Recenze

DJI Mavic Air je dron našlapaný jen tím nejlepším a nejnovějším


Od internetového obchodu sportovníkamera.eu jsme na recenzi dostali drona od známého výrobce DJI a to kontrétně model Mavic Air. Pokud to s drony myslíte vážně, následující řádky vás potěší, jedná se totiž o jednoho z nejlepších dronů, jakého můžete aktuálně sehnat a zároveň s ním pohodlně cestovat. 

Dalo by se říci, že Mavic Air má své místo mezi starším Sparkem a profesionálnějším Mavicem Pro. Nový model má ale mnohá vylepšení a uspokojí i ty nejnáročnější uživatele a to zejména na cestách, kde nemá absolutně žádnou konkurenci. Mavic Air byl představen teprve v lednu tohoto roku a od té doby si již získal řadu příznivců a fanoušků.

Miniaturní balení

Dron je sám o sobě velice malý a tomu také odpovídá prodejní krabice. Je až neuvěřitelné, že do takto malé krabičky výrobce nacpal celého drona, pouzdro na nabíječku, baterii, náhradní listy motorů, ovladač, náhradní ovládací páčky, ochranné oblouky k motorům, synchronizační kabely a samozřejmě také manuál. Velice chválím fakt, že výrobce myslel i na uživatele Androidu, takže kromě kabelu s Lightning konektorem v balení naleznete také klasický microUSB.

 

Vzhled vychází z Mavica Pro

Desing dronu je bezpochyby inspirován Macivem Pro. Na tom ale není nic špatného a dron vypadá velice hezky. Jeho tělo je kvalitně zpracované a to z tvrdých plastů, které určitě přežijí i nějaký ten tvrdší náraz. Jak můžete dle fotek vidět, na recenzi nám obchod zaslal černou verzi – prodává se ale také v sněhově bílé či rudě červené. 

Ramena motorů se dají velice prakticky složit, takže pokud hodně cestujete a chcete na své výlety brát i drona, doporučím rozhodně Mavica Air. Listy motorů jsou poté přidělány natvrdo, takže je není nutné pokaždé sundávat (samozřejmě jen v případě, že list zlomíte). Pokud přemýšlíte i nad jiným dronem, tak už nemusíte, v otázce mobility vyhrává Mavic Air na plné čáře a běžnému člověku se bez problémů vleze do ruky a větším jedincům také dokonce do dlaně. 

Mavic

Pokud bych měl drona popsat z každého úhlu, tak na přední straně je zabudovaná 4K Ultra HD kamera s gyroskopem a na zadní straně je krytka USB-C konektoru, prostřednictvím kterého probíhá synchronizace videí či fotek do vašeho počítače. Po stranách nic nehledejte, ty jsou naprosto čisté. Dolní strana je poté vyhrazena pro baterii, která je mimochodem v balení jen jedna. Lze si ale zakoupit Combo verzi, která má v balení rovnou tři baterie, což je na cestách praktické.

Mavic

Nad ovladačem někdo přemýšlel

Ovladač lze, stejně jako drona, složit do miniaturních rozměrů. Je vidět, že ve firmě DJI při navrhování ovladače někdo přemýšlel a vyhnul se tak nešvarům z ovladače pro DJI Sparka, který trpěl na lámání ovládacích páček. Ty totiž nejsou nyní zabudované, ale jsou skryté pod opěrkami do dlaní a na ovladač se musí našroubovat. Také se mi líbí, že opěrky do dlaní jsou ve skutečnosti držáky na telefony či tablety.  Drona jsem testoval s iPhonem 7 Plus v originálním silikonovém obalu a ten je bohužel na držáky moc tlustý, tj. telefon je nejlepší vyndat z jakéhokoli obalu a až poté ho vložit do ovladače. 

Pokud bych měl popsat ovladač stejně, jako jsem to udělal u samotného Aira, tak na horní straně se nachází vysílací antény, na levém boku je port pro kabel, který následně zasunete do vašeho telefonu (Lightning, microUSB, USB-C atd.). Pravá strana je čistá, bez žádných portů. Na přední straně se poté nachází ovládací páčky a tlačítka pro samotný let. Na horní hraně se nachází dvě tlačítka pro spoušť fotoaparátu a start či konec nahrávání videa. Praktické je také posunovací kolečko, pomocí kterého nastavujete úhel 4K Ultra HD kamery. 

Aplikace DJI Go

Pro úspěšné ovládání drona je také nutná aplikace, kterou si lze bezplatně stáhnout v App Store či Google Play. Po stažení se musíte přihlásit do svého DJI účtu, popřípadě si vytvořit nový. Přes aplikaci pak vidíte vysílaný obraz z drona, všemožné letové údaje, jako jsou výška, rychlost, stav baterie, síla signálu a další pokročilé funkce. Kromě toho také aplikace slouží ke stahování videí či fotek. Pokud byste chtěli video či fotografii stáhnout v plné kvalitě, stačí jen v aplikaci pod daným videem či fotkou zmáknout na určené tlačítko. Další možností, jak dostat videa z drona například do počítače je pomocí USB-C kabelu.

