MacRecenze

Oživený iMac od nsparkle


Nsparkle je firma zabývající se zvyšováním výkonu u počítačů značky Apple. O vše se postará a vy nemusíte nic řešit. Mně ukázala, co dovede se čtyři roky starým iMacem.

Konfigurace před a po

Aby se v nsparkle předvedli, co dokáží, zaslali mi na test 21,5palcový iMac z roku 2010. Jeho konfigurace byla následující:

 • Intel Core i3 @ 3,06 GHz
 • 4 GB 1333 MHz DDR3 (2×2 GB)
 • ATI Radeon HD 4680 256 MB
 • Disk od Applu 500 GB

Tento iMac jsem postupně podrobil následujícím testům:

Poté jsem iMac odeslal zpět a za několik dní mi přišel vylepšený iMac s následujícími parametry:

 • Intel Core i3 @ 3,06 GHz
 • 16 GB 1333 MHz DDR3 (4×4 GB)
 • ATI Radeon HD 4680 256 MB
 • SSD disk 128 GB od značky OWC Electra
 • HDD Hitachi He6 6 TB
 • Mechanika superdrive umístěna v rámečku

Jak vidíte, byla navýšena paměť RAM a úložný prostor pro data a vyměněný systémový disk. Opět jsem otestoval počítač v programech Geekbench 3, Cinebech R15, Blackmagic Disk Speed test, plus jsem navíc testoval, jak se budou disky a paměť chovat po zaplnění.

Výsledky testu

Původní sestava

 • Start systému 36,23 s
 • Geekbench 3 – jedno jádro 1 986, všechna jádra 4 138
 • Cinebench R15 – OpenGL 20,53 fps, CPU 231 cb
 • Disk – rychlost zápisu 92,4 MB/s, rychlost čtení 121,4 MB/s

Vylepšená sestava

 • Start systému 24,73 s
 • Geekbench 3 – jedno jádro 1 992, všechna jádra 4 139
 • Cinebench R15 – OpenGL 20,78 fps, CPU 231 cb
 • Disk SSD – rychlost zápisu 128,3 MB/s, rychlost čtení 262 MB/s
 • Disk HDD – rychlost zápisu 176,9 MB/s, rychlost čtení 177,8 MB/s

Vylepšení se téměř nedotklo výpočetního výkonu, zato rychlost disku a startu systému se slušně zvýšila. Start systému jsem měřil i s mezičasem, než se spustí samotné načítaní z disku. Z měření mi vyplynulo, že než počítač začal načítat systém z disku, tak to trvalo shodně okolo 17 vteřin, poté mi ovšem plocha naběhla za 19 vteřin, respektive za osm vteřin ve verzi s SSD diskem.

Rychlost SSD byla pro mě mírným zklamáním, prvním problémem je, že počítač má SATA II. Tím druhým, že disk nedosahuje při zápisu maximální hranice SATA II. Rychlost zápisu 128 MB/s mi přijde dost podprůměrná na dnešní dobu. Rychlost čtení 262 MB/s je odpovídající použitému SATA II.

Naopak překvapením byl pro mě klasický rotační disk, jeho hodnoty byly téměř srovnatelné při zápisu i při čtení, a to 177 MB/s. Na rotační disk je to hodně dobrý výkon.

Je ovšem známo, že se zaplněním disku klesá i jeho rychlost, abyste měli lepší představu, zaplnil jsem oba disky. Na SSD zbylo 20 GB ze 128 GB a jeho rychlost se pohybovala okolo 116 MB/s pro zápis a 205 MB/s pro čtení. Rotační disk byl na tom podstatně hůře, zbylo na něm okolo 1,5 TB ze 6 TB a vytáhl to maximálně na 125 MB/s při zápisu i při čtení.

Paměti RAM měl počítač po vylepšení opravdu spoustu, a tak jsem v ní vytvořil 10GB RAM disk. Tím mi vznikl disk, který má skoro neomezenou rychlost. Na něj jsem překopíroval 8GB soubor a následně testoval rychlost disků pro zápis a pro čtení.

