Příslušenství

Raspberry Pi 4 přichází s podporou 4K a až 4GB operační pamětí

Legendární malý počítač za velmi dostupnou cenu půjde teď využít na více práce


Raspberry Pi 4 je tu! Populární mikropočítač se dočkal výrazné aktualizace a doslova za pár set korun tak můžete mít výkonné zařízení do kapsy.

Zatím nejvýkonnější Raspberry Pi právě přichází na trh. Už nyní je k dostání za cenu 35 dolarů na oficiálních stránkách výrobce nebo na stránkách českého dodavatele za 988 Kč. Za cenu v přepočtu zhruba 800 Kč dostanete skutečně výkonný mikropočítač, který hravě zvládne většinu běžné práce. Navíc si umí poradit s výstupem ve 4K rozlišení.

Raspberry Pi 4
Nový mikropočítač Raspberry Pi 4

Raspberry Pi 4 nabízí několik konfigurací a to dokonce i s 4GB operační pamětí, která by měla být schopna zvládnout většinu běžných úloh, jako je procházení webu a používání mailu. Pokud to tak skutečně bude, stane se počítač jako takový zase dostupnějším zařízením pro lidi po celém světě.

Raspberry Pi 4 se čtyřmi USB porty

Tak jako předchozí verze, i Raspberry Pi 4 začíná na ceně 35 amerických dolarů. Například u nás se nyní prodává model 3 za cenu kolem 1 000 Kč a 988 Kč zaplatíte za verzi 4. A už základní verze je vybavena čtyřmi USB porty (2x USB 2, 2x USB 3), gigabitovým ethernetem, dvěma micro HDMI porty, 1GB operační pamětí a čtyřjádrovým procesorem Broadcom BCM2711 s taktem 1,5 GHz.

Raspberri Pi 4
Popis mikropočítače Raspberri Pi 4

Impozantní skutečností je, že Raspberry zvládne podporovat v jednu chvíli dva 4K displeje. Pokud budete zařízení potřebovat na náročnější práci, určitě si připlaťte za vyšší RAM. Model s 2GB operační pamětí vyjde na 1 262 Kč a ten s 4 GB na 1 536 Kč. V současné chvíli jdou vyšší varianty pouze předobjednat, základní je skladem.

Co se od předchozí generace změnilo

Raspberry Pi 4 hodně posílilo. Zvedl se výkon procesoru o 100 MHz, zvýšil se počet USB ze dvou na čtyři a výrazně se zrychlila bezdrátová konektivita. Nyní je totiž podporováno Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 802.11ac (Wi-Fi 5) na obou frekvencích.

Mikropočítač už se etabloval jako nízkoenergetické řešení pro mediální server nebo hub pro chytrá zařízení. Teď ale s novými specifikacemi míří výš a rozhodně může být dobrou volbou pro obyvatele chudších zemí nebo jako nízkonákladové řešení pro firmy.

Zdroj