Siri dorazila na Mac, jak vypadá a jak se ovládá?

Na poslední konferenci WWDC Apple ohlásil příchod Siri na Macy. Po několika měsících testování včera vydal macOS Sierra právě se Siri. Jak vypadá a jak se ovládá?

Hey Siri… Siri?

Siri není stále na příjmu, jako jsme si zvyklí u iOS. Hlasovou asistentku musíte vzbudit, a to buď klávesovou zkratkou, kliknutím na ikonku aplikace v docku nebo klepnutím na ikonku v horním řádku.

K Siri můžete promlouvat přes interní mikrofon v Macu nebo použijte externí, který připojíte stále ještě přes 3,5mm jack konektor nebo USB. Podle prvních ohlasů není velký rozdíl mezi těmito způsoby použití a Siri rozumí dobře v obou případech. Většina z vás bude asi využívat angličtinu (ne, čeština opravdu v Siri ještě není).

Siri

Výsledky, které vám asistentka podá, jsou totožné jako v iOS. Navíc umožňuje z výsledků jednoduchým přetažením myši vybírat. Takže nalezený obrázek pomocí Siri okamžitě lze přetáhnout kurzorem na vámi zvolené místo.

 

Ochrana soukromí a bezpečnost

Pokud se bojíte o své soukromí a nechcete raději do Siri cokoliv komunikovat, přečtěte si informace pod záložkou „O Siri a soukromí“. Tam je uvedeno, jaká data se do Applu posílají. Zároveň se stále americká společnost vyjadřuje o možném prodeji těchto nahrávaných dat. Dle ní je to nesmysl, a rozhodně nikam nic prodávat nehodlá.

Pokud byste nevěděli, jak se Siri ptát, poslouží vám nápověda. Ta je ukryta pod značkou otazníku a po její aktivaci se přehledně zobrazí jednotlivé aplikace, a v nich otázky. Pokud si jich pár osvojíte, věřím, že se vaše práce se systémem ještě zrychlí.

Siri

Hlasová asistentka od Applu tedy dospěla, a po několikaletém vývoji na platformě iOS přišla i na desktopový systém. Tady je, věřím, použitelnější a rád ji budu využívat. Tím spíše, že SDK je k dispozici vývojářům, kteří mohou Siri integrovat do svých vlastních aplikacích.

Časem by se měla ještě zlepšit a dovedu si představit, jak si třeba za 10 let povídáme se svými počítači, a nikomu to nebude připadat divné. Co myslíte vy?

 Kam dál?