RCS zprávy na iPhone fungují, ale podpora musí vzejít i ze strany operátora. Jak jsou na tom ti v Česku a kdy se dočkáme?
Když bylo vydáno iOS 18, někteří iPhone uživatelé viděli malou změnu v aplikaci Zprávy – značku RCS v textových chatech s podporovanými uživateli Androidu. Seznam lidí schopných využít tento lepší systém je však stejně spletitý jako problém fragmentace Androidu.
RCS zprávy na iPhone jen pro někoho
Podle seznamu poskytnutého Foxt Dev je podpora RCS omezena na několik populárních operátorů ve Spojených státech, Kanadě, Španělsku, Spojeném království, Německu, Belgii a Francii, ale mimo ně podpora RCS neexistuje. Použitá verze RCS je ta, kterou nastavilo GSMA, nikoli Google, takže není povoleno ani šifrování typu end-to-end.
RCS vám přináší vylepšené sdílení fotografií a videí, indikátory psaní a základní reakce. Apple, Google a GSMA pracují na šifrovaných zprávách pomocí RCS, ale může to chvíli trvat.
Podporovaní operátoři ve vybraných zemích sice umožňují RCS, ale zdaleka nejde o globální nebo univerzální protokol pro zasílání zpráv. Nedostatek šifrování znamená, že většina lidí by pravděpodobně měla použít jiné služby, pokud je to možné.
Pro tuto chvíli je iMessage pravděpodobně vaší nejlepší volbou, zvláště když Apple neustále přidává funkce. Mimo Spojené státy jsou aplikace jako WhatsApp, Line, Signal a WeChat stále největšími komunikačními prostředky.
RCS je jen další standard
Google se chytil RCS jako možný způsob, jak uniknout své historii vytváření a zabíjení neúspěšných aplikací pro zasílání zpráv na Androidu. Společnost ji umístila jako nadřazenou službu, kterou Apple odmítl přijmout, přestože jde o ústup ze stávající služby iMessage na produktech Apple.
Namísto práce na vytvoření konkurenceschopné služby, která by se mohla rovnat iMessage, Google bojoval o to, aby vlastnil kus toho, co Apple kultivoval více než deset let pomocí iMessage – výchozí stav. To se však nezdařilo, protože i když Apple přijal RCS, nepoužil uzamčenou verzi Google.
Vzhledem k povaze SMS bude pravděpodobně trvat desetiletí, než je úplně vyřadit. A i když je RCS rozhodně vylepšením pro zelené bublinové chaty, slouží pouze k dalšímu zkomplikování již tak zaneprázdněného prostoru plného desítek chatovacích možností.
Krása systému Applu spočívá v tom, že iMessage existuje jako součást Zpráv a je vázán na telefonní číslo uživatele. Spotřebitelé by si nikdy neměli a nikdy nebudou sednout ke zvážení, jaký protokol chatu používají.
Jakmile bude RCS zašifrováno a významná většina světa jej bude moci používat při chatování s uživateli iPhonů, bude to schůdnější možnost. Vzhledem k tomu, že RCS dnes existuje, je pravděpodobně lepší zůstat u jakékoli chatovací aplikace, kterou jste dříve používali k rozhovoru se svými přáteli Android, místo abyste spěchali, aby se všichni dostali do skupinového chatu RCS.
Alespoň posílání obrázků a skupinové chaty budou díky RCS menší noční můrou mezi uživateli iPhonu a Androidu. Je to vylepšení oproti SMS, ale stále to není sjednocující univerzální protokol, který skutečně pomáhá všem – jen těm, kteří mají správný telefon a správného operátora ve správných zemích.
RCS v Česku
Zdejší operátoři reagují na změny pomalu a už historie nás několikrát poučila, že tomu tak bude i nadále. Například vyjádření operátora Vodafone nám nedává moc důvodu k pozitivnímu myšlení:
V tuto chvíli službu RCS na telefonech Apple iPhone nepodporujeme. Podpora je podmíněná schválením a certifikací ze strany Applu. Ta je oproti telefonům se systémem Android, kde RCS v naší síti poskytuje společnost Google, specifická.
Uvidíme, kdy podpora začne. Zřejmě se čeká na to, až operátoři usoudí, že je vhodné do podpory investovat a podobně jako spustili možnost využívat mobilní data s Apple Watch, tak nasadí RCS. Kdy to ale bude, nikdo zatím neví.