotify

Pokud si zákazník zřídí prémiový účet na webu Spotify, zaplatí 10 dolarů. Přes aplikaci celých 13. Firma to vnímá jako znevýhodňování své služby a k přihlédnutím ke konkurenční službě Apple Music se není co divit.

Vše vyvrcholilo zamítnutím updatu aplikace Spotify ze strany App Store. V odůvodnění stojí, že se tak stalo z důvodu pravidel obchodního modelu. V překladu to lze interpretovat jako nevhodný finanční model právě pro Apple. Navíc bylo informováno, že je zapotřebí využít fakturační systém založený na základě iTunes.

V budoucnu se mohou vzbouřit další společnosti

Applu se tedy nelíbí, že by Spotify nabízelo stejnou službu levněji na svém webu, ale v iOS aplikaci připočítává právě oněch 30 procent. Celý spor by mohl být začátkem pro další nespokojené firmy, které nabízejí podobné služby. Uvidíme, jak se vše v budoucnu vyvine. Už teď ale nemá konkurenční služba na růžích ustláno a dá se předpokládat, že Apple nebude vytvářet extrémně přátelské prostředí pro podobné společnosti.

Podle nejnovějších údajů má Spotify 30 milionů platících uživatelů. Apple Music za neporovnatelně kratší dobu už získalo půlku této hodnoty, tedy 15 milionů. Konkurence Apple Music funguje od roku 2008, Apple svoji službu spustil až v loňském roce.

Používáte Spotify nebo raději volíte Apple Music?

 

Zdroj: Appleinsider.comKam dál?