MacPříslušenstvíRecenze

USB‑C/USB adaptér – zadrátujte svůj MacBook


Nový MacBook je ultrapřenosné zařízení. Je menší a lehčí, než kterýkoli jiný Apple počítač, proto je také množství portů skoupý. Tento „neduh“ však vyřeší USB‑C/USB adaptér.

Konkrétně nový MacBook obsahuje porty jen dva – jeden je 3,5mm jack konektor pro sluchátka, druhý je USB standardu C. Jestliže tedy chcete k tomuto zařízení něco připojit, musí to mít buď jeden z těchto dvou portů, anebo musíte použít redukci. Budoucnost je sice v cloudu, ale protože jsme zatím „jen“ v přítomnosti, nějaký ten drát prostě ještě je potřeba.

 

Není USB jako USB

Balení adaptéru je typicky Apple. Pokud jste tedy měli co dočinění ať už s jakýmkoli originálním příslušenstvím této značky, toto se ničím neliší. Uvnitř je vyjma produktu ještě pár informačních letáčků. Vzhled samotného adaptéru je příkladný, nijak nevybočuje od čistého designu. Na jedné straně se nachází port USB-C a na straně druhé klasické USB.


 

USB (Universal Serial Bus) je univerzální sériová sběrnice, moderní způsob připojení periferií k počítači. Nahrazuje dříve používané způsoby připojení (sériový a paralelní port, PS/2, Gameport apod.) pro běžné druhy periférií – tiskárny, myši, klávesnice, joysticky, fotoaparáty, modemy atd., ale i pro přenos dat z videokamer, čteček paměťových karet, MP3 přehrávačů, externích pevných disků a externích optických mechanik.

USB-C (USB-Type C)

V roce 2013 byl znám konkrétní návrh standardu a konektoru (nazývaného typ C). Ten se má rozměry blížit variantě microUSB, svými vlastnostmi konektoru Lightningu od Applu. Stejně jako ten půjde typ C USB zasunout oběma směry a navíc i obráceně. První zařízení s novým USB-C se začala objevovat na začátku roku 2015 (Nový MacBook).

Nový konektor nedisponuje pouze datovou prostupností 10Gb/s, ale může být použit i k napájení. Maximem je 5vA při 20vV, tedy 100vW (v porovnání se starší verzí je to až 400x více), což dostačuje i pro napájení většiny notebooků. USB typu C má na obou stranách stejný konektor skládající se z 24 kontaktů (12 shora, 12 zespoda). USB-C bude jednou používáno v téměř všech zařízeních.

Zdroj: Wikipedie


Tak či onak, obojí je správně

USB-C jde do konektoru vložit jakoukoli stranou. Nemusíte tedy řešit, zda jej zasunout takto, nebo jej otočit. S tím odpadl jeden z problémů zejména při horším osvětlení. Přibyl tím ale druhý. Port v MacBooku je totiž tak malý, že nyní nehledáte, jakou stranou USB vložit, ale to, kam jej vlastně zasunout.

Rychlé je pak jako drak (viz výše). Druhá strana klasického USB je uvnitř bílé barvy, dá se tedy tušit, že 3.0 přítomno není. Zjistit rychlost se mi nijak nepodařilo, nicméně odtušil jsem, že nezáleží na kabelu (redukci), ale na připojeném zařízení. Čím nižší je specifikace, tím pomalejší je přenos. Mezi externím diskem s USB 3.0 a MacBookem s USB-C létala data příkladnou rychlostí.

Chcete s novým MacBookem používat externí disky a jiné USB příslušenství? Pak si od vás Apple nechá za kousek kabelu královsky zaplatit.

S vložením USB-C strany do MacBooku není problém (až na to, že konektor někdy musíte hledat, a že v něm drží opravdu pevně). Problém se však může nacházet na straně „klasického“ USB. Plast uvnitř něho je totiž příliš sevřený, a vložit do něho USB zařízení chce sílu. Počítejte nejen s poškrábáním samčího konektoru, ale také s tím, že pokud máte zařízení s výsuvným konektorem, užijete si hodně zábavy.

Osobně jsem narazil u produktu ADATA i-Memory ue710. Když jsem jej chtěl připojit, výsuvná část mi vždy zajela do těla zařízení. Musel jsem tak posuvný mechanizmus zafixovat, abych mohl disk připojit. Po čase se slot sice ochodí, to vám ale v počátcích, kdy potřebujete přenášet data, příliš nepomůže.

Bez této redukce si nedokážu využití MacBooku představit. Data přenáším sem a tam, cloudem i drátem, a tak jsem pořizoval adaptér přímo s počítačem. Na trhu je více redukcí, hubů a dokovacích stanic, které jsou třeba levnější. 579 Kč za kousek kabelu s dvěma konektory je opravdu hodně. Na Applišti vám dozajista jejich recenze přineseme, nicméně do té doby, tisíceré díky za tento adaptér.

[box type=”success” ]

  • Samotná existence adaptéru

[/box]

[box type=”error” ]

  • Cena
  • Pevné sevření konektoru

[/box]

NázevUSB‑C/USB adaptér 

Cena: 579 Kč

Parametry: Připojte USB‑C konektor na jedné straně adaptéru do USB‑C portu na MacBooku a můžete připojit flashovou jednotku, fotoaparát nebo jiné standardní USB zařízení. Můžete připojit i USB kabel na synchronizaci a nabíjení iPhonu, iPadu nebo iPodu.