SmOg: kontrolujte kvalitu ovzduší z vašeho iPhonu

Zajímá vás kvalita ovzduší ve vašem okolí? Pokud ano, tak pro vás máme tip na zajímavou aplikaci SmOg od českého vývojáře Alexe Ledvinky.

Aplikace SmOg je v App Storu poměrně nováčkem a stojí 29 Kč. A v čem že je zajímavá? SmOg vám dokáže zobrazit velice detailní informace o kvalitě ovzduší na daném místě. Nejedná se tedy o aplikaci, která vám řekne předpověď počasí na další dny, kterých je v App Store spousty.

 

SmOg: kvalita ovzduší je důležitá

Aplikace má velice jednoduché prostředí – po zapnutí vidíte ihned hlavní obrazovku, na které je v barevném kruhu znázorněna číslice, která představuje kvalitu ovzduší (1 – nejlepší, 6 – nejhorší). V horních rozích aplikace se dále nacházejí ovládací prvky, které vás vždy „přehodí“ do jiné části aplikace. Můžete se zde podívat například na mapu a vidět tak, na kterém místě je dobré a kde zase špatné ovzduší. Zajímavé je, že mapa zobrazuje nejen Českou republiku, ale také Rakousko či část Polska.

Data bere aplikace ze speciálních stanic, které jsou umístěny na mnoha místech České republiky, ale i jiných států. Po rozkliknutí vybrané stanice také dostanete fotografii a informace o měřící stanici, včetně její polohy.

SmOg

V další části aplikace se můžete podívat na popisky, abyste lépe pochopili čísla a hodnoty, které vám aplikace ukazuje. Osobně doporučuji trochu hledat na internetu a najít si, co že všechny možné zkratky a vzorce znamenají – je zde namátkou hodnota SO2 (Oxid siřičitý), NO2 (Oxid dusičitý), CO (Oxid uhličitý), PM 10 (prachové částice) a O3 (Ozon). To vše vám aplikace naservíruje.

Můžete se zde podívat například na mapu a vidět tak, na kterém místě je dobré a kde zase špatné ovzduší.

SmOg ukazuje tolik informací, až si říkám, zda je to nutné a zda by nebylo lepší řídit se pravidlem: méně, je někdy více. Uživatel se může zejména ze začátku ztrácet a špatně se orientovat. Vše je ale otázka času a po chvilce „googlení“ lze všechny zkratky nalézt a přeložit. Alespoň v situaci, kdy vám chemie není zrovna blízká. Na druhou stranu, pokud se alespoň trochu orientujete v chemii a názvosloví, názvy pro vás nebudou problém a lze je logicky odvodit.

Pokud vás tedy zajímá nejen klasická předpověď počasí, ale také kvalita ovzduší, aplikaci SmOg rozhodně doporučuji. Má minimum chyb, je vzhledově velice hezká, bez reklam a vývojář se o ní bude v budoucnu zcela jistě starat. SmOg je sice placená aplikace, ale za investované peníze určitě stojí.

 

Apple Watch ano, iPad ne

Co bych ještě mohl aplikaci vytknout je chybějící podpora pro iPady, což zamrzí, ale věřím, že vývojář tuto podporu někdy v budoucnu přinese. Naopak chválím verzi pro Apple Watch, ve které získáte prakticky ty samé informace, jako z verze pro iOS.

Klady

    • Minimalistické prostředí
    • Užitečné informace
    • Podpora Apple Watch

Zápory

    • Nepodporuje rozlišení iPadu
    • Z počátku složité na orientaci

icon
SmOgAlex LedvinkaWeather25,00 KčStáhnout
Zajímá vás kvalita ovzduší ve vašem okolí? Pokud ano, tak pro vás máme tip na zajímavou aplikaci SmOg od českého vývojáře Alexe Ledvinky. Aplikace SmOg je v App Storu poměrně nováčkem a stojí 29 Kč. A v čem že je zajímavá? SmOg vám dokáže zobrazit velice detailní informace o kvalitě ovzduší na daném místě. Nejedná se tedy o aplikaci, která vám řekne […]

Hodnocení

Ovládání aplikace
Vzhled
Využití
Cena

Skvělé

Shrnutí : Užitečná aplikace, která hezky vypadá a zcela plní svůj účel.

User Rating: Be the first one !
95


Kam dál?