Zmínil jsem pomalejší rychlost zápisu na SSD, v nsparkle jim to nedalo a napsali přímo výrobci, čím to může být a zde je jejich vyjádření:

V OWC tvrdí, že disky jsou v pořádku a v testu s Blackmagic.app dosahují nižších rychlostí, protože tato aplikace používá tzv. nekomprimovatelná data a doporučují použít buď AJA System Test, nebo Speedtools Quickbench. Hezky je to popsáno zde

V tomto jim musím dát za pravdu. Blackmagic není úplně vhodný pro přesné měření a způsob, jakým na disk zapisuje, ukazuje nižší rychlosti obecně u všech SSD s řadičem SandForce (používá jej např Intel). Tento řadič totiž pro ukládání dat využívá algoritmus, který pracuje s komprimovanými daty, a ta od Blackmagic.app komprimovat nelze, a proto je výsledek nižší. V minulosti rozdíl nebyl takový, ale asi už nedokážu odhalit, jestli se něco změnilo v samotné aplikaci nebo ve firmwaru disků. Vyzkoušel jsem několik disků naměřit v Blackmagic a AJA testu. V Blackmagic se rychlost zápisu odvíjela od velikosti disku, se 120 GB rychlost začínala na 125 MB/s a se 480 GB už se dostala i nad 200 MB/s. Naproti tomu v AJA testech měly všechny Electry 3G stabilně zápis přes 240 MB/s.

A na kolik to vyjde?

Přidání 120GB SSD OWC Electra místo DVD mechaniky do tohoto iMacu vychází včetně montáže, rámečku OWC a čištění od prachu na 4 942 Kč. U novějších modelů iMaců, než je tento, pak nsparkle umí SSD přidat jako další disk, takže v iMacu zůstane jak původní pevný disk, tak i DVD mechanika. Tu v tomto testu umístili do externího boxu za 1 096 Kč. Na nový disk můžou také přenést systém se všemi daty a nastavením tak, aby mohl klient ihned pokračovat v práci a nemusel se o nic starat.

Pro data namontovali největší dostupný disk HGST (Hitachi) He6 o kapacitě 6 TB. Tento disk je unikátní, protože je kvůli dosažení takové kapacity naplněn heliem. Navíc dosahuje vyšších rychlostí čtení i zápisu než kterýkoliv běžný rotační disk. Vychází včetně náhrady teplotního čidla pro tento model iMacu na 15 522 Kč. Je tedy zaměřen pro ty nejnáročnější uživatele.

Zvětšení operační paměti na 16 GB od výrobce OWC, mající doživotní záruku, vychází včetně montáže na 6 339 Kč.

Více informací najdete na stránkách nsparkle.cz. Na nsparkle.cz/oziveni/ se dozvíte všechny možnosti vylepšení, které nabízí.

Na závěr…

Pokud uvažujete o vylepšení svého počítače, a nejste si jisti, jestli výměnu zvládnete, určitě se ho nebojte svěřit do péče nsparkle. V současné době má největší význam výměna klasického disku za SSD disk, nárůst výkonu je opravdu znatelný. Více paměti RAM využijí především náročnější uživatelé.

[box type=”success” ]

– znatelný nárůst výkonu
– nsparkle vyřeší vše za vás
– z jejich nabídky si vybere opravdu každý

[/box]

[box type=”error” ]
– pomalejší zápis na SSD v programu Blackmagic
– rotační disk je docela hlučný
[/box]

Za poskytnutí produktu děkujeme obchodu www.nsparkle.cz

NázevOživení iMacu

Cena: závislá na konkrétním požadavku, v našem případě byla následující

 • 120GB SSD OWC Electra za 4 942 Kč
 • Rámeček na externí DVD mechaniku za 1 096 Kč
 • 6 TB HDD Hitachi He6 za 15 522 Kč
 • 16GB paměri RAM od OWC za 6 339 Kč