Mac

Lenovo ukázalo první skládací počítač ThinkPad

Skládací telefony i počítače se na nás řítí. Dočkáme se jich do konce roku?


Skládací počítač má být dalším převratným zařízením, které posune vývoj dnešních technologií dál. První vlaštovka už se ukázala a má ji na svědomí Lenovo.

První skládací počítač debutoval na akci Lenovo Transform v rámci konference Accelerate na Floridě. Nové zařízení patří do rodiny ThinkPad X1, ale dosud nedostalo žádné konkrétní pojmenování a stále je v procesu vývoje.

Jedná se o přístroj, na kterém šlape operační systém Windows a obsahuje flexibilní 13palcový OLED displej. Podporuje stylus a využívá skládací obrazovky od LG Display.

Jako notebook, tablet i kniha dohromady

Jeho skládací mechanismus je určen v zásadě pro 3 případy použití. S režimem pro tablet je ideální na konzumaci obsahu a přenositelnost, režim pro čtení z něj udělá knihu a máte větší prostor pro virtuální zobrazení textu. Jako počítač pak funguje ve třetím režimu, přičemž se v horní polovině zobrazuje displej a v dolní klávesnice. Nový skládací počítač váží necelý jeden kilogram.

Lenovo říká, že počítač kombinuje produktivitu notebooků s přenositelností tabletu. Výkonný ředitel společnosti k tomu dodal:

Toto je jediné zařízení, které budete v budoucnu potřebovat k tomu, abyste byli produktivní po celý den.

První novináři ze serveru Engadget, kteří zkoušeli zařízení, byli překvapení hlavně perfektně udělanými panty. Počítač nemá zjevný záhyb, závěs byl robustní, ale i tak se dal velmi snadno otevírat a zavírat. Díky koženému vnějšku prý máte pocit, že zavíráte zápisník od Moleskine.

Skládací počítač letos nebude

Lenovo plánuje více podrobností o skládacím počítači poskytnout v příštím roce. Je tak jasné, že tato ukázka má posloužit jen k publicitě a zatím nevýznamnému prvenství ve zcela novém segmentu. Technologie skládacích displejů je v plenkách a první skládací telefon od Samsungu Galaxy Fold byl dokonce z důvodu četných problémů zatím odložen a prodávat se nebude.

Skládací telefon si patentovalo i LG. Má mít průhledný displej

Apple jistě skládací displeje testuje, ale zatím nedal jediný náznak, že by plánoval brzké uvedení produktu s touto technologií. Když už by k tomu mělo dojít, je pravděpodobné, že se na novince bude podílet opět LG Display.

Zdroj