Dostal jsem nabídku která se neodmítá. Udělat rozhovor s filmovým dublérem pohybujícím se 11 let ve světě filmu (spolupracoval na takových filmech jako Casino Royale, Solomon Kane, 3 sezóny v pekle, Mission: Impossible – Ghost Protocol či televizní sérii Pohřešovaný atd.), cestovatelem, bohémem a hlavně „iPhoneographerem“ Lubošem Jančí, který se na 6th Annual iPhone Photography Awards 2013 umístil na 7. místě.
Nejdříve bych začal přezdívkou a jejím uvedením na pravou míru. Proč Gorsky?
V roce 2008 jsem při natáčení filmu Babylon A.D. pracoval jako dublér postavy Gorsky, kterou ve filmu ztvárnil herec Gérard Depardieu. Párkrát na mě při natáčení zavolali: „Gorsky na plac!“ a tak mi to už pomalu zůstalo a já ji začal používat i jako svůj pseudonym.
Fotíš iPhonem 4s a iPhonem 5. To je trošku zvláštní kombinace. Nestačí ti jen jedno zařízení?
V červenci roku 2012 jsem si v Americe pořídil svůj první iPhone, se kterým jsem začal fotit a pomalu objevovat různé aplikace na focení a editaci. Poté v roce 2013 následovala koupě iPhonu 5, se kterým fotím v současnosti.
Rád bych tímto moc poděkoval své přítelkyni Petře, která mi v červnu 2012 k narozeninám koupila iPad 3 (mé první jablečné zařízení) a odstartovala tak moje nadšení a vášeň ke značce Apple.
Tím se vlastně dostáváme k jádru rozhovoru. Proč jsi vůbec začal fotit iPhonem?
Asi hlavně proto, že v rámci možností dělá pěkné fotky. Také mě zaujaly některé aplikace na focení jako Blux Camera Pro, Huemore, ProCamera, Hipstamatic, 645 Pro Mk II a další.
Takže nativní aplikací nefotíš?
Fotím jí jen zřídka, i když v iOS7 dostala pár vylepšení, ale i tak mě spíše baví zkoušet a testovat promyšlenější foto aplikace.
Zmínil jsi aplikaci Hipstamatic, kloníš se tedy spíše na stranu „ögglu“ (sociální síť od tvůrců aplikace Hipstamatic), nebo jsi klasik – „Instagramista“?
Hipstamatic v poslední době hodně testuji a musím říct, že mě docela baví, ale jejich sociální síti na sdílení fotografií jsem zatím na chuť moc nepřišel. Spíše používám Instagram, kde mě najdete pod jménem Gorsky13.
Rád fotíš tzv. streetphotography (nebo také streetart – bavili jsme se o něm v 52. VideoCastu). Hledáš někde inspiraci, nebo prostě vyrazíš do víru velkoměsta a hledáš vhodné objekty?
Je to různé, někdy jdu cíleně na zajímavé místo a udělám si pár fotek, jindy vidím okamžik, který mě něčím upoutá – tak například vznikla i fotografie, kterou jsem přihlásil minulý rok na 6th Annual iPhone Photography Awards. Nakonec se umístila na 7. místě a byla uveřejněna i v The Daily Telegraph. V poslední době fotím hlavně to, co se mi zdá fotograficky zajímavé a připravuji sérii iPhonephoto portrétů s pracovním názvem: „Pohledy lidí, kteří mají co říct.“
Přihlásil jsi do iPhone Photography Awards nějakou fotografii i letos?
Zatím ne, ale určitě tam nějakou fotografii pošlu. Uzávěrka soutěže je 31. 3. 2014, tak je docela dost času ještě něco zajímavého vyfotit.
Zkoušíš i některé ostatní soutěže? Poslední dobou se jich objevuje stále více a více. Myslíš, že má mobilní fotografie smysl, nebo je to jen výkřik moderní doby zapříčiněný masovým rozšíření smartphonů v globálu?
Jiné soutěže jsem zatím nezkoušel, nejsem až tak soutěživý. Myslím, že mobilní fotografie smysl určitě má a její neuvěřitelný rozmach, třeba v podobě výstav po celém světě, začíná být nepřehlédnutelný. Dokonce se začal vyučovat předmět mobilní fotografie i na prestižní umělecké škole v USA. V ČR se mi moc líbí, jak propaguje mobilní fotografii Tomáš Tesař. Jeho iPhonephoto.cz je velmi zdařilé a na vysoké úrovni.
Připravuješ si pečlivě scénu, nebo „řežeš“ jednu fotku za druhou?
Patřím spíše mezi ty, co se připravují a vyfotí jen malý set, ze kterého vyberu jednu fotografii a tu pak dle svého uvážení doladím v různých aplikacích na iPadu.
Výše jsi zmínil aplikace pro iPhone, s kterými rád fotíš. Teď jsi nakousl i iPad a samotnou editaci fotek. Kterou aplikaci používáš nejčastěji, kterou máš nejraději a která ti přijde nejzajímavější?
Nejčastěji a na základní úpravy používám Snapseed, ale v poslední době mám hodně oblíbené poloprofesionální aplikace PS Touch a PhotoForge2. Čas od času používám iPhoto a jeho skvělé štětce pro editaci ostrosti a někdy dobarvení. Líbí se mi i aplikace od East Coast Pixels jako PhotoToaster, TitleFx.
Hodně zajímavé a tvůrčí aplikace mi určitě přijdou Deco Sketch, Repix a Char, které posouvají úpravu fotografií do opravdu artových výšin.
Kolik času dokážeš strávit nad úpravou jedné fotografie?
Rád zkouším různé aplikace na editování a čas, který pak strávím nad jejich úpravou je různý. Vzpomínám si, jak jsem jednu fotografii upravoval asi 2 hodiny.
Zúročil se ti již nějak tvůj koníček fotografa, nebo patříš mezi ty, kterým je největším zadostiučiněním prosté pochválení od svého okolí?
Nejvíc mě asi potěšilo, když mi pár lidí napsalo, že se jim mé fotografie a pohled na svět skrze ně moc líbí, někdy dokonce i zlepší náladu. A také bylo moc fajn, když přišla nabídka od hudebního mága a DJ Jana Koliáše, kterému jsem fotil iPhonem 5 obal na singly Last Days (US Version), Feel So Close a se kterým začínáme více spolupracovat. Další spolupráci chystám s kapelou Portless.
Co říkáš na fotografické schopnosti iPhone 5s, který zase přinesl drobné vylepšení oproti předchůdci, když zvětšil čip, ale zachoval megapixely?
Samozřejmě jsem nadšen a myslím si, že je to správný směr a vhozená rukavice vývojářům foto aplikací, aby plně využili jeho velký potenciál. První vlaštovka je určitě foto aplikace ProCamera 7.
Plánuješ jeho koupi, má pro tebe toto vylepšení zásadní smysl, nebo počkáš na další generaci?
Já si asi počkám na další generaci, kde očekávám ještě nějaká drobná vylepšení. I když, možná to čekání zase nevydržím!
Máš nějaký vzkaz pro fanoušky, třeba začínající iPhonefotografy a čtenáře Appliště?
Buďte trpěliví, neboť odvaha zkoušet nové věci míří ke hvězdám, strach k záhubě! A čtěte Appliště a iPhonefoto.cz, neboť to jsou moc zajímavé a inspirující weby.