Proč USB-C porty podporují Thunderbolt 3 a jak se v názvech vyznat? Přinášíme kompletní přehled specifikací a rozdílů mezi oběma standardy.
Thunderbolt je výsledkem spolupráce společností Apple a Intel pro vytvoření vysokorychlostního rozhraní, které nahradí FireWire. Nyní, ve své třetí generaci, dochází mezi uživateli k určitému zmatku díky USB Type-C jako vybraného konektoru. Pokud si nejste jisti, jaký je rozdíl mezi USB-C a Thunderboltem 3, nyní je čas to napravit.
Není port jako port
Nejdůležitějším faktem je pochopit, že existuje rozdíl mezi fyzickým konektorem a komunikačním standardem dat běžících přes tento kabel.
Klíčový rozdíl mezi USB-C a Thunderbolt 3 spočívá v tom, že používají různé jazyky k odesílání informací z jednoho zařízení na druhé. USB-C používá protokol USB 3.1 a, jak název napovídá, Thunderbolt 3 používá protokol Thunderbolt.
Všechny porty Thunderbolt 3 jsou kompatibilní s USB-C
Jakýkoli port Thunderbolt 3 bude také fungovat jako normální port USB-C. Pokud tedy přemýšlíte, zda bude vaše zařízení USB-C fungovat, buďte ujištěni, že odpověď je obecně ano.
Všechny kabely Thunderbolt 3 fungují také jako obyčejné staré kabely USB-C, avšak ne všechny kabely USB-C jsou uzpůsobeny pro Thunderbolt 3! Zařízení Thunderbolt 3 nebude fungovat s kabelem, který podporuje pouze protokol USB.
Všechny USB-C kabely nejsou kompatibilní s Thunderbolt 3!
Porty Thunderbolt 3 mají navíc hardware, který ve standardním USB-C neexistuje. Připojením zařízení Thunderbolt 3 k portu USB-C, který není Thunderbolt, v mnoha případech nebude mít nic společného.
Existují zařízení, která pracují s Thunderboltem 3 i USB-C a v případě potřeby jednoduše běží na pomalejším protokolu USB. Prostudujte si dokumentaci zařízení a ujistěte se, že bude fungovat s oběma.
USB-C vs Thunderbolt 3 pod kapotou
Proč vůbec existují tyto dva standardy? Pod kapotou jsou mezi nimi velké rozdíly. Nejdůležitější z nich je rychlost. Teoretická maximální rychlost Thunderboltu 3 je 40 Gbit/s. To je čtyřikrát rychlejší než současný standard USB-C.
USB také používá architekturu rozbočovače, kde Thunderbolt používá řetězení. Pokud tedy k počítači připojíte jedno zařízení Thunderbolt 3, budete moct připojit i další zařízení k tomu prvnímu. To je důvod, proč stačí mít pouze jeden nebo dva porty Thunderbolt 3.
Velká šířka pásma Thunderbolt 3 také umožňuje některá docela jedinečná použití, jako je například schopnost připojit externí GPU nebo dva 4K displeje k jednomu portu!
USB-C i Thunderbolt 3 mají své místo ve výpočetním ekosystému a pokud zapojíte správná zařízení do správných portů, budete spokojeni s tím, jak dobře fungují oběma směry.