PříslušenstvíRecenze

Chytrý adaptér do zásuvky TP-Link HS110 vám ulehčí život a ještě zkontroluje spotřebu energie


TP-Link HS110, jak se oficiálně zařízení jmenuje, je chytrý adaptér do zásuvky, který je kompatibilní například s Google Home (Google Assistant) či Amazon Echo (Alexa). Co vše adaptér umí, a jaké jsou zkušenosti z jeho používání?

 

Obsah balení a zpracování adaptéru

Balení je velice strohé a obsahuje v zásadě jen to nejnutnější. Při rozbalování tak narazíte na potřebnou literaturu (návody atd.) a poté už jen na samotný adaptér. Nic víc zde nehledejte. Co se týče samotného chytrého adaptéru, tak ten je zpracován velice hezky. Nikde nic nevrže a vypadá to, že by zařízení mohlo pár let sloužit.

Na těle adaptéru se nachází jen jedno tlačítko. To neslouží jen pro zapnutí a vypnutí, ale také pro první nastavení a zapnutí/vypnutí Wi-Fi. Toť vše. Veškeré ostatní funkce adaptéru se ovládají přes speciální aplikaci pro iOS nebo Android.

Oficiální aplikace výrobce, Kasa Smart, je vynikajícím pomocníkem, přes kterého vše ovládáte

 

TP-Link HS110

 

Zapnutí a nastavení adaptéru v aplikaci

První nastavení je velice jednoduché a v zásadě vás veškerými nutnostmi provede průvodce v aplikaci Kasa Smart. V aplikaci je nutné připojit adaptér na vaši domácí Wi-Fi síť a zvolit, jak se bude adaptér jmenovat – v názvu může být prakticky cokoli, přes osvětlení, po kávovar. Záleží tedy jen na vás, do jakého zařízení adaptér připojíte.

Při pojmenovávání ale důrazně doporučuji volit anglická slovíčka, pokud si adaptér spárujete například s Google Home, bude tak ovládání přes Google Assistanta mnohem jednodušší. 

TP-Link HS 110 bohužel nepodporuje platformu Apple HomeKit a zdá se, že ani do budoucna nebude.

 

Aplikace Kasa Smart

Oficiální aplikace výrobce, Kasa Smart, je vynikajícím pomocníkem, přes kterého vše ovládáte. Po úspěšném nastavení adaptéru tak na hlavní straně vidíte všechna vaše zařízení (výrobce má mnoho chytrých doplňků, takže zde můžete vidět všechna vaše chytrá osvětlení, žárovky či adaptéry od společnosti TP-Link). Po kliknutí na námi recenzovaný adaptér pak vidíte aktuální spotřebu elektrické energie, včetně detailních statistik.

V aplikaci je také možné nastavit časový rozvrh, během kterého bude adaptér zapnutý či vypnutý. Můžete také nastavovat různé scény, například když jdete spát, nebo naopak ráno vstáváte. Možností je zkrátka mnoho a z nastavení a možností adaptéru si vybere snad každý.

Pozitivní také je, že adaptér můžete ovládat odkudkoli – nemusíte tedy být nutně doma na domácí Wi-Fi. Pokud tedy budete například na dovolené a chcete odradit zloděje, můžete nastavit automatické zapnutí a vypnutí adaptéru či adaptér ručně zapnout přes aplikaci. 

 

Propojení s chytrými asistenty a IFTTT

TP-Link HS 110 bohužel nepodporuje platformu Apple HomeKit a zdá se, že ani do budoucna nebude. Co je ale pozitivní, je podpora Google Assistanta v Google Home či Amazon Alexy v Amazon Echo. Výrobce také uvádí podporu Microsoft Cortany, takže by měl být uspokojen snad každý uživatel. 

Přes speciální aplikace právě pro tyto chytré reproduktory můžete adaptér propojit s vaším Google či Amazon účtem a vše ovládat hlasem. To je extrémně pohodlné a ovládání přes oficiální aplikaci Kasa Smart se to nemůže rovnat. Vyslovit tak například „Hey Google, turn TV light on“ je prostě geniální.

Pokud by vám ale i ovládání hlasem bylo málo, je zde aplikace IFTTT (IF THIS THAN THAT), ve které si lze nastavit nějakou reakci na určitou akci. Lze tedy například vytvořit scénu, že když jsem blízko domova, tak se zapnou vybraná světla v bytě. 

Stejně tak si lze nastavovat vlastní hlasové příkazy pro Google Home či Amazon Echo. To je dobré například v případě, že chcete svá chytrá zařízení naučit nějakou scénu. Třeba po vyslovení „Hey Google, good night“ vám hlasový asistent vypne všechna světla a nastaví termostat na 21 °C. 

Nejlepší na tom všem je, že nemusíte mít všechna chytrá zařízení od jedné značky, stačí jen, aby podporovali IFTTT a hlasové asistenty.

 

Opravdu mocný nástroj

Chytrý adaptér od společnosti TP-Link tedy doporučuji všem, kteří chtějí určitá zařízení či světla ovládat hlasem. Podporu HomeKitu zde bohužel nehledejte, na druhou stranu výrobce podporuje konkurenci v podobě Google Home a Amazon Echo. Aplikace Kasa Smart je velice přehledná a pro základní správu zařízení naprosto postačí. 

Velice pozitivně také hodnotím to, že do adaptéru lze zapojit i klasický prodlužovací kabel a do něj následně zapojit několik spotřebičů či světel. Logicky tak bude celý prodlužovací kabel ovládat tento chytrý adaptér a vy tak budete moci ovládat podstatně více zařízení, než jen jedno. 

Pokud ale budete zapojovat do adaptéru prodlužovací kabel, dejte si pozor, abyste nepřekročili napětí doporučené výrobcem. Pokud budete zapojovat nějaká normální zařízení, tak by mělo být vše v pořádku, pokud ale chcete zapojit nějaký energeticky náročnější spotřebič, pozorně si prostudujte celkové napětí, proud atd. 

Adaptér by měl být používán v rozmezí 100-240 voltů, přičemž počet ampérů je 16.

Po celou dobu fungování tohoto chytrého adaptéru se mi nestalo, aby se objevila nějaká chyba či něco podobného. Adaptér funguje naprosto spolehlivě a to bez sebemenších chyb. [box type=”success” ]
– Jednoduché nastavení
– Funguje spolehlivě
– Prakticky o něm nevíte

[/box]

[box type=”error” ]
– Nepodporuje HomeKit

[/box]

Za poskytnutí produktu děkujeme agentuře ChilliCom

Název:  Chytrý adaptér TP-Link HS110

Cena: 927 Kč

Parametry: napětí 100-240 V, 16A, hmotnost 131 gramů

Kompatibilita: iOS 8 a novější, nebo Android 4.1 a novější

Rozměry: 3,9 x 2,6 x 3 cm