PříslušenstvíRecenze

Bezdrátová sluchátka Swissten AirBuds FA-1 jsou tak trochu jiné AirPods


Pokud vás při poslechu hudby neustále otravuje kabel od sluchátkek a hledáte nějaká opravdu bezdrátová, máme pro vás celkem zajímavý tip na model AirBuds FA-1 od společnosti Swissten.

Internetový obchod max-shop.cz nám k recenzi poskytnul sluchátka Swissten AirBuds FA-1, která se bezpochyby inspirovala u Applu a jeho AirPods. Celý koncept fungování je až podezřele podobný, přitom však v několika ohledech stále dost odlišný. Jestli k dobrému, zjistíte níže.

Firma Swissten je známá zejména díky příslušenství, které pro mobilní telefony, tablety a počítače vyrábí. Společnost se při výrobě produktů inspiruje od švýcarského smyslu pro kvalitu a přesnost. Od Swisstenu tak lze zakoupit například tvrzená skla, nabíječky, sluchátka, handsfree sady, držáky do aut a mnoho dalšího. Společnost je poměrně mladá, protože byla založena teprve v roce 2015. Už nyní ale v jejím portfoliu naleznete více jak 45 různých produktů. Oficiální stránky výrobce naleznete ZDE.

Obsah balení a první nastavení

Produkt dorazil v krabičce, ve které byla dvě sluchátka, nabíjecí pouzdro, napájecí microUSB kabel, návod a několik velikostí špuntů a záušníků do uší. Design sluchátek je skutečně futuristický, použitý materiál je plast a to včetně nabíjecí krabičky. Materiál je ale celkem kvalitní a nemusíte se tak bát, že by konstrukce sluchátek byla nějak nekvalitní a časem se poničila. V pouzdře drží AirBuds pomocí magnetů, takže prakticky není šance, že by vám samovolně vypadla. V pouzdře drží, i když ho kompletně otočím.

V uších sedí velice pevně a ani při sportování tedy nemusíte mít obavy, že by vám sluchátka vypadla.

Každé sluchátko má svou vlastní diodu, která vás informuje, že se aktuálně nabíjí (bliká zeleně). Na zadní straně pouzdra potom naleznete microUSB konektor na nabíjení a čtveřici LED, které blikají pro změnu bíle a informují vás o stavu nabití pouzdra.

Co se hmotnosti týče, tak pouzdro váží pouhých 73 gramů a jedno sluchátko pak gramů pět. Pokud tedy plné pouzdro přibalíte například do batohu, rozhodě jej neucítíte. Stejně tak se díky své nízké váze i dobře nosí v uších.

Sluchátka se jinak chovají jako klasická Bluetooth sluchátka – nejprve je zapotřebí je s daným zařízením spárovat a poté už je obsluha vcelku snadná. Bohužel, pokud bych měl AirBuds srovnat s AirPods, tak sluchátka od Applu jsou podstatně pohodlnější na provoz a to zejména v situacích, kdy si chcete přehrávat hudbu na více zařízeních. To je ale konkurenční výhoda Applu a od AirBuds tuto funkci snad ani nikdo neočekává.

Párování a hudební projev

Pokud tedy máte sluchátka spárovaná s iPhonem a chcete poslouchat hudbu na iPadu, musíte je od iPhonu odpárovat (popřípadě vypnout na iPhonu Bluetooth) a znova spárovat s iPadem. Doporučuji tedy moc neměnit zařízení, protože potom bude obsluha mnohonásobně snazší. Párování funguje tak, že levé sluchátko je primární a páruje se tak jen to. Pravé je poté sekundární a o přenos hudby se postará „bridge“, který vytvoří levé sluchátko, čímž se hudba přenáší do pravého.

Velice pozitivní je také automatická detekce vyndání z pouzdra. Pokud je totiž pouzdro zapnuté, po vyndání sluchátek již nemusíte sluchátka zapínat – zapnout se automaticky. Stejně tak v v opačném případě.

Každé sluchátko má mikrofon a také své tlačítko, kterým se zapíná/vypíná, přijímá hovor atd. Stejně tak lze dlouhým jeho podržením aktivovat Siri.