Aplikace také podporuje zjednodušený editor, takže svá videa můžete nechat buď sestřihat umělou inteligencí, nebo to můžete udělat sami a trochu si s tím vyhrát. Nechybí klasický střih videa, filtry, hudba na pozadí, texty atd. Co se mi opravdu líbí, je nabízená hudba či hudební podkres k videím. Z DJI Go lze zkrátka vytvořit i profesionálně vypadající video, za které by se nemusel stydět kdejaký Youtuber. Veškeré multimediální soubory lze poté uložit do paměti telefonu a dále je sdílet. Jak jsem psal ale výše, počítejte s tím, že videa či fotky nebudou v té nejvyšší kvalitě. 

Ve vašem DJI účtu máte podrobné statistiky všech letů a to včetně jejich zobrazení na mapě, údajů o výšce, rychlosti, směru let a mnoho dalších. Aplikace také umí zobrazit manuály k letům, takže pokud jste ve světě dronů nováčky, aplikace vás bez problémů naučí létat. 

Stabilita při letu zaručena

Dron je opravdu, jak se říká, blbuvzdorný a létat s ním dokáže opravdu každý a to i ten nejnetalentovanější letec. Mavic Air je totiž vybaven řadou senzorů, které mu pomáhají v orientaci. Pokud tedy máte zapnutý klasický, a ne sportovní mód, všechny senzory jsou aktivní a to jak vepředu, tak vzadu. Pokud byste tedy letěli plnou parou vpřed proti zdi či jinému člověku, dron se před překážkou sám zastaví a to díky senzorům FlightAutonomy 2.0, které využívají vizuální inerciální odometrie a také funkci APAS, což je pokročilý asistenční systém pilota. Tyto všechny senzory a funkce vám zaručí, že s dronem zkrátka nespadnete, nebo minimálně nenabouráte. Důležité je zmínit, že dron má tyto senzory vepředu a vzadu a nikoli po stranách. 

Co se týče stability drona, tak ten je opravdu hodně, ale hodně stabilní a jen tak něco ho nerozhodí. Mavic Air se ve vzduchu skoro ani nehne a hbitě reaguje na vaše příkazy přes ovladač. Létal jsem s ním dokonce i ve větším větru, ve kterém měl sice větší spotřebu baterie, ale jinak mu vítr nedělal žádný problém.

Dron by měl mít dle slov výrobce signál až do vzdálenosti 2 km, což jsem samozřejmě nezkoušel. Člověk by měl respektovat legislativu, a s dronem udržovat vizuální kontakt, který je reálně možný tak do 500 metrů. Poté už drona opravdu nevidíte, natož abyste ho viděli na 2 km. Co se týče vzdálenosti jednoho letu, tak dron je schopen na jedno nabití uletět něco kolem 10 km. 

Funkce, gesta a další

Funkce Mavica Air jsou opravdu velice pokročilé a dron tak uspokojí jak uživatele, kteří budou chtít létat v manuálním režimu, tak také uživatele, kteří využijí jen přednastavené efekty v automatice. Software dronu totiž umí spoustu speciálních efektů, které mají název QuickShot ve kterém zařízení vždy splní předprogramovaný “letový plán“ a vy drona nemusíte vůbec ovládat – stačí jen, abyste zmáčkli jedno tlačítko v aplikaci. Dron tak může automaticky kroužit kolem vás, vzdalovat se a poté se přiblížit či udělat efektivní záběr přímo nad vaši hlavou. Samozřejmě v jakémkoli podobném režimu nesmíte na drona plně spoléhat a toto pravidlo byste měli respektovat. Dron může teoreticky někam narazit.

Co se týče automatických programů, tak dron umí ActiveTrack (sledování osoby), QuickShots (série automatizovaných úkonů, které dron vždy udělá a vytvoří tak nádherné video, SmartCapture (ovládání rukou, gesty) a TapFly (zde vyberete místo na mapě, kam má dron letět a zařízení tam samo bezpečně letí. Vy tak máte klid a čas například na nahrávání videa).

Automatické trackování

Zajímavou funkcí je také automatické trackování, ve kterém lze označit člověka, kterého má dron sledovat. Sledovaný člověk pak může jet například na kole, běžet, nebo dělat cokoli jiného a dron ho bude vždy inteligentně sledovat tak, aby například nenarazil do stromu či jiných překážek. Toto je opravdu skvělá funkce, kterou mnoho uživatelů jistě využije. 

