Aplikace a HryRecenze

Transistor – když křehká žena třímá robustní meč, je to pěkně drsná řež


Když populární zpěvačka přijde o hlas, je to na pytel. Když k tomu přijde o život její milý, je to pro ni opravdu den blbec. Pěkně se milé děti usaďte, Transistor vám poví příběh, který jste ještě neslyšely.

Vývojářské studio Supergiant Games mělo za sebou úspěšnou hru Bastion a rozhodovalo se, co dál. Vymysleli akční RPG titul Transistor s tak nevšedním příběhem a pojetím, že opět nešlápli vedle. Transistor nejdříve vyšel pro konzole a PC, později se jej ale dočkali i uživatelé platformy iOS.

 

Křehká žena/obří meč

Transistor není jako žádný jiný. Trochu se podobá Final Fantasy (díky inspiraci japonskou kulturou), co se grafického pojetí týče, a pokud pominete přemíru barviček, atmosférou je jednoznačně laděn do Noir stylu. Žánr akční RPG pak znamená, že budete svou postavu vylepšovat, a do toho si budete muset klestit cestu skrze přemíru protivníků.


Supergiant Games je americké studio vzniklé roku 2009 zabývající se vývojem her, které sídlí v San Jose v Kalifornii. Několik členů týmu tvořili bývalí vývojáři z Electronic Arts studia, které vyvíjelo slavnou sérii her Command & Conquer. Jejich první hra, Bastion (vydaná roku 2011), dostala vysokou kritickou chválu, a mnohými byla označena i za hru roku. V březnu roku 2013 vývojáři oznámili svůj další titul, Transistor, který byl vydaný 20. května 2014. Ten v červnu roku 2015 přišel i do aplikačního obchodu App Store.

Zdroj: Wikipedia


Hlavní hrdinové jsou dva – křehká žena a obří meč. Žena se jmenuje Red, meč pak Transistor. Ženy se chtěl někdo zbavit a spáchal na ni atentát, aby ji navždy umlčel. To se mu víceméně povedlo, protože ač ta přežila, po útoku přišla o hlas. Kdo nepřežil, byl její milý, který za ni položil život. Zůstal probodnutý opravdu robustním mečem – Transistorem.

Když už dá meč hře jméno, nemůže být přece jen tak ledajaký. Tento do sebe dokáže absorbovat duši mrtvých, a tak, ač Red o svého druha po fyzické stránce přišla, ta duševní zůstává spjatá s mečem. A protože Transistor má tu vlastnost, že dokáže zesilovat, skrze meč tak mrtvý muž ke své drahé promlouvá, vede ji, radí, i když ta mu nemůže odpovědět jinak než svými činy.

 

Vítězství za použití logiky

Bojový systém je důmyslný, z počátku ale může vypadat zmatečně. K dispozici máte čtyři útoky – schopnosti, které můžete ještě vylepšovat a kombinovat. Do toho jsou dále přítomny nějaké pasivní složky, kterými si dané statistiky zvyšujete. Samozřejmě jste omezeni počtem slotů a mnohými dalšími faktory.

Inteligentní osobní váha, inteligentní zubní kartáček, a teď i inteligentní zbraň – meč Transistor má totiž duši.

Boj pak probíhá real-time, přičemž máte možnost hru zapauzovat a rozmyslet si následující postup. K dispozici je několik akčních bodů, které můžete využít k útoku nebo pohybu. Využívat se však vyplatí i prostředí, za které se lze krýt. Zní to krkolomně a musíte si principy osvojit, abyste byli schopni postoupit v ději dále. Hra vás k tomu ale vede, takže nemějte strach.

Ukazatel zdraví je dostatečně dlouhý, navíc se vám po každém vyhraném souboji doplní do plného stavu. Pokud ale neuspějete, přijdete o jednu schopnost, která zůstane po nějakou dobu uzamčena, a vy ji tak nemůžete při následujících soubojích používat. Vyplatí se tedy neumírat, ale to je asi jasné všem, ne?

 

Editorsʼ Choice je zárukou

Hra vám vydrží na pět hodin usilovného hraní, při kterém se rozhodně vyplatí mít sluchátka na uších. Dabing a doprovodná hudba je dokonalá a tvoří značnou část atmosféry hry. Pokud hrajete bez zvuků, budete o mnohé ochuzeni a děj vás tak nevtáhne. Stejně tak to chce trochu ovládat anglický jazyk.

Struktura úrovní je zajímavá a jejich prostředí úchvatné, dějové vsuvky unikátní. Chvílemi tak máte pocit, že se koukáte na japonský seriál typu Ergo Proxy atd. Důležité je nenechat se odradit principy boje a počáteční složitostí, kdy nevíte kam a na co kliknout. Ovládání je odladěno dotykovým displejům, takže náhodné překlepy se naštěstí nedějí a všechny aktivní prvky jsou dostatečně veliké. Pokud však dáváte přednost desktopové verzi, je dostupná i pro operační systém OS X.

[box type=”success” ]

  • Unikátní příběh
  • Dabing, zvuky, hudba
  • Atmosféra
    [/box]

[box type=”error” ]

  • Zpočátku zmatené
  • Přímočaré úrovně
    [/box]
icon
TransistorSupergiant Games, LLCGames129,00 KčStáhnout