iOSiPadiPhoneSoftware

Skupinové FaceTime hovory vypnuty kvůli bezpečnostní chybě


Skupinové FaceTime hovory byly vypnuty z důvodu zásadní bezpečnostní chyby, která umožňovala odposlouchávat účastníky hovoru.
Nyní už medializovanou chybu patrně nevyužijete. Ale ještě pár dní nazpět bylo možné díky chybě ve skupinových FaceTime hovorech odposlouchávat druhou stranu. Přitom stačilo málo a postup zvládl každý. Na chybu přišla už před týdnem matka se svým čtrnáctiletým synem, avšak Apple zareagoval až po medializaci na internetu.

Elvis žije a skupinové FaceTime hovory s ním. Říká Apple v nové reklamě

K tomu, abyste zneužili chybu, bylo nutné zopakovat následující postup. Vybrali jste jeden ze svých kontaktů, zvolili FaceTime video. Následně rychle švihem zespod aktivovali menu pro přidání dalšího účastníka. Místo něj ale přidáte vlastní číslo. Vznikne tak skupinový hovor s volanou osobou a dvěma vašimi čísly.

V ten moment došlo k aktivaci mikrofonu na druhé straně, aniž by dotyčný hovor potvrdil. Mohli jste tak efektivně dotyčného odposlouchávat, aniž by si toho všiml.

Apple po mediálním rozruchu zareagoval vypnutím služby. Jenže už před týdnem dostal upozornění od dvou uživatelů – matky a syna. Ti na chybu narazili a poskytli Applu nejen postup, ale také kompletní videonahrávku chování. Apple podpora sice s nimi situaci prověřovala, ale zřejmě jí nevěnovala dostatečnou pozornost a prioritu. Tedy do chvíle, než se postup začal šířit internetem.

 

Skupinové FaceTime hovory vypnuty na neurčito

Mezitím už na Apple stihl zareagovat texaský právník L. William. Cupertino žaluje za narušení soukromí a únik dat, včetně dalších náležitostí spojených s faktickým „odposlechem“, který chyba způsobuje. K jeho žalobě se přidávají i další.

Skupinové FaceTime hovory mohou poškodit pověst Applu

Apple nyní čelí vážnému problému, který může celkově poškodit jeho image a hlavně narušit novou marketingovou strategii. Cupertino se totiž snaží soustředit na maximální ochranu uživatele a jeho soukromí. Prezentuje se tak i na veřejnosti. Například na letošní konferenci CES 2019, kterou Apple jinak ignoruje, jsme mohli vidět černé bannery. Ty prezentovaly slogan „Co se stane na Vašem iPhone, zůstane na Vašem iPhone“.

Jak už víme, nemusí to být zcela pravda. Dle interních zdrojů by měla během následujících dní přijít opravná aktualizace. Minimálně do té doby budou však skupinové FaceTime hovory zcela nedostupné.

Zdroj: MacRumors, 9to5Mac