Pokud by vám došly uprostřed letu baterie v ovladači, nezoufejte. Drona lze ovládat také přes softwarová tlačítka v aplikaci, či pomocí gest. To znamená, že pokud například vztyčíte jednu ruku, dron ji bude sledovat. Stejně tak, pokud budete vzdalovat dvě ruce od sebe, dron se bude také vzdalovat. Tuto funkci jsem však popravdě příliš nevyužíval. Když už jsme u vybíjení baterie, tak pokud by došla Mavicu energie přímo za letu, nestane se, že by zařízení spadlo. Jedna z možností je, že pokud má Mavic dostatek energie pro návrat, tak se sám vrátí. Pokud ne, tak přistane v místě, kde se nachází. V aplikaci si lze nastavit varování pro určitá procenta baterie, takže úplné vybití akumulátoru za letu by se nemělo stát.

Nepostradatelnou funkcí každého pokročilejšího drona je také automatické přistání v bodě vzletu dle GPS souřadnic, tj. funkce RTH (Return to home). To Mavic Air samozřejmě také zvládá, takže pokud byste s dronem nechtěli přistávat manuálně, lze v aplikaci zmáčknout jedno tlačítko, potvrdit a dron poté přiletí sám (a to inteligentně – kdyby po cestě potkal nějakou překážku, výpočetní jednotka uvnitř dronu vyhodnotí optimální trasu letu a překážku tak obletí) na místo vzletu a zde přistane. Samozřejmě i to má své limity a pokud například dron není v dostatečné výšce a detekuje nějakou velkou překážku, zastaví se před ní a řízení musíte převzít vy.  

Režim pro otrlé: Sport

Tento režim je pro opravdové fajnšmekry. Po zapnutí módu Sport na fyzickém ovladači se vypnou přibližovací senzory dronu, tj. pokud byste nyní letěli proti zdi, dron do ní narazí. Důležíté je zmínit, že v tomto režimu reaguje dron o mnoho rychleji a je také hbitější. A to opravdu o hodně. Pokud bych měl například srovnat maximální rychlost v klasickém a sportovním režimu, tak ten sportovní je mnohem rychlejší a dron tak dokáže letět klidně i 70 km za hodinu. Tomu ale také odpovídá výdrž baterie, která je v tomto režimu o hodně nižší.  

Technické parametry

Co se týče technických parametrů a čísel, tak Mavic Air váží 430 gramů a jeho rozměry jsou 168×83×49 mm. Dron je tedy velice kompaktní (o něco málo větší, než starší Spark, ale díky možnosti složit ramena motorů vyhrává Mavic z hlediska mobility na plné čáře). Maximální rychlost je výrobcem uváděna na 68 km/h (19 m/s), ale to v případě, že je téměř bezvětří. Dron dokáže létat na jedno nabití kolem 20 minut, což mohu potvrdit – i zde ale hodně záleží na rychlosti větru. Co se týče lokalizačních funkcí, tak dron podporuje jak GPS, tak také GLONASS. Jeho interní paměť činí 8 GB, je možné použít i microSD kartu. 

Co se kamery týče, tak ta podporuje až 4K Ultra HD video a má rozlišení 12 MPx. Nechybí podpora HDR či panoramatické fotografie, která bude mít ve výsledku rozlišení 32 MPx. Kamera poté umí fotit jak do RAW formátu, také také do JPG. Videa se ukládají do MP4 nebo MOV formátu. Latence při přenosu záznamu z drona do mobilního telefonu je 170 – 240 milisekund, přičemž obraz je vždy streamován v dostatečném 720p rozlišení. Baterie má kapacitu 2 375 mAh, přičemž váží 140 gramů. Pokud by vás zajímalo více technických detailů, tak navštivte oficiální stránky výrobce.

Dron pro všechny

Jak jsem psal na začátku této recenze – „blbuvzdorný“ a uspokojí tak naprostého amatéra, který v životě s dronem neletěl, tak také zkušeného „dronaře“. Vyhraje si s ním zkrátka každý, Mavic je narvaný nejnovějšími technologiemi, které zaručí stabilitu letu, nádherný ostrý obraz a mnoho pokročilých funkcí, jako je například RTH (Return to home), sledování člověka či mnohé další speciální efekty.

Jeho cenovka je lehce vyšší, ale garantuji vám, že po prvním vzletu si uvědomíte, že to za ty peníze vlastně stálo. Mavic je krásně mobilní a vždy ho tak lze hodit do nějaké menší tašky či batohu (na rozdíl například od Sparka či Phantoma). Za mě tedy skvělý dron a těším se, jakého nástupce společnost DJI časem představí.

 

[box type=”success” ]
– Kvalitní provedení
– Chytré funkce
– Stabilita při letu

[/box]

[box type=”error” ]
– Výdrž baterie
[/box]

Za poskytnutí produktu děkujeme obchodu sportovníkamera.eu

Název: DJI Mavic Air

Cena: 849 € (21 700 Kč)

Parametry: doba letu cca 20 minut, 4K Ultra HD kamera, signál až do 2,5 km, maximální rychlost 69 km/h, GPS, GLONASS, kapacita baterie 2 375 mAh, microSD karty, 8 GB vnitřní úložiště

Kompatibilita: iOS či Android zařízení podporující aplikaci DJI Go

Rozměry: 168×83×49 mm; hmotnost: 430 gramů