PříslušenstvíRecenze

Chcete se naučit létat s dronem? Začněte u SYMA X8PRO


Internetový obchod rcobchod.cz nám na recenzi zapůjčil drona od společnosti SYMA s názvem X8PRO. Tento dron je vhodný zejména pro začátečníky a uživatele, kteří neměli s dronem doposud žádnou zkušenost.

Šroubovák a klíč přibalen

Krabice je poměrně kompaktní a obsahuje téměř vše, co bychom očekávali. Nalezneme zde tělo dronu a mnohé další menší součástky, které je nutné na jeho tělo přidělat (nohy, vrtule, krytky, držák na kamerku atd.). Instalace je velice jednoduchá a zvládlo by ji i malé dítě. Některé součástky je ale nutné pořádně utáhnout, takže v krabici naleznete i klasický šroubovák a klíč na utahování. Pokud byste si ale i tak nevěděli rady, jde zde český a anglický manuál.

Dron

V krabici také naleznete HD kamerku s maximálním rozlišením 720p a akumulátor. Výše jsem psal, že se v krabici nachází téměř vše, co byste očekávali. Slovo „téměř“ je zde na místě. Osobně jsem čekal dva akumulátory – v balení je ale bohužel jen jeden, což drona celkem degraduje a uživatel je tak závislý jen na výdrži jedné baterie, která se poté celkem dlouho dobíjí.

Dron

 

 

Nelíbí se mi také styl dobíjení akumálátoru. Bylo by skvělé, kdyby se dala baterie dobíjet klasickým microUSB či USB kabelem. V tomto případě by nebyl problém akumulátor kdekoli dobýt přes externí power banku. Na to zde výrobce asi nemyslel, protože akumulátor se nabíjí přes proprietální konektror, který je kabelem spojen k adaptéru do zásuvky. Pokud tedy chcete nabíjet, jste bohužel vždy odkázání na klasickou zásuvku, což je v terénu značně limitující.Akumulátor má kapacitu 2 000 mAh, což vám vystačí na cca 15 minut letu. Při silnějším větru počítejte spíše s 10 minutami (už chápete, proč jsem vytknul, že v balení není druhý akumulátor?).

Dron

Vedle dronu se v krabici také nachází dálkové ovládání, na které lze namontovat speciální držák na mobilní telefon. Osobně jsem do držáku vkládal iPhone 8 Plus a vše šlo bez problémů. Držák zvládne i větší telefony. Ovladač je poháněn čtyřmi tužkovými bateriemi a v ruce se drží celkem pohodlně a je příjemně lehký.

Syma

Abyste byli plně vybaveni, tak do kamerky lze vložit také microSD kartu, na kterou se následě bude ukládat pořízené video a fotografie. Karta ale není nutností a pokud si nechcete snímky ukládat a stačí vám přenos do telefonu, kartu tak vkládat nemusíte.

 

Vzhled vychází z DJI Phantom

Vzhled drona je dle mého názoru velice povedený a výrobce se zcela jistě inspiroval u dronu DJI Phantom. Bílá s červenou společně hezky ladí a dron zkrátka vypadá dobře. Co se týče kvality zpracování, tak dron je vyroben z plastu, který je ale velice odolný a přitom ohebný. Několikrát jsem měl s dronem nehodu a bez problémů vše přežil. Plasty jsou velice lehké, a tak se i váha dronu zastavila na hodně malém čísle (657 gramů). Při letu to však nemusí být vždy výhra. O tom ale později.

 

3, 2, 1, Start

Pro první vzlet je nutné stažení aplikace SYMA FPV, kterou naleznete jak v App Store tak Google Play. Aplikace je hodně jednoduchá a ukáže vám prakticky jen to nejnutnější – obraz z dronu. Žádné údaje o výšce či jeho orientaci zde nehledejte. Drona jsem testoval několik víkendů a popravdě jsem aplikaci téměř nevyužíval. Měl jsem ji sice v iPhonu zapnutou, ale téměř vždy jsem udržoval vizuální kontakt s dronem a na přenos videa jsem se vůbec nedíval. Aplikace poté nabízí ukládání videí či fotografií, které dron pořídí. Ty lze následně exportovat do vaši knihovny fotografií.

