Spekulace – iPad Mini

Také nám neuniklo množství dohadů, které v posledních pár dnech rozpoutala média. Bude iPad ve zmenšené verzi?

S myšlenkou menšího jablečného tabletu si už zahrávala v minulosti spousta spekulantů. V podstatě od uvedení prvního iPadu. Také je známo, že zesnulý Steve Jobs byl odpůrcem tohoto řešení a lpěl na dosavadní úhlopříčce 9,7 palců.

Steve ale již nesedí v čele společnosti a zdá se, že Tim Cook je o poznání méně konzervativní. K možnosti uvedení zmenšené verze také nahrává nedávno představený Nexus 7 od konkurenčního Google. Můžete namítnout, že to nebude pro Apple nic znamenat a prodeje iPadu nebudou ohroženy. Cena je ale vždy důležitým, ne-li zásadním měřítkem úspěšnosti produktu a v případě tabletu od Google je nasazena poměrně agresivně nízko. Nejlevnější verze začíná na 200 dolarech (u nás bude samozřejmě o poznání dražší).

Jak bude konkurenceschopný Nexus co se týče funkcí a dostupného obsahu si nedovoluji odhadovat a ani nechci. Výše uvedené důvody ale naznačují, že iPad Mini není utopie. Známý server Bloomberg dokonce píše o tom, že před Vánočními svátky bude na trhu a prodejnost by tak nemusela být vůbec špatná.

iPad Mini koncept, iPad a iPhone

Cenově se pokusí přiblížit hranici 250 dolarů, což by oproti velkému iPadu byla skoro polovina (iPad 2 je nyní dostupný v US Apple Store za 400 dolarů). Zase ale platí, že nelze uplatnit přímý přepočet do naší měny a je nutné si připočítat pár tisíc navíc.

Nejčastější hodnota rozměrů displeje se v zahraničních médiích pohybuje od 7 do 8 palců. Rozlišení by pak mělo být stejné, jako u prvních dvou generacích iPadu, tedy 1024 x 768 px. To je logický krok směrem k vývojářům, kteří nebudou muset optimalizovat hry a aplikace na další rozměr displeje. Také se odhaduje, že použitá výrobní technologie IGZO, která se nachází v posledním iPadu bude implementována i pro menší verzi. V tomto tvrzení bych byl ale opatrný a nedovedu si představit, že by takový tablet byl opravdu za nějakých 250 dolarů. Pokud ano, tak si mohou v Apple pogratulovat.

Jak to vidíte vy? Je to dobrý krok a chtěli byste iPad ve zmenšené verzi?

Zdroj: Bloomberg.comKam dál?