Nové Macbooky Pro jen 15 a 17 palců a zatraceně tenké

Před pár dny unikla na web zpráva, že Apple je v poslední fázi testování supertenkých notebooku o velikosti 15 a 17 palců. Většina webů jen tupě opsala tuto novinku a nikdo se nezamyslel, co to vlastně znamená.


Zase ta samá pohádka o tom, že celý článek je jen můj názor a odhad, který ale docela logicky vyplývá z okolností a trendů, které Apple dodržuje.

Pokud je tato zpráva pravdivá, bude se podle mě jednat o nové Macbooky Pro, které přijdou o optickou mechaniku a dostanou veliké SSD. Díky ušetřenému místu se do notebooku vleze stejně veliká baterka jako do současné generace, ale notebooky značně zeštíhlí. Nečekal bych ale 15ti a 17ti palcový Air. Budou štíhlejší, ale je potřeba počítat s výkonnějšími součástkami než jaké jsou v současných Airech a tím pádem i s výkonným chlazením. Typicky jsou to výkonné dedikované grafické karty. Navíc asi bude zachována konektorová výbava, takže je potřeba někam umístit i Firewire 800 a Ethernet, to se týká minimálně jedné generace, než se rozmůže Thunderbold port.

Zajímavé je, že se nikde nemluví o Pro 13 palců. Osobně se myslím, že toto Pročko pokračovat nebude. Důvod je jednoduchý, je tu přece tenký Air 13 palců. Tenké Pročko by mělo jen rychlejší a procesor a firewire a ethernet navíc? A co cena? Trošku tlustější Pročko levnější než Air? Dva kohouti na dvorku nikdy nedělají dobrotu. A tak jeden půjde do polívky. Poslední dvě generace 13ti palce jsou stejně jen poloviční Pročka. Generace 2010 dostala staré C2D procesory a generace 2011 má jen integrovanou grafiku v procesoru.

Takže nejlogičtější bude, když Apple bude pokračovat s Airy 11 a 13 palců a zeštíhlí Macbooky Pro 15 a 17 palců, při zachování výdrže a vysokého výkonu.Kam dál?