Pomocí aplikace lze také fotit či natáčet videa. Vestavěná kamera od výrobce má maximální rozlišení 720p, takže videa jsou celkem koukatelná a v záběru lze rozpoznávat i nějaké ty větší detaily. Obraz z dronu je s ohledem na jeho cenovku celkem přijatelný. Bohužel zde ale chybí jakákoli stabilizace obrazu, takže videa budou tu a tam trhaná a ne zcela plynulá. Pokud ale budeté létat v bezvětří a vítr vám tak nebude pohazovat s dronem, videa obstojná.

Co také chválím, je kompatbilita s GoPro kamerami. Výchozí kamerku můžete bez problémů sundat a nahradit ji nějakou GoPro kamerou, kterou už třeba vlastníte.

Výchozí kamerku můžete bez problémů sundat a nahradit ji nějakou GoPro kamerou, kterou už třeba vlastníte.

Po úspěšné instalaci se musí aplikace SYMA FPV s dronem spárovat pomocí Wi-Fi. To je jednoduché a vyžaduje to prakticky jen opustit aplikaci, jít do nastavení a připojit se na bezdrátovou síť, kterou dron vysílá. Poté je vše připraveno a může se vyrazit.

iOS

Ovládání na zemi i ve vzduchu

Ovládání drona je intuitivní a na dálkovém ovladači jsou umístěny speciální tlačítka pro předem připravené funkce. Lze tak například automaticky vzlétnout do 1 metru, či automaticky přistát (to se hodí v případě, že ztratíte nad dronem kontrolu a potřebujete honem na zem). Pro vzlet je nutné zapnout drona velkým tlačítkem, které je na horní straně. Stejné tlačítko také naleznete na ovladači.

Co se dalších ovládacích prvků týče, tak zde naleznete jen dvě ovládací páčky, pomocích který se ovládá horizontální a vertikální let dronu a velké zapínací nebo vypínací tlačítko. Dále lze pomocí ovladače ovládat i kamerku, na které lze měnit vertikální polohu a tím pádem i úhel obrazu, který dron zachycuje.

Když už konečně chcete létat, tak musíte obě dvě páčky na ovladači nasměrovat doleva nahoru. Tímto gestem se dron zvedne do výšky 1 metru a můžete létat.

Syma

A jak se dron ovládá ve vzduchu? Opravdu hodně záleží na počasí a povětrnostních podmínkách. Pokud je totální bezvětří, tak se dá s dronem užít kopec srandy a lze se naučit spoustu věcí. Přístroj reaguje poměrně rychle a hbitě. Výrobce také uvádí, že s ním lze dělat i 3D akrobacii a to pomocí zmáčkutní předem definovaného tlačítka.

 

Nebude-li pršet, nezmokneme

Když už jsme u toho počasí, tak nedoporučuji létat ve dnech, kdy je střední vánek. Dron je totiž opravdu hodně lehký a vítr si sním bude dělat, co jen bude chtít. Bohužel, výkon motorů moc dobře vítr nezvládá, a pokud chcete drona vyrovnat a poté letět proti větru, tak to bohužel nelze. Dron buď stojí na místě, nebo lehce couvá a to i v případě, že máte páčku pro horizontální let co nejvíce vepředu a teoreticky by tak měl letět plnou sílou vpřed.

To vše je způsobeno nízkou váhou dronu. Výrobce zde mohl přidat pár kovových částí a nahnat jimi tak pár gramů hmotnosti – dron by se ve větru ihned ovládal o trochu lépe. Jenže to by zase mělo vliv na životnost baterie. Výše popsané může být v některých případech i poměrně nebezpečné, takže opravdu doporučují létat jen za minimálního větru.

Výtku mám také k šedým čepičkám, které drží listy motorů. Téměř vždy, když došlo k nějaké nehodě se stalo, že šedá čepička odletěla společně s listem motoru. To by nebyl až takový problém, kdyby čepička nebyla šedá. V trávě je totiž extrémně špatně vidět, a pokud ji nenaleznete, s létáním jste skončili. Balení totiž neobsahuje náhradní.