Co se hudebního projevu týče, tak to jsou průměrná sluchátka, která vás ničím nepřekvapí, ale ani neurazí. Jejich hlavní výhoda totiž není v hudebním projevu ale v poměru cena/výkon, a také v tom, že jsou kompletně bezdrátová. Audiofila tak nenadchnou, ale běžnému uživateli naprosto dostačují. Pokud bych měl srovnat AirBuds se s kabelovými sluchátky EarPods, tak ta od Applu hrají o trošku lépe – hudba v nich je taková plnější a jsou i výraznější basy. Tím ale nechci říci, že by AirBuds basy neměla – mají je, ale méně výrazné.

Bohužel, jak je tomu u podobných sluchátek zvykem, ovládání hlasitosti je složitější. Máte v zásadě dvě možnosti, buď nastavujete hlasitost přes iOS zařízení, nebo pomocí Apple Watch. Stejně, jako v případe Apple AirPods. V uších pak sedí hodně pevně a ani při sportování tak nemusíte mít obavy, že by vám sluchátko vypadlo. Ostatně, pokud by vám byl špunt, který se vkládá do ucha malý nebo velký, lze jej vyměnit za vhodnější.

Hudba a Netflix ano, YouTube ne?

S AirBuds jsem v celku spokojen a slouží mi dobře. Bohužel ale, je zde jedno velké mínus, které popravdě nechápu, čím je způsobeno. Přehrávání hudby na Spotify i mobilní verzi YouTube je naprosto v pořádku. Dokonce jsou zkoušel i Netfix a iVysílání, které funguje se sluchátky naprosto spolehlivě.

Bohužel si ale sluchátka z nějakého důvodu nerozumí s iOS aplikací YouTube a zvuk je zde asi o vteřinu, nebo dvě opožděn. Videa jsou tak nekoukatelná a popravdě nevím, v čem je chyba. Problém jsem zaznamenal na více zařízeních, takže je možné, že je to například jen softwarová chyba aplikace YouTube, která bude časem opravena sluchátka v tom můžou být docela nevinně.

Na druhou stranu, pokud by se někdo chtěl dívat na YouTube videa se sluchátky v uších, nic mu nebrání spustit YouTube přes Safari, či jiný webový prohlížeč pro iOS. Jaká je situace u Androidu a YouTube aplikace, netuším.

Technické specifikace

Zvuk se přehrává z reproduktorů sluchátek hlavně díky přítomnost zvukového čipu CSR – CSRA63120. AirBuds také podporují Bluetooth 4.1 a všechny moderní standardy – HSP, HFP, A2DP, AVRCP. Dosah Bluetooth signálu je poté dle slov výrobce 10 metrů.

Co se týče baterie, tak ta má v každém jednom sluchátku kapacitu 55 mAh, přičemž vydrží přehrávat hudbu kolem dvou hodin. Pokud by sluchátkům na cestách došla energie, stačí AirBuds vložit do pouzdra, které má kapacitu baterie 750 mAh a sluchátka dobít. Jednoduchým matematickým výpočet zjistíte, že sluchátka se dají plně dobít asi 6-krát. Plné nabití obou sluchátek zabere něco mezi třemi a čtyřmi hodinami. Ve widgetu na vašem iOS zařízení také vidíte stav baterie, což je praktické.

Swissten

[box type=”success” ]

  • Opravdu bezdrátové řešení
  • Pro běžného uživatele naprosto dostačují
  • Futuristický vzhled

[/box]

[box type=”error” ]

  • Nejsou pro hudebního fajnšmekra
  • Při přehrávání YouTube videa je zpožděn zvuk

[/box]

Za poskytnutí produktu děkujeme obchodu iPouzdro.czMax-shop.cz

Název: Bezdrátová sluchátka pro iPhone a iPad – SWISSTEN, AIRBUDS FA-1

Cena: 1 798 Kč

Parametry: Bluetooth 4.1, čip CSR – CSRA63120, standardy HSP, HFP, A2DP, AVRCP, doba přehrávání cca 2 hodiny, doba nabíjení z pouzdra 3-4 hodiny, nabíjecí napětí 5V

Kompatibilita: všechna zařízení podporující Bluetooth

Rozměry: Pouzdro: výška: 70 mm, šířka: 60 mm, hloubka: 40 mm. Sluchátko: výška: 50 mm. Hmotnost pouzdra 73 gramů. Hmotnost sluchátka 5 gramů.