PříslušenstvíRecenze

Sony RDP-V20iP Přenosný dokovací reproduktor (recenze)


Reproduktorů a jiných dokovacích stanic pro iOS zařízení je nespočet. Jak vybrat ten správný? Pojďme si něco povědět právě o tomto od společnosti Sony. A kdo ví, třeba si oblíbíte právě jeho.

Hned na úvod se sluší říci, že se nejedná o žádnou novinku. O to také v tomto článku nejde. Nečekejte tedy nic s Lightning konektorem, ale s tím nejrozšířenějším třicetipinovým. Při shánění jsem totiž řešil jednu specifickou věc. Doma mám stařičký iPhone 3G, který se bohužel už ani na to telefonování moc nehodí. Jak ho tedy alespoň trochu využít?

[quote align=”center” color=”#999999″]Tvar reproduktoru se někomu líbit může, jinému nemusí. Originalita se mu však upřít nedá![/quote]

Nahrál jsem do něj téměř 13 GB hudby, že jej začnu používat jako domácí přehrávač. Bohužel, nechci-li používat sluchátka, je jeho zvukový výstup hodně mizerný. Potřebuji z něho dostat maximum za dostupnou cenu. A pro toto použití se úžasně hodí právě testovaný produkt. Seženete jej v černé, červené nebo bílé barvě.

1

To, jestli se líbí, záleží opravdu na vkusu každého z vás. Jeho nevšední „kulovitý“ tvar o rozměrech 145 x 145 x 145 milimetrů ale upoutá rozhodně všechny, kteří jej uvidí. Svými rozměry to žádný kolibřík není, celý den bych ho s sebou nosit nechtěl (vzhledem i k váze 0,6 kg), avšak přenášet ho po domácnosti či si jej vzít na dovolenou nebude činit sebemenší problém. Co je plusem, je jeho vestavná nikl-hydridová dobíjející baterie s udávanou výdrží pěti hodin přehrávání. Nejste tak odkázáni jen na elektrické zásuvky a reproduktor můžete mít opravdu téměř kdekoli.

2

Čím je toto zařízení unikátní, je jeho prostorový 360° zvukový zážitek. Ten slibuje, že ať jste kdekoli v místnosti, uslyšíte zvuk pořád stejně kvalitně, čistě, ostře a hlavně nezkresleně. To vše za předpokladu, že je zařízení umístěno ideálně, čili ve středu místnosti. Pokud jej dáte do rohu na konferenční stolek, bude vám jakýkoli prostorový efekt k ničemu. Ke zvuku ještě dodejme, že existuje možnost zapnoutí funkci Bass Boost. A s tou přišlo opravdové překvapení! Přidá totiž zvuku dunivé basy a plné, přirozené tóny a to i při nízké hlasitosti. Zážitek z poslechu je tak o třídu jinde. Jakmile jsem jej zapnul, už jsem nechtěl jinak.

3

Reproduktor se honosí certifikací Made for iPod / iPhone, přesto se mi párkrát stalo, že po vložení iPhone 3G do kolébky doku se na displeji zobrazil text „zařízení není podporováno“. Vše však fungovalo jak mělo, hudba hrála a i dálkový ovladač pracoval. U iPhone 4 tato hláška nevyskočila nikdy. Je-li reproduktor zapojen do sítě, pak po vložení zařízení do doku se začne nabíjet. Pokud funguje jen na baterie, tak zbytečně nevydává energii ještě k nabíjení. Všechna podporovaná zařízení jsou vypsána na krabici produktu. Výrobce ale dodává obligátní větičku: „Specifikace se mohou v různých zemích lišit.“ Stanice by mohla umět pracovat i s iPady, ale vizuálně si to úplně představit nedokáži. Pro ně se poohlédněte raději jinde.

4

V balení  najdeme mimo samotného reproduktoru i nabíjející kabel s adaptérem, pár gumových výstelek na vymezení vůle vložených zařízení a dálkový bezdrátový ovladač. Ten, ač má opravdu málo tlačítek, dokáže ovládat naprosto vše, co se hudby týče. A to jak v nativní aplikaci hudba, tak v aplikaci D-Sappli, která se vám chce instalovat z App Store ihned po vložení iOS zařízení do doku. Ta toho moc neumí, ale vypadá docela pěkně. Ukazuje čas (na výběr je z několika schémat), informace o přehrávané skladbě, albu, interpretu a ukazuje míru nabití reproduktoru.

 

Je zde však ještě možná alternativa k vytvoření (nejen) domácího přehrávače

Po světě existuje obrovské množství jablečných zařízení s „třicetipinem“. Proto bych cokoli s podporou tohoto konektoru ještě nezavrhoval. Co je dnes u mě 3G, může být za dva roky u někoho jiného 4S. Své místo proto na trhu tyto reproduktory jistě mají. Pokud však hledáte přeci jen jiné zařízení, které dokáže být univerzální nejen pro jablečné produkty, ale i pro jakékoli jiné telefony a notebooky, podívejte se na Music Moon Speaker od italské značky Puro.

5

Tento kompaktní reproduktor z lesklého (černého či bílého) plastu se dá totiž využít dvěma způsoby. Buď jej propojíte s vaším mobilním zařízením kabelem osazeným na obou stranách jack konektorem, anebo mezi ním a vaším počítačem pomocí kabelu na jedné straně s USB. Jednoduché a efektivní řešení, které plní jen to, co opravdu slibuje – představte si ho místo svých sluchátek, už chápete?

6

Není zde žádná dokovací kolébka a ani se váš iPhone nebude nabíjet. Dokonce budete v reproduktoru muset mít čtyři AAA baterie. Zázraky neočekávejte, na druhou stranu za dostupnou cenu (na stránkách 4myApple právě v akci za 499 Kč) udělá hodně muziky. Má dva digitální zesilovací micro ovladače poskytující jasný zvuk, výkon výstupu je 6 Wattů a s rozměry 132 x 210 x 40 mm neudělá díru do žádného batohu.

Damson

A pokud vám ani toto řešení nevyhovuje, nezbývá, než se poohlédnout po variantě s propojením pomocí technologie Bluetooth. Tam je však nutno počítat i s vyšší cenou. K zahození není třeba takový reproduktor Damson Cisor BT5, či ani jeho nástupce Damson Twist, o kterém jsme se zmínili ve 48. VideoCastu.  Jejich použití je však hodně specifické dle vlastností podloží, na kterém stojí.

[message_box title=”Soutěž” color=”blue”]

Pokud jste si nějaký ze zde řečených reproduktorů vybrali, anebo sháníte úplně něco jiného, máte možnost z pořizovací ceny něco ušetřit. E-shop 4myApple, kterému děkujeme za zapůjčení produktu, mimo to, že momentálně pořádá akci JEDNA PLUS JEDNA na kryty pro iPhony, nám poskytl do soutěže ještě poukazy na nákup libovolného zboží z jejich nabídky. Odpovězte správně do komentářů na níže položenou otázku a budete-li první, získáte poukaz o hodnotě 500 Kč, budete-li druzí, získáte poukaz o hodnotě 200 Kč.

Jakého roku byla společnost MD Distribution, provozující právě e-shop www.4myApple.cz založena a v jakém městě České Republiky sídlí?

[/message_box]

 

[message_box title=”Soutěž – aktualizováno” color=”red”]

V obchodě 4myApple.cz právě probíhá akce happy hours. Kolik procent s ní můžete ušetřit, pokud ve vybrané hodině „H“ učiníte nákup? První správný komentář pod článkem bere vše, a to sice kupón na nákup právě v tomto obchodě o hodnotě 200 Kč.

[/message_box]