Ovladač

Co se týče tlačítka pro automatické přistání, tak to sice funguje, ale výsledkem je ve většině případů to, že se dron po přistání převrátí a opře se o krytky listů motorů. To má bohužel za následek fakt, že s dronem už bez dalšího zásahu nevzlétnete – k dronu musíte přijít a ručně ho narovnat. Tento problém je dle mého názoru dán tím, že přistávací nohy dronu jsou v příliš ostrém úhlu vůči zemi a ve spojení s minimální váhou drona se zkrátka téměř vždy (testováno na trávě a louce), převrátí.

Pokud by vám během letu docházela baterie, tak se nikdy nestane, že by dron jen tak spadnul. Vždy si nechává nějakou menší rezervu a při kritické úrovni baterie sám přistane.

 

Další funkce

SYMA X8PRO je vybaven mnoha senzory, které mu pomáhají s orientací. Dron tak disponuje barometerm, GPS čipem a kompasem. To vše by mělo zaručit, že pokud se vám dron ztratí, tak by se měl umět vrátit na místo vzletu. To je šikovná funkce a mnoho začátečníků ji jistě ocení. Nutné je ale drona nejprve zkalibrovat, aby vše řádně fungovalo.

Dron

Dosah dronu je dle výrobce 200 metrů, což mohu po svém testu potvrdit. Při letu jsem byl maximálně vzdálen cca 180 metrů a tehdy již nefungoval přenos obrazu z drona do iPhonu. Dron se dal stále velice jednoduše ovládat jen přenos videa již nefungoval. Na druhou stranu nevidím důvod, proč s tímto dronem létat tak daleko, protože dron je ze vzdálenosti kolem 200 metrů stejně špatně vidět a létání do tak velké vzdálenosti bez živého videopřenosu mi zkrátka nedává smysl.

SYMA X8PRO také disponuje čtyřmi LED osvětleními, které by měli pomáhat v orientaci a to zejména ve tmě. Levá část dronu tak svítí jinou barvou, než pravá, takže byste měli teoreticky i poznat, jak je dron v prostoru orientovaný.

 

Je určen zrovna vám?

Dron je určen pro všechny lidi, kteří nechtějí hned vydat 20 tisíc a více korun za nějakého drona od DJI. Na tomto dronu od společnosti SYMA si lze vše natrénovat a získat tak základní zkušenosti, co se letu s dronem týká. Dron není zcela určitě stavěn na to, aby pořizoval úchvatné záběry přírody. Popravdě ani nevím, proč výrobce dává k dronu onu kamerku, protože na záběry se stejně nikdo nebude dívat. Kdyby výrobce nahradil kamerku druhým akumulátorem, udělal by rozhodně lépe.

Dron

Za téměř 5 500 Kč dostanete dron, který umí to nejzákladnější a pokud budete časem investovat do nějakého dražšího modelu, nemusíte se bát, že zařízení za několik desítek tisíc rozbijete svoji nešikovností. S létáním už totiž budete mít nějaké ty zkušenosti. Dron je kvalitně vyroben a ani po několika pádech se vám určitě nestane, že by se například něco zlomilo nebo utrhlo. Většina choulostivých součástek se nachází jako náhradní díl v přímo balení. Tedy až na šedé čepičky, které drží listy motorů na svém místě.

Video a fotografie z dronu jsou obstojné a klasického uživatele zřejmě uspokojí.

 

[box type=”success” ]
– Ideální pro začátečníky
– 720p kamera
– GPS návrat domů

[/box]

[box type=”error” ]
– Balení obsahuje jeden akumulátor
– Baterie se nedá nabíjet z USB
[/box]

Za poskytnutí produktu děkujeme obchodu rcobchod.cz

Název: SYMA X8PRO s GPS, návratem domů a pohyblivou HD-FPV kamerou

Cena: 5 490 Kč

Parametry: rozlišení kamery 720p, kapacita akumulátoru 2 000 mAh, dosah 200 metrů (na 2,4 Ghz), délka doby letu 15 minut, GPS, automatický vzlet a přistání, návrat domů, barometr.

Kompatibilita: iOS 8 a novější, Android 4.1 a novější

Rozměry: výška: 19 cm; šířka: 50 cm, délka: 